گرازماهی کالیفرنیا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
گرازماهی کالیفرنیا
Vaquita size.svg
جثه در مقایسه با انسان متوسط
وضعیت بقا
طبقه‌بندی علمی
فرمانرو: جانوران
شاخه: طنابداران
رده: پستانداران
راسته: آب‌بازان
زیرراسته: آب‌بازان دندان‌دار
تیره: گرازماهیان
سرده: گرازماهی‌ها
گونه: P. sinus
نام علمی
Phocoena sinus
Norris & McFarland، ۱۹۵۸
گستره گرازماهی کالیفرنیا

گرازماهی کالیفرنیا کوچک‌ترین گونه آب‌باز در جهان و نیز یکی از نادرترین آن‌هاست. به دلیل جثه کوچک، تعداد زیادی از این جانوران در تورهای شکار ماهی و میگو گیر افتاده‌اند که باعث کاهش شدید جمعیت آن‌ها شده.[۲] پس از منقرض‌شدن دلفین رودخانه‌ای چین در سال ۲۰۰۶، بیشترین توجه‌ها به این جانور به عنوان آب‌بازی در معرض انقراض شد.[۳]

این گونه با نام واکیتا نیز خوانده می‌شود که برگرفته از واژه‌ای اسپانیایی به معنای «گاو کوچک» است. واژه sinus در نام علمی این گونه واژه‌ای لاتین به معنای «تنگ و واپس‌رفته» و «خلیج کوچک» است که اشاره به گستره کوچک این گونه دارد.[۴]

توصیف ظاهری[ویرایش]

گرازماهی کالیفرنیا از کوچکترین آب‌بازسانان جهان است و طول بدن آن به ۱۵۰ سانتی‌متر و وزنش به تنها ۵۰ کیلوگرم می‌رسد.[۲] از ویژگی‌های این گونه ظاهر عجیب لب‌هایش و حلقه‌های سیاه‌رنگ به دور چشمانش است. بخش بالایی بدن به رنگ خاکستری میانه تا تاریک است. بخش زیرین بدن نیز رنگی سفید تا خاکستری روشن دارد. طول باله‌های کناری نسبت به طول بدن از دیگر گرازماهیان بیشتر است. جمجمه گرازماهی کالیفرنیا از دیگر گونه‌های سرده خود کوچکتر و پوزه آن کوتاهتر است.

گرازماهی کالیفرنیا بسیار خجالتی است و مانند دلفین‌ها از سطح آب به بیرون نمی‌پرد، در عوض برای زمان بسیار کوتاهی به منظور هواگیری به سطح آب می‌آید.

بلوغ جنسی در میان ۳ تا ۶ سالگی پدید می‌آید. بیشترین زایش‌ها در بهار انجام می‌شوند و طول دوره بارداری ۱۰ تا ۱۱ ماه است. بیشترین طول عمر دیده شده در این جانوران ۲۱ سال بوده.[۵]

گستره و جمعیت[ویرایش]

گستره گرازماهی کالیفرنیا محدود به ناحیه شمال خلیج کالیفرنیا است. این جانور در آب‌های کم‌عمق و تیره مردابهای خط کرانه‌ای زندگی می‌کند و کمتر در آب‌هایی با ژرفای بیش از ۳۰ متر دیده می‌شود؛ در حقیقت، این آبزی می‌تواند در مرداب‌هایی آنچنان کم‌عمق به سر برد به گونه‌ای که حتا پشت بدنش بیرون از آب قرار گیرد.

واپسین بررسی‌های انجام شده بر تعداد گرازماهی کالیفرنیا در منطقه نشان می‌دهند که نزدیک به ۲۵۰ عدد از این گونه در طبیعت باقی مانده‌اند.[۶]

پیوند به بیرون[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. Rojas-Bracho, L., Reeves, R.R., Jaramillo-Legorreta, A. & Taylor, B.L.(۲۰۰۸). «Phocoena sinus». IUCN Red List of Threatened Species 2008. بازبینی‌شده در ۸ نوامبر ۲۰۱۱. 
  2. ۲٫۰ ۲٫۱ «گرازماهی کالیفرنیا»(انگلیسی)‎. موزه جانورشناسی دانشگاه میشیگان. بازبینی‌شده در ۹ نوامبر ۲۰۱۱. 
  3. Jaramillo-Legorreta, A.; Rojas-Bracho, L., Brownell Jr, R.L., Read, A.J., Reeves, R.R., Ralls, K. and Taylor, B.L. (۲۰۰۷). «Saving the vaquita: immediate action, not more data». Conservation Biology ۲۱ (۶). ۱۶۵۳-۱۶۵۵. 
  4. «واکیتا، گرازماهی خلیج کالیفرنیا». دفتر اقیانوس و هوای ملی ایالات متحده. بازبینی‌شده در ۹ نوامبر ۲۰۱۱. 
  5. Shirihai H., Jarrett B. (۲۰۰۶). Dolphins and other Marine Mammals of the World. Princeton University Press. ۲۵۴-۲۵۵. شابک ‎۹۷۸-۰-۶۹۱-۱۲۷۵۷-۶. 
  6. «تخمین جدید از جمعیت واکیتا، ۲۵۰ عدد». شبکه تلویزیونی واکیتا. بازبینی‌شده در ۸ نوامبر ۲۰۱۱.