استفراغ خون

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
استفراغ خون
تخصصپزشکی گوارش ویرایش این در ویکی‌داده
نشانه‌ها
استفراغ خون با رنگ روشن
علتبواسیر، ورم معده، سرطان معده و خونریزی گوارشی
طبقه‌بندی و منابع بیرونی

استفراغ خون یا هماتمسیس (به انگلیسی: Hematemesis) عارضه ای است که همواره یک نشانهٔ مهم تشخیصی در پزشکی است و می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. منشأ خونی که استفراغ شده عموماً لوله گوارش فوقانی بوده و این منشأ به‌طور معمول بالاتر از اثنی عشر یا دوازدهه است. معمولاً بیماران، این عارضه را با سرفه کردن خون یا هموپتیزی که موضوعی شایع تر است اشتباه می‌گیرند.[۱]

دلایل[ویرایش]

دلایل معمول بروز این عارضه عبارت اند از:

مدیریت عارضه[ویرایش]

استفراغ خون باید به عنوان یک فوریت پزشکی بررسی و درمان شود. لازم است قبل از تجویز دارو تمام بررسی‌ها مانند آندوسکوپی انجام شود. آزمایش پلاکت نیز در چنین شرایطی یک آزمایش مهم است. داروهایی مانند مسکن‌ها یا آنتی‌بیوتیک‌هایی مثل سیپروفلوکساسین، می‌تواند تعداد پلاکت‌ها را کاهش دهد و این اتفاق ممکن است منجر به ترومبوسیتوپنی شود. (وضعیتی که بدن پلاکت کافی در خون ندارد و نمی‌تواند لخته ایجاد کند). در چنین شرایطی تجویز دارو یا مدیریت غلط می‌تواند کشنده باشد. اگر بدن بیش از ۲۰درصد از حجم خون بدن را از دست بدهد، در چنین شرایطی انتقال خون لازم است زیرا کاهش زیاد خون در بدن می‌تواند منجر به شوک هایپوولمی شده و باعث آسیب به اندام‌ها و اعضای بدن مانند کبد و کلیه شود. همچنین بیمار درمان نشده می‌تواند دچار آتروفی مغزی شود.

از دست دادن میزان کمی از خون[ویرایش]

در شرایط پایدار بیمار، یک ممانعت کننده پمپ پروتون (مثلاً امپرازول) تزریق می‌شود. اگر سطح هموگلوبین خون کمتر از ۸٫۰ گرم در دسی لیتر باشد بایستی قبل از هر اقدامی انتقال خون انجام شود.

از دست دادن میزان زیادی از خون[ویرایش]

اگر بیمار خون زیادی از دست داده باشد، اولویت فوری برای جلوگیری از ایست قلبی تزریق مایعات و خون ترجیحاً توسط کانول داخل وریدی به بیمار است و بیمار باید برای آندوسکوپی اضطراری آماده شود. اگر منشأ خونریزی به سرعت از طریق آندوسکوپی قابل شناسایی نباشد انجام جراحی و لاپاراتومی مورد نیاز است. ایمن‌سازی مسیر تنفس این بیماران به ویژه در بیماران با سطح هوشیاری پایین اهمیت بسیار بالایی دارد و تراکستومی یا قرار دادن لولهٔ هوایی داخل نای در این موارد ضروری است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. Interpreting Signs and Symptoms. Nursing. Lippincott Williams & Wilkins. 2007. pp. 308–9. ISBN 978-1-58255-668-0.
  2. Nkuize M, Gomez-Galdon M, Van Laethem Y, Buset M (2014). "A rare case of hematemesis following gastro-duodenal strongyloides infection". Acta Gastroenterol Belg. PMID 25682625.

پیوند به بیرون[ویرایش]