چندرشته زمانی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

چندرشته زمانی یکی از دو شکل اصلی چندرشته است که می‌تواند بر روی سخت‌افزار پردازنده کامپیوترو دیگر چند رشته به طور همزمان اجرا شود. تفاوت‌های متمایز بین دو شکل حداکثر تعداد موضوعات همزمان است؛ که می‌تواند در هر مرحله خط لوله داده شده در چرخه داده شده اجرا شود. در چند رشته زمانی شماره یک است در حالی که در چند رشته به طور همزمان تعداد بیشتری از یک است.

تغییرات[ویرایش]

بسیاری از تغییرات ممکن چندرشته زمانی وجود دارد. اما بیشتر می‌توان به دو زیر اشکال طبقه‌بندی کرد:

  1. درشت دانه # ریزدانه

- در چند رشته زمانی دانه درشت خط لوله اصلی پردازنده شامل تنها یک موضوع در یک زمان می‌شود. پردازنده قبل از اجرای یک موضوع مختلف باید به طور مؤثر یک سوئیچ زمینه سریع انجام دهد. این سوئیچ زمینه سریع گاهی اوقات به عنوان یک سوئیچ موضوع اشاره است. هنگام سویچینگ چرخهٔ جریمه ممکن است یا ممکن نیست اضافه باشد. بسیاری از تغییرات ممکن چندرشته زمانی درشت دانه وجود دارندهنگامیکه تعویض موضوع رخ می‌دهد، به طور عمده این الگوریتم است که تعیین می‌کند. این الگوریتم ممکن است بر اساس یک یا بیشترعوامل مختلف بیشتری باشد. از جمله تعداد چرخه، فقدان کش، و انصاف. - در چند رشته زمانی ریزدانه خط لوله اصلی پردازنده ممکن است شامل موضوعات متعدد باشد. با زمینه سوئیچ به طور مؤثر بین مراحل لوله رخ می‌دهد (به عنوان مثال در پردازنده در هر بشکه)، این شکل از چند رشته می‌تواند گران تر از اشکال دانه درشت باشد. زیرا منابع اجراهایی که مراحل متعدد لوله را گسترش می‌دهند، ممکن است مجبور به مقابله با موضوعات مختلف باشد. همچنین کمک به هزینه واقعیتی است که طراحی کرده، نمی‌تواند پیرامون مفهوم «پس زمینه» موضوع بهینه‌سازی شود- هر یک از موضوعات همزمان که توسط سخت افزاراجرا می‌شوند، ممکن است نیاز به خواندن یا نوشتن توسط چرخه داشته باشد.

مقایسه چند رشته به طور همزمان[ویرایش]

در هر یک از اشکال آن، در راه‌های بسیاری چندرشته زمانی به چند رشته به طور همزمان مشابه است. همچنین در فرایند همزمان سخت‌افزار باید یک مجموعه کامل از دستگاه‌هایی در موضوع همزمان اجرا می‌شود، ذخیره کند. سخت‌افزار نیز باید خیال داشته باشد که موضوع داده شده است منابع پردازنده به خود را دارد. برای جلوگیری از یک موضوع از تسلط زمان و منابع پردازنده الگوریتم انصاف باید درهر دو نوع شرایط چندرشته گنجانده شود. چندرشته زمانی دارای یک مزیت بیش از چند رشته به طور همزمان است که باعث تولید حرارت پردازنده پایین‌تر می‌شود. با این حال، اجازه می‌دهد تا تنها یک موضوع در یک زمان اجرا شود.[۱]

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]