سفته‌بازی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

سفته بازی[ویرایش]

سفته بازی ورود به مبادلات ریسکی مالی به امید کسب سود از نوسانات ارزش بازار یک دارایی قابل معامله مانند ابزار های مالی است، در حالیکه می توان از خواص دارایی مالی پایه مانند سود سرمایه ای، بهره و یا سود تقسیمی سود کسب کرد. بسیاری از سفته بازان توجه کمی به ارزش بنیادی اوراق بهادار دارند ولی بر روی حرکات قیمت تمرکز می کنند. سفته بازی می تواند شامل هر کالا یا اوراق بهادار مالی قابل معامله شود. سفته بازی در بازار سهام، اوراق قرضه، قراردادهای آتی کالا، ارزها، هنر های زیبا، مجموعه ها، مثتغلات، و مشتقات رواج دارد. سفته بازان یکی از چهار نقش اولیه را در بازار مالی ایفا می کنند.آنها در کنار پوشش دهندگان ریسک که وارد معامله می شوند تا ریسک های موجود را از بین ببرند، آربیتراژگران که از موقعیت ابزارهای مالی در قیمت های مختلف در بازارهای مختلف سود می برند، و سرمایه گذاران که از مالکیت بلند مدت و خواص دارایی پایه سود می برند، قرار دارند.

تاریخچه[ویرایش]

با ظهور stock ticker machine در سال 1867 ، که نیاز به حضور فیزیکی معامله گران در بورس سهام را از بین برد، دراواخر دهه 1920 سفته بازی سهام به صورت چشمگیری گسترش یافت. تعداد سهامداران از 4.4 میلیون در سال 1900 به بیست و شش میلیون در سال 1932 افزایش یافت.[۱]

سفته‌بازی و سرمایه‌گذاری[ویرایش]

دیدگاه های تفاوت بین سرمایه گذاری و سفته بازی، و نیز سفته بازی و سفته بازی بیش از حد، در بین کارشناسان، قانون گذاران و دانشگاهیان بسیار متفاوت است.برخی منابع خاطر نشان می کنند که سفته بازی ریسک بیشتری از سرمایه گذاری دارد.[۲] برخی دیگر به صورت دقیق تر سفته بازی را موقعیتی که برای پوشش ریسک مشخص نشده است، تعریف می کنند. کمیته ی معاملات قراردادهای آتی کالای آمریکا، سفته باز را معامله گری تعریف می کند که ریسکش را پوشش نمی دهد، اما با هدف کسب سود از پیش بینی های درست حرکات قیمت معامله می کند.[۳] این آژانس تاکید می کند که سفته بازان نقش مهمی در بازار ایفا می کنند، اما سفته بازی بیش از حد را مضر برای عملکرد مناسب بازار آتی می داند. [۴] باتوجه به بن گراهام در "سرمایه گذار موفق"، یک سرمایه گذار دفاعی اصلی، "کسی است که عمدتا به ایمنی به علاوه آزادی از آزار علاقه مند است" ) .one interested chiefly in safety plus freedom from bother (. وی اذعان می دارد، "برخی سفته بازی ها ضروری و اجتناب ناپذیر هستند، ودر بسیاری از موقعیت های سهام عادی ، احتمالات قابل توجهی از سود یا زیان وجود دارد، و در آنجا ریسک ها باید مورد توجه قرار گیرند". بنابراین، بسیاری از سرمایه گذاران بلندمدت، حتی آنان که سهام را می خرند و برای چندین دهه نگهداری می کنند، نیز می توانند در طبقه ی سفته بازان قرارگیرند، به جز تعداد اندکی که از ابتدا با انگیزه کسب درآمد و ارد شدند و در نهایت بدون کسب سود مجبور به فروش شدند. [۵]

مزایای اقتصادی سفته‌بازی[ویرایش]

سطح مصرف پایدار[ویرایش]

ویکتور نیدرهوفر سفته باز، در "سفته باز به عنوان قهرمان" [۶]، مزایای سفته بازی را بیان می دارد. برخی اصولی که منجر به کسری و مازاد می شوند و نقش سفته بازان را در نظر بگیرید. وقتی محصول به قدری کوچک است که در حد نرمال مصرف آن منجر به رضایت نمی شود، سفته بازان با هدف کسب سود از خرید محصول کمیاب وارد می شوند. خرید آنها قیمت را افزایش می دهد و بنابراین درنتیجه ی مصرف، عرضه ی کمی باقی خواهد ماند. تولید کنندگان با قیمت بالا تشویق می شوند تا کمبود و کسری را با رشد را تولید کاهش دهند. از طرف دیگر، وقتی قیمت بیش از تصورات سفته بازان است، عقل حکم به فروش آنها می کند. این قیمت ها، اشتیاق مصرف و صادرات را کاهش می دهد و به کاهش مازاد کمک می کند. خدمت دیگر سفته بازان برای بازار این است که با در معرض ریسک قرار دادن سرمایه خود با هدف کسب سود، نقدشوندگی بازار را افزایش می دهند و برای دیگران امکان پوشش ریسک را افرایش می دهند، شامل کسانی که به عنوان پوشش دهنده ریسک و آربیتراژگر شناخته می شوند.

نقدشوندگی و کارایی بازار[ویرایش]

اگر هر بازاری سفته باز نداشته باشد، آنگاه تنها تولیدکنندگان و مصرف کنندگان در آن بازار مشارکت خواهند داشت. با تعداد بازیگران کمتر در بازار، شکاف بیشتری بین قیمت عرضه و تقاضا در بازار وجود خواهدداشت. هر وارد شونده جدید که می خواهد در بازار معامله کند، مجبور خواهد بود که بازار غیر نقد را بپذیرد و با قیمت بازار، با شکاف عرضه و تقاضای زیاد، معامله کند، یا حتی به سختی می تواند طرفی برای خرید یا فروش پیدا کند. یک سفته باز کالا ازتفاوت در شکاف سود می برد و، در رقابت با سایر سفته بازان، شکاف را کاهش می دهد. برخی از مکتب های فکری معتقدند که سفته بازان نقد شوندگی بازار را افزایش می دهند و بنابراین باعث کارایی بازار می شوند. هرچه سفته بازان در بازار بیشتر مشارکت کنند،عرضه و تقاضای حقیقی کمتر با حجم معاملات قابل قیاس خواهد بودو قیمت ها می توانند تحریف شوند.[۷] بدون سفته بازان به سختی می توان بازار کارا ایجاد کرد. سفته بازان برای کسب اطلاعات و سفته بازی برروی چگونگی تاثیر آنها بر قیمتها ، تولیدکنندگان و مصرف کنندگانی که می خواهند ریسک خود را پوشش دهند و نیاز به طرف مقابلی دارند، وجود دارند، که اگر آنها از طریق بازار یکدیگر را پیدا کنند ارزانتر خواهد بود. مزیت کشف قیمت به عنوان محصول جانبی به وسیله سفته بازان ایجاد می شود که در کل منفعت بزرگی برای اقتصاد محسوب می شود.

مقابله با ریسک ها[ویرایش]

سفته بازان نقش بسیار مهمی در مقابله با ریسک ها ایفا می کنند که برای جامعه بسیار مفید است. برای مثال یک کشاورز ممکن است کاشت ذرت بر روی زمین زراعی بدون استفاده ای را در نظر بگیرد. اما او ممکن است چنین کاری را نکند چرا که از کاهش شدید قیمت در زمان محصول بسیار نگران است. با پیش فروش ذرت به قیمت ثابت به یک سفته باز، او می تواند ریسک قیمت را پوشش دهد و اکنون مایل به کاشت ذرت خواهد بود. بنابراین، سفته بازان با تمایل به پذیرش ریسک، می توانند تولید را افزایش دهند.

یافتن ریسک‌های محیطی و سایر ریسک‌ها[ویرایش]

سفته بازان منجر به پوشش ریسک که تحلیل گران بنیادی بسیار بیشتر از سایر سرمایه گذاران در پی شناسایی اقلام خارج از ترازنامه آن هستند، مانند بدهی های محیطی یا اجتماعی که در بازار یا شرکت وجود دارد اما صراحتا در حسابها به صورت ارزش های عددی یا تحلیل جریان اصلی مطرح نشده است، می شوند و بنابراین باعث می شوند که قیمت ها کیفیت واقعی و عملیات شرکت را بهتر نشان دهند.[۸]

کوتاه کردن[ویرایش]

فروش استقراضی می‌تواند بعنوان یک "قناری در یک معدن زغال سنگ" عمل نماید، تا اعمال غیر قابل تحمل را زودتر متوقف نماید و در نتیجه خسارات و تشکیل حباب‌های بازار را کاهش دهد.

اشکالات اقتصادی سفته‌بازی[ویرایش]

نفرین برنده[ویرایش]

مزایده و حراج شیوه ای است برای تحت فشار قرار دادن سفته بازان از مبادله، اما این نیز اثرات خودش را دارد؛ اما نفرین برنده (Winner's curse) در بازاری با نقد شوندگی بالابرای خریدار و فروشنده خیلی مهم نیست، گرچه مزایده برای فروش هم زمان با مزایده برای خرید محصول اتفاق می افتد، و دو قیمت بایک شکاف بسیار کوچک از هم تفکیک می شوند.این مکانیزم باعث می شود که پدیده دشنام برنده منجر به عدم قیمت گذاری بیشتر از این شکاف نشود.

حباب‌های اقتصادی[ویرایش]

سفته بازی معمولا با حباب اقتصادی همراه است. حباب وقتی اتفاق می افتد که قیمت یک دارایی بیش از ارزش ذاتی آن با تفاوت قابل توجهی بالا می رود.[۹] البته تمام حباب ها به دلیل سفته بازی به وجود نمی آیند.[۱۰] حباب های سفته بازانه با توسعه ی سریع بازار ها و به اصطلاح حلقه ی بازخورد مشخص می شود که افزایش اولیه در قیمت دارایی خریداران جدید جذب می کند و تورم بیشتر ایجاد می کند.[۱۱] ایجاد حباب با سقوطی همراه است که با پدیده ای مشابه تقویت می شود.حباب سفته بازی بیماری های فراگیر اجتماعی هستند که به واسطه یساختار بازار سرایت می کنند.[۱۲] برخی اقتصاد دانان حرکات قیمت دارایی در طول حباب را با فاکتورهای بنیادی اقتصادی مانند جریانات نقدی و نرخ تنزیل در ارتباط می دانند.[۱۳] در سال 1936 کینز می گوید: "سفته بازان به صورت حبابها حبابها بر جریانات ثابت شرکتها آسیب نمی رسانند. اما وضعیت وقتی جدی می شود که شرکت در گرداب سفته بازان حباب شود." آقای کینز از سفته بازی به صورت کامل لذت می برد.[۱۴] به عنوان صندوقدار کالج کینگ در دانشگاه کمبریج، او دو صندوق سرمایه گذاری را مدیریت می کرد، که یکی از آنها به نام صندوق چست، نه تنها در بازار سهام نوظهور آمریکا سرمایه گذاری می کرد بلکه به صورت فصلی، اگر چه در اندازه کوچک، شامل قراردادهای آتی کالا وارز خارجی بود. صندوق او تقریبا در هر سال بازده مثبت کسب می کرد، به طور متوسط حدود 13 %، حتی در دوره رکود بزرگ، به دلیل استفاده از استراتژی های سرمایه گذاری مدرن، مانند تنوع بخشی درون بازار)مثلا اینکه تنها در سهام سرمایه گذاری نکنیم بلکه از کالا و ارزها نیز استفاده کنیم(، همانند فروش استقراضی، یعنی اینکه سهام یا قرارداد آتی قرض شده را بفروشیم و از کاهش قیمت سود کسب کیم، که کینز در گزارش 1933 خود در میان اصول سرمایه گذاری موفق از اینها حمایت کرد.[۱۵]

نوسانات[ویرایش]

طبق نظر زیمبا و زیمبا (۲۰۰۷)، ریسک پذیری کینز منجر به نسبت cowboy شد، که 80 % از بیشترین سطح قابل توجیه عقلانی ، با نوسان بازدهی تقریبا سه برابر بزرگتر از معیار شاخص بازار سهام، بزرگتر بود. چنین سطوحی از نوسانات، که لازمه ی عملکرد سفته بازی سرمایه گذاری او می باشد، امروز از طریق پیشرفته ترین ابزارها قابل دستیابی است. او تکنیک های سفته بازی مدرنی را انتخاب کرد که امروزه توسط صندوق های پوششی استفاده می شوند، که با شیوه ی سرمایه گذاری خرید و نگهداری بلند مدت ساده متفاوت است.[۱۶] این موضوع بحث برانگیز است که آیا وجود سفته بازان باعث افزایش یا کاهش نوسانات کوتاه مدت در بازار می شود یا خیر. تدارکات آنها از سرمایه و اطلاعات می تواند به حفظ قیمت ها نزدیک به ارزش واقعی، کمک کند. به عبارت دیگر، رفتار جمعیت و حلقه ی بازخورد مثبت در شرکت کنندگان بازار می تواند نوسان پذیری را در هر زمانی افزایش دهد.

مسئولیت و مقررات دولت[ویرایش]

مضررات اقتصادی سفته بازان منجر به تلاش هایی برای وضع قوانین و محدودیت هایی برای محدود کردن و کاهش اثرات سفته بازان در این سالها شده است.این مقررات مالی در پاسخ به بحران هایی مانند حباب 1720 که دولت انگلستان با آن مواجه شد اجرا می شوند تا سفته بازی را در این شرایط متوقف نمایند. این حرکت برای بیش از صد سال رها شده بود و در سال 1825 لغو شد. مثال دیگر در Steagall legislation–Glass بود که در سال 1933 در حین رکود بزرگ ایالات متحده دیده شد، که بسیاری از قوانین آن در دهه های 1980 و 1990 ، لغو شدند. Onion Futures Act مبادله ی پیاز را در ایالات متحده، بعد از خرید یکجای بازار توسط سفته بازان در اواسط دهه 1950 ، ممنوع کرد؛ نتایج این حرکت مشابه 2013 بود.

امنیت غذایی[ویرایش]

برخی افراد به گندم زارهای با مالکیت خارجی محدود رفته اند تا وجود غذا برای مصارف محلی را تضمین کنند، در حالیکه سایرین زمین های دارای مواد غذایی را با برنامه غذایی جهانی، فروخته اند.[۱۷] در سال 1935 دولت هندوستان قانونی را وضع کرد که به دولت اجازه می داد در برخی مناطق و به صورت مستقیم تولید محصولات غذایی را کنترل کند. این قانون شامل محدود و ممنوع کردن مبادله مشتقات برروی کالاها ی غذایی بود. در دهه1950 ، هندوسنان به مبارزه با تغذیه ی جمعیتش ادامه داد و دولت محدودیت مبادلات کالاهای غذایی را افزایش داد. در همان زمان کمیته بازارهای آتی تاسیس شد، دولت احساس می کرد که بازار مشتقه سفته بازی را افزایش می دهد که این مساله باعث افزایش هزینه ها و بی ثباتی قیمت می شود. و در نهایت در سال 1953 مبادله اختیارات و قرارداد های آتی، همگی با هم ممنوع شدند. این محدودیت ها تا دهه 1980 برداشته نشدند.

مقررات[ویرایش]

در ایالات متحده فقرهٔ زیر از قانون داد- فرانک، ایالات متحده، کمیسیون معمالات آتی کالا، مقرراتی بمنظور محدود کردن سفته بازی در بازارهای فیوچرز با ایجاد محدودیت‌های موقعیت پیشنهاد کرده است.[۱۸] کمیسیون معمالات آتی کالا سه اصل عمده را برای چارچوب قانونی آنها ارائه می‌کند: "اندازه (یا سطوح) محدودیت ها؛ معافیت‌ها از محدودیت ها (مثلاً شغل‌های تامینی) و؛ سیاست گذاری بر حساب‌های زیاد شده بمنظور اعمال محدودیت‌ها. محدودیت‌های پیشنهادی شغل برای ۲۸ کالای فیزیکی که در بورس‌های مختلف در سراسر ایالات متحده معامله می‌شدند اعمال شد.[۱۹]

قسمت دیگر قانونِ داد-فرانک اصل والکر را بوجود آورد که با سرمایه‌گذاری‌های سفته بازیِ بانک‌ها که به مشتریان خود سود نمی‌رسانند، سر و کار دارد. اصل والکر که در ۲۱ ژانویه ۲۰۱۰ تصویت شد، اظهار دارد که این سرمایه‌گذاری‌ها نقش عمده‌ای در بحران مالی ۲۰۱۲–۲۰۰۷ داشتند.[۲۰]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 1. Stäheli 20134.
 2. Szado, Edward (2011). "Defining Speculation: The First Step toward a Rational Dialogue". The Journal of Alternative Investments. CAIA Association.
 3. "CFTC Glossary: A guide to the language of the futures industry". cftc.gov. Commodity Futures Trading Commission. Retrieved 28 August 2012.
 4. "Staff Report on Commodity Swap Dealers & Index Traders with Commission Recommendations" (PDF). U.S. Commodity Futures Trading Commission. 2008. Retrieved 27 August 2012.
 5. Graham, Benjamin (1973). The Intelligent Investor. HarperCollins Books. ISBN 0-06-055566-1.
 6. Victor Niederhoffer, The Wall Street Journal, 10 February 1989 Daily Speculations
 7. http://chicagofed.org/digital_assets/publications/understanding_derivatives/understanding_derivatives_chapter_1_derivatives_overview.pdf
 8. Unlikely heroes - Can hedge funds save the world? One pundit thinks so, The Economist, 16 February 2010
 9. Hollander, Barbara Gottfried (2011). Booms, Bubbles, & Busts (The Global Marketplace). Heinemann Library. pp. 40–41. ISBN 1432954776.
 10. Lei, Noussair & Plott 2001, p. 831: "In a setting in which speculation is not possible, bubbles and crashes are observed. The results suggest that the departures from fundamental values are not caused by the lack of common knowledge of rationality leading to speculation, but rather by behavior that itself exhibits elements of irrationality."
 11. Rosser, J. Barkley (2000). From Catastrophe to Chaos: A General Theory of Economic Discontinuities: Mathematics, Microeconomics, Macroeconomics, and Finance. p. 107.
 12. Shiller, Robert J. (23 July 2012). "Bubbles without Markets". Retrieved 29 August 2012.
 13. Siegel, Journal (2003). "What Is an Asset Price Bubble? An Operation Definition" (PDF). European Financial Management 9 (1): 11–24. doi:10.1111/1468-036x.00206.
 14. Dr. Stephen Spratt of Intelligence Capital (September 2006). "A Sterling Solution". Stamp Out Poverty report. Stamp Out Poverty Campaign. p. 15. Retrieved 2 January 2010.
 15. Chua, J. H. and R. S. Woodward (1983). "The Investment Wizardry of J.M. Keynes". Financial Analysts Journal 39 (3). pp. 35–37. JSTOR 4478643.
 16. Ziemba, Rachel and William Ziemba (2007). "Good and Bad properties of the Kelly criterion" (PDF). John Wiley & Sons. pp. 29–31. Retrieved 26 January 2010.
 17. Valente, Marcela. "Curbing foreign ownership of farmland." IPS, 22 May 2011.
 18. "Speculative Limits". U.S. Commodity Futures Trading Commission. Retrieved 21 August 2012. 
 19. "CFTC Approves Notice of Proposed Rulemaking Regarding Regulations on Aggregation for Position Limits for Futures and Swaps". U.S. Commodity Futures Trading Commission. Retrieved 21 August 2012. 
 20. David Cho and Binyamin Appelbaum (22 January 2010). "Obama's 'Volcker Rule' shifts power away from Geithner". The Washington Post. Retrieved 13 February 2010. 
 • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Speculation»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۲۱ مه ۲۰۱۴).