پردازنده چندبرابر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
Translation arrow fa.svg این نوشتار یک ترجمه از ویکی‌پدیاهای دیگر است. پيوند به سایر زبان‌ها را در سمت راست-پايين اين صفحه ببينيد.


پردازنده چندبرابر .

درمحاسبات، کلاک چندبرابر(یا پردازنده چندبرابریا گذرگاه یا نسبت هسته) اقدامات نسبت به سرعت کلاک داخلی پردازنده به کلاک خارجی عرضه است.یک پردازنده با10X زوم، چندبرابرخواهدشد، درنتیجه می توانید 10 چرخه داخلی را برای هر چرخه ساعت خارجی مشاهده کنید. به عنوان مثال یک سیستم بایک کلاک خارجی از 133 مگاهرتز ویک کلاک 10X چندبرابر خواهد شد.

آدرسها ی خارجی وگذرگاه های داده ازپردازنده، همچنین ازکلاک های خارجی به عنوان پایه اساسی زمان استفاده کنید. آنها همچنین می توانند یک نمونه متعدد (کوچک) از این جهت فرکانس پایه را برای انتقال اطلاعات سریعتر استخدام کنند.

Topology of an older ایکس۸۶ computer. Notice the FSB connecting the CPU and the northbridge

ساختارپایه سیستم[ویرایش]

در سال 2009 [بروز رسانی]، کامپیوتر چندین دستگاه به هم پیوسته (پردازنده، حافظه، لوازم جانبی، و غیره -- نمودار را ببینید) که به طور معمول در سرعت های مختلف اجرا می شوند، دارند. بنابراین بافر داخلی و انبارها هنگام برقراری ارتباط با یکدیگر از طریق گذرگاه های مشترک در سیستم، از آن استفاده میکنند.

در رایانه های شخصی، آدرس خارجی پردازنده و گذرگاه داده به پردازنده از طریق "پل شمالی" به بقیه سیستم وصل می شود. تقریباً هر کامپیوتر پردازنده تولید شده از زمان ابداع2486DX در سال 1992 به استخدام یک کلاک چند برابر به اجرا منطق درونی خود را در یک فرکانس بالاتر از گذرگاه های خارجی است، اما هنوز هم همزمان با آن باقی می ماند. این بهبود عملکرد پردازنده با تکیه بر حافظه کش داخلی و / یا گذرگاه های گسترده‌ای (که اغلب نیز از بیش از یک انتقال در هر سیکل کلاک را قادرند ) برای جبران اختلاف فرکانس است.

انواع[ویرایش]

برخی از پردازنده، مانند Athlon 64 و Opteron، رسیدگی به حافظه اصلی استفاده جداگانه و اختصاصی سطح پایین گذرگاه حافظه رااداره می کنند. این پردازنده ها و ارتباط با دستگاه های دیگر در سیستم (از جمله پردازنده های دیگر) با استفاده از یک یا چند کمی لینک سطح بالاتر HyperTransport؛ مانند داده ها و گذرگاه ها ی آدرس از طرح های دیگر، این لینک ها را استخدام خارجی کلاک زمان برای انتقال داده ها (معمولاً 800 مگاهرتز یا 1 گیگاهرتز، تا 2007) می کند.

تنظیمات بایوس[ویرایش]

بیشتر سیستم ها برای تغییر کلاک چند برابر در منوbios به صاحبان اجازه ی تغییرآنرا می دهند.افزایش دادن کلاک چندبرابرسرعت کلاک پردازنده را افزایش خواهد داد، بدون آنکه روی سرعت کلاک اجزای دیگراثری بگذارد. افزایش کلاک خارجی (سرعت و اتوبوس) به پردازنده و رم و سایر اجزاء تاثیر گذارخواهدبود. این تنظیمات، دو روش متداول اورکلاک وunderclocking کامپیوتررا ارائه می دهد، شاید با بعضی از تنظیم ولتاژ حافظه یا پردازنده (تغییر کریستال اسیلاتور تنها به ندرت رخ می دهد) ترکیب شود. توجه داشته باشید که اورکلاک بی دقت می تواند به صدمه به یک پردازنده و یا جزء دیگر به دلیل overheating منجرشود و یا حتی باعث شکست در ولتاژ پایین شود.

پردازنده های جدیدتر معمولاً یک کلاک قفل شده و چند برابردارند، به این معنی است که سرعت گذرگاه یا کلاک چند برابر نمی‌تواند در bios تغییری کند مگر اینکه کاربر پردازنده راهک کند تا چند برابر را باز کند.در پردازنده های سطح بالامعمولا یک چند برابر بازشده دارند.

کلاک دوبرابر[ویرایش]

عبارت دو برابر کلاک یک کلاک از دو ضرب را نشان میدهد. نمونه هایی از پردازنده های با کلاک دو برابر شده عبارتند از :

  • Intel 80486DX2 : که در50 یا 66 مگاهرتزروی گذرگاه با25 یا33 مگاهرتزاجرامی شود.
  • Weitek  : یک ورژن از پردازنده SPARC با کلاک دوبرابرشده.

در هر دو این موارد به طور کلی سرعت سیستم در حدود 75 ٪ افزایش یافته است. دراواخر 1990 تقریباً همه پردازنده های با کارایی بالا (به استثنای نمونه سیستم های جاسازی شده) در سرعت های بالاتراز گذرگاه های خارجی خود اجرا می شوند، بنابراین اصطلاح "دو برابرکلاک" بسیاری از تأثیر آنرااز دست داده است . برای برنامه های کاربردی پردازنده محدود، دو برابرشدن کلاک، تئوری بهبود عملکرد کلی دستگاه بهبود قابل ملاحظه ای خواهدکرد، گرفتن داده ازحافظه رافراهم می کند. در پردازنده های مدرن تر که در آن چند برابر تا حد زیادی بیش از دو تاست، پهنای باند و پنهان از حافظه خاص مدارات مجتمع (و / یا گذرگاه و یا کنترل کننده حافظه) به طور معمول به یک عامل محدود کننده تبدیل می شود.

منابع[ویرایش]

  • ویکی‌پدیای انگلیسی. /wiki/%D9%88%DB%8C%DA%A9%DB%8C%E2%80%8C%D9%BE%D8%AF%DB%8C%D8%A7:CPU_multiplier

جستارهای وابسته[ویرایش]