جوهر دودایف

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
جوهر دودایف
Dzokhar Dudayev.jpg
نخستین رئیس‌جمهور جمهوری چچن ایچکریا
مشغول به کار
نوامبر ۱۹۹۱ – آوریل ۱۹۹۶
پس ازZelimkhan Yandarbiyev
پیش ازZelimkhan Yandarbiyev
اطلاعات شخصی
زاده
جوهر موسایویچ دودایف

۱۵ فوریهٔ ۱۹۴۴
جمهوری خود مختار چچن و اینگوش، شوروی
درگذشته۲۱ آوریل ۱۹۹۶ (۵۲ سال)
ملیت اتحاد جماهیر شوروی  چچن
حزب سیاسیحزب کمونیست اتحاد شوروی
همسر(ان)Alla Dudaeva
پیشهسیاست‌مدار
دیناسلام سنی (تصوف)
امضا
خدمات نظامی
خدمت/شاخهنیروی هوایی ارتش شوروی
درجهژنرال

جوهر موسایویچ دودایف (به چچنی: Dudin Musa-khant Dʒouxar/Дудин Муса-кIант Жовхар) (به روسی: Джохар Мусаевич Дудаев) زاده ۱۵ فوریه ۱۹۴۴ یک ژنرال نیروی هوایی شوروی و یک رهبر چچنی بود که بعدها با تأسیسی جمهوری چچن ایچکریا، ریاست جمهوری آن را بر عهده گرفت و ۲۱ آوریل ۱۹۹۶ در حمله هوایی ارتش روسیه به قتل رسید.
دودایف در روستای یالخوری بخش جمهوری چچن – اینگوش به دنیا آمد. در زمان تولد وی خانواده به همراه بسیاری از چچنی‌ها مجبور به رفتن به قزاقستان شد. این تبعید بخشی از برنامه استالین بود. او ۱۳ سال را در قزاقستان شوروی سپری‌کرد. او پس از بازگشت به تحصیلات خود ادامه داد و ابتدا در مدارس شبانه شروع به تحصیل کرد.

او بعدها وارد دانشکده نیروی هوایی شوروی شد و تا درجه سرلشگری پیشرفت کرد و در جنگ‌های متعددی از جمله جنگ شوروی در افغانستان شرکت نمود اما بعدها نیروی هوایی را ترک کرد.

مرگ[ویرایش]

در ۲۱ آوریل ۱۹۹۶ میلادی، او هنگام سوار شدن به خودرو، از تلفن ماهواره‌ای خود استفاده می‌کند، در همین لحظه یک هواپیمای شناسایی ارتش روسیه، مکان او را شناسایی کرده و فوراً یک فروند هواپیمای سوخو-۲۴ دو موشک هدایت‌شوندهٔ تصویری را به سمت وی شلیک می‌کند.

منابع[ویرایش]

Dzhokhar Dudayev. (2013, March 13). In Wikipedia, The Free Encyclopedia. Retrieved 15:33, March 27, 2013, from http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Dzhokhar_Dudayev&oldid=543801508