۴-بیت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
بیت
۵۱۲ ۲۵۶ ۱۲۸ ۶۴ ۶۰ ۴۸ ۳۶ ۳۲ ۳۱ ۲۴ ۱۸ ۱۶ ۱۲ ۸ ۴ ۱
نرم‌افزار کاربردی
۶۴ ۳۲ ۱۶
دقت ممیز شناور
۴× ۲× ۱× ۰٫۵×
دقت ده‌دهی ممیز شناور
۱۲۸ ۶۴ ۳۲

در معماری رایانه، متغیرها، آدرس‌ها یا واحدهای داده‌ای ۴-بیتی آنهایی هستند که حداکثر ۴ بیت طول دارند. همچنین سی‌پی‌یو و معماری‌های ای‌یوال ۴-بیتی هستند که بر اساس رجیستر، گذرگاه‌های آدرس یا گذرگاه‌های داده با این اندازه کار می‌کنند.

بیشتر ریزپردازنده‌ها که طول کلمهٔ ۴-بیتی داشتند در دههٔ ۱۹۷۰ پدید آمدند. تی‌ام‌اس ۱۰۰۰، اولین ریزپردازندهٔ، تک-تراشه، یک سی‌پی‌یوی ۴-بیتی بود که از معماری هاروارد پیروی کرده و یک رام با دستور روی تراشه (۸-بیت دستور) و یک رم با داده بر روی تراشه (۴-بیت داده) داشت.[۱] اولین ریزپردازندهٔ تجاری اینتل ۴۰۰۴ بی‌سی‌دی بود که برای کارهای محاسباتی در سال ۱۹۷۱ ساخته شد[۲][۳]؛ این ریزپردازنده طول کلمهٔ ۴-بیتی، دستورالعمل ۸-بیتی و آدرس ۱۲-بیتی داشت.

پردازنده‌های ساترون، که در ماشین حساب‌هایی چون ماشین حساب مهندسی اچ‌پی-۴۸ استفاده می‌شد، مانند اینتل ۴۰۰۴ مکانیزم ۴-بیتی داشتند.

دههٔ ۱۹۷۰ شاهد ظهور کاربر نرم‌افزاری ۴-بیتی مانند ماشین حساب‌های جیبی در بازار بود.

جزئیات[ویرایش]

با ۴-بیت می‌توان ۱۶ ارزش مختلف ایجاد کرد. تمام اعداد شانزده‌شانزدهی تک رقمی می‌توانند در ۴-بیت نوشته شوند. اعداد ده‌دهی کد شده به صورت دودویی یک روش برای کدگذاری دیجیتال به صورت ده‌دهی است که هر رقم ده‌دهی به وسیلهٔ ۴-بیت نمایش داده شوند.

دودویی هشت‌هشتی ده‌دهی شانزده‌شانزدهی
۰۰۰۰ ۰ ۰ ۰
۰۰۰۱ ۱ ۱ ۱
۰۰۱۰ ۲ ۲ ۲
۰۰۱۱ ۳ ۳ ۳
۰۱۰۰ ۴ ۴ ۴
۰۱۰۱ ۵ ۵ ۵
۰۱۱۰ ۶ ۶ ۶
۰۱۱۱ ۷ ۷ ۷
۱۰۰۰ ۱۰ ۸ ۸
۱۰۰۱ ۱۱ ۹ ۹
۱۰۱۰ ۱۲ ۱۰ A
۱۰۱۱ ۱۳ ۱۱ B
۱۱۰۰ ۱۴ ۱۲ C
۱۱۰۱ ۱۵ ۱۳ D
۱۱۱۰ ۱۶ ۱۴ E
۱۱۱۱ ۱۷ ۱۵ F

فهرستی از پردازنده‌های ۴-بیتی[ویرایش]

منابع[ویرایش]