پردازنده چندبرابر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
Topology of an older ایکس۸۶ computer. Notice the FSB connecting the CPU and the northbridge

پردازنده چندبرابر[ویرایش]

درمحاسبات، کلاک چندبرابر (یا پردازنده چندبرابریا گذرگاه یا نسبت هسته) اقدامات نسبت به سرعت کلاک داخلی پردازنده به کلاک خارجی عرضه است. یک پردازنده با10X زوم، چندبرابرخواهدشد، در نتیجه می‌توانید ۱۰ چرخه داخلی را برای هر چرخه ساعت خارجی مشاهده کنید. به عنوان مثال یک سیستم بایک کلاک خارجی از ۱۳۳ مگاهرتز ویک کلاک 10X چندبرابر خواهد شد.

آدرس‌ها ی خارجی وگذرگاه‌های داده ازپردازنده، همچنین ازکلاک‌های خارجی به عنوان پایه اساسی زمان استفاده کنید. آن‌ها همچنین می‌توانند یک نمونه متعدد (کوچک) از این جهت فرکانس پایه را برای انتقال اطلاعات سریعتر استخدام کنند.

ساختارپایه سیستم[ویرایش]

در سال ۲۰۰۹ [بروز رسانی]، کامپیوتر چندین دستگاه به هم پیوسته (پردازنده، حافظه، لوازم جانبی، و غیره—نمودار را ببینید) که به‌طور معمول در سرعت‌های مختلف اجرا می‌شوند، دارند؛ بنابراین بافر داخلی و انبارها هنگام برقراری ارتباط با یکدیگر از طریق گذرگاه‌های مشترک در سیستم، از آن استفاده می‌کنند.

در رایانه‌های شخصی، آدرس خارجی پردازنده و گذرگاه داده به پردازنده از طریق «پل شمالی» به بقیه سیستم وصل می‌شود. تقریباً هر کامپیوتر پردازنده تولید شده از زمان ابداع2486DX در سال ۱۹۹۲ به استخدام یک کلاک چند برابر به اجرا منطق درونی خود را در یک فرکانس بالاتر از گذرگاه‌های خارجی است، اما هنوز هم هم‌زمان با آن باقی می‌ماند. این بهبود عملکرد پردازنده با تکیه بر حافظه کش داخلی و / یا گذرگاه‌های گسترده‌ای (که اغلب نیز از بیش از یک انتقال در هر سیکل کلاک را قادرند) برای جبران اختلاف فرکانس است.

انواع[ویرایش]

برخی از پردازنده، مانند Athlon 64 و Opteron، رسیدگی به حافظه اصلی استفاده جداگانه و اختصاصی سطح پایین گذرگاه حافظه رااداره می‌کنند. این پردازنده‌ها و ارتباط با دستگاه‌های دیگر در سیستم (از جمله پردازنده‌های دیگر) با استفاده از یک یا چند کمی لینک سطح بالاتر HyperTransport؛ مانند داده‌ها و گذرگاه‌ها ی آدرس از طرح‌های دیگر، این لینک‌ها را استخدام خارجی کلاک زمان برای انتقال داده‌ها (معمولاً ۸۰۰ مگاهرتز یا ۱ گیگاهرتز، تا ۲۰۰۷) می‌کند.

تنظیمات بایوس[ویرایش]

بیشتر سیستم‌ها برای تغییر کلاک چند برابر در منوbios به صاحبان اجازهٔ تغییرآنرا می‌دهند. افزایش دادن کلاک چندبرابرسرعت کلاک پردازنده را افزایش خواهد داد، بدون آنکه روی سرعت کلاک اجزای دیگراثری بگذارد. افزایش کلاک خارجی (سرعت و اتوبوس) به پردازنده و رم و سایر اجزاء تأثیرگذارخواهدبود. این تنظیمات، دو روش متداول اورکلاک وunderclocking کامپیوتررا ارائه می‌دهد، شاید با بعضی از تنظیم ولتاژ حافظه یا پردازنده (تغییر کریستال اسیلاتور تنها به ندرت رخ می‌دهد) ترکیب شود. توجه داشته باشید که اورکلاک بی دقت می‌تواند به صدمه به یک پردازنده یا جزء دیگر به دلیل overheating منجرشود یا حتی باعث شکست در ولتاژ پایین شود.

پردازنده‌های جدیدتر معمولاً یک کلاک قفل شده و چند برابردارند، به این معنی است که سرعت گذرگاه یا کلاک چند برابر نمی‌تواند در bios تغییری کند مگر اینکه کاربر پردازنده راهک کند تا چند برابر را باز کند. در پردازنده‌های سطح بالامعمولا یک چند برابر بازشده دارند.

کلاک دوبرابر[ویرایش]

عبارت دو برابر کلاک یک کلاک از دو ضرب را نشان می‌دهد. نمونه‌هایی از پردازنده‌های با کلاک دو برابر شده عبارتند از:

  • Intel 80486DX2: که در۵۰ یا ۶۶ مگاهرتزروی گذرگاه با۲۵ یا۳۳ مگاهرتزاجرامی شود.
  • Weitek: یک ورژن از پردازنده SPARC با کلاک دوبرابرشده.

در هر دو این موارد به‌طور کلی سرعت سیستم در حدود ۷۵٪ افزایش یافته‌است. دراواخر ۱۹۹۰ تقریباً همه پردازنده‌های با کارایی بالا (به استثنای نمونه سیستم‌های جاسازی شده) در سرعت‌های بالاتر از گذرگاه‌های خارجی خود اجرا می‌شوند، بنابراین اصطلاح «دو برابرکلاک» بسیاری از تأثیر آنرااز دست داده است. برای برنامه‌های کاربردی پردازنده محدود، دو برابرشدن کلاک، تئوری بهبود عملکرد کلی دستگاه بهبود قابل ملاحظه‌ای خواهدکرد، گرفتن داده ازحافظه را فراهم می‌کند. در پردازنده‌های مدرن تر که در آن چند برابر تا حد زیادی بیش از دو تاست، پهنای باند و پنهان از حافظه خاص مدارات مجتمع (و / یا گذرگاه یا کنترل‌کننده حافظه) به‌طور معمول به یک عامل محدودکننده تبدیل می‌شود.

منابع[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]