دلفین نواری

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

دلفین نواری
دلفین نواری در یک پرش کامل
اندازه در مقایسه با یک انسان متوسط
وضعیت حفاظت
رده‌بندی علمی
فرمانرو: جانوران
شاخه: طنابداران
رده: پستانداران
زیررده: جفت‌داران
راسته: آب‌بازان
زیرراسته: آب‌بازان دندان‌دار
تیره: دلفین‌سانان
سرده: لاغردلفین‌ها
گونه: S. coeruleoalba
نام دوبخشی
Stenella coeruleoalba
مین، ۱۸۳۳
زیستگاه دلفین نواری (به رنگ آبی)

دلفین نواری، گونه‌ای دلفین است که در آب‌های معتدل و گرمسیری اقیانوس‌های سراسر جهان زندگی می‌کند و تاکنون زیر بررسی و پژوهش‌های بسیار قرار گرفته‌است.

رده‌بندی[ویرایش]

دلفین نواری یکی از پنج گونه عضو سرده لاغردلفین‌ها است، با این حال پژوهش‌های نو ادعا می‌کنند[پانویس ۱] که این سرده از لحاظ طبیعی درست نیست. بر پایه این بررسی، نزدیک‌ترین گونه‌ها به دلفین نواری دلفین‌های سردهٔ کچه‌ماهی‌ها، دلفین چرخان پوزه‌کوتاه، دلفین خال‌دار اطلس و دلفین پوزه‌بطری گرمسیری هستند. این دلفین، نخستین بار توسط فرانتز مین در سال ۱۸۳۳ شناسایی شد. نام مشخصه coeruleoalba (از واژه لاتین caeruleus به معنای آبی تیره و albus به معنای سفید) اشاره به الگوهای رنگ‌آمیزی سفید و آبی بر پهلوهای این دلفین دارد.

ویژگی‌ها[ویرایش]

توصیف ظاهری[ویرایش]

جثه و شکل دلفین نواری مثل بسیاری از دلفین‌هایی است که در مناطق آبی‌ای که محل زندگی این دلفین می‌باشد، زیست می‌کنند. (نگاه کنید به دلفین پوزه‌بطری گرمسیری، دلفین خال‌دار اطلس و دلفین چرخان پوزه‌کوتاه). با این حال، رنگ‌آمیزی بدن آن‌ها بسیار متفاوت است و باعث می‌شود که در دریا به سادگی شناخته شوند.

بخش زیرین بدن این دلفین به رنگ آبی، سفید یا صورتی است. یک یا دو نوار مشکی دور چشم را می‌پوشانند و سپس تا انتهای بدن و دم کشیده می‌شوند. دو نوار مشکی دیگر نیز از پشت گوش آغاز می‌شوند که یکی کوتاه است و در بالای پهلوها به پایان می‌رسد، دیگری بلندتر و ضخیم‌تر است که در پهلوها شکل می‌گیرد و به شکل یک انحنا به زیر شکم می‌رود. بالای این نوارها پهلوی دلفین قرار دارد که به رنگ آبی یا خاکستری روشن است.

در هنگام به دنیا آمدن، بچه‌ها دارای ۱۰ کیلوگرم وزن و یک متر طول‌اند. طول نرهای بالغ به ۲٫۶ متر و ماده‌ها به ۲٫۴ متر می‌رسد و وزن هر دو جنس میان ۱۶۰–۱۵۰ کیلوگرم است. بلوغ جنسی در ۱۲ سالگی (ماده‌های مدیترانه) و ۹–۷ سالگی (ماده‌های اقیانوس آرام) پدید می‌آید. میانگین طول عمر ۵۵ تا ۶۰ سال است. مدت زمان بارداری تقریباً ۱۲ ماه است و دوره میان دو بارداری پیاپی سه تا چهار سال طول می‌کشد.

تغذیه[ویرایش]

دلفین‌های نواری بالغ از ماهی، ماهی مرکب، هشت‌پا، میگوی ریز[پانویس ۲] و دیگر سخت‌پوستان تغذیه می‌کنند. دلفین‌های نواری مدیترانه بیشتر به شکار سرپایان می‌پردازند (۱۰۰–۵۰٪ محتویات معده). این در حالی است که دلفین‌های نواری ساکن شمال خاوری اقیانوس اطلس بیشتر از ماهی‌ها تغذیه می‌کنند. آن‌ها در هر کجای دریا که تمرکز ماهی‌ها وجود داشته باشد به شکار می‌پردازند و می‌توانند تا ژرفای ۷۰۰ متری زیر آب برای گرفتن طعمه‌های آبزی فروروند.

گستره[ویرایش]

دلفین نواری آب‌های معتدل و گرم دور از کرانه را دوست دارد. این دلفین به تعداد فراوان در شمال و جنوب اقیانوس اطلس، از جمله مدیترانه و خلیج مکزیک، و نیز اقیانوس هند و آرام یافت می‌شود. به شکل سردستی می‌توان گفت که این دلفین در عرض‌های جغرافیایی °۴۰ شمالی تا °۳۰ جنوبی زندگی می‌کند.

یادداشت[ویرایش]

  1. LeDuc et al. (1999)
  2. کریل

منابع[ویرایش]

  1. Hammond, P.S. , Bearzi, G. , Bjørge, A. , Forney, K. , Karczmarski, L. , Kasuya, T. , Perrin, W.F. , Scott, M.D. , Wang, J.Y. , Wells, R.S. & Wilson, B. (۲۰۰۸). «Stenella coeruleoalba». IUCN Red List of Threatened Species 2008. دریافت‌شده در ۲۵ سپتامبر ۲۰۱۱.
  • LeDuc, R.G. , W.F. Perrin and A.E. Dizon (۱۹۹۹)، «Phylogenetic relationships among the delphinid cetaceans based on full cytochrome b sequences»، Marine Mammal Science (۱۵)، ص. ۶۴۸–۶۱۹ پارامتر |عنوان= یا |title= ناموجود یا خالی (کمک)
  • Carwardine, Mark (۲۰۰۲)، Whales Dolphins and Porpoises، Dorling Kindersley Handbooks، شابک ۰-۷۵۱۳-۲۷۸۱-۶
  • Frederick I. Archer، Encyclopedia of Marine Mammals: Striped Dolphin، Academic Press، ص. ۱۲۰۳–۱۲۰۱، شابک ۹۷۸-۰-۱۲-۵۵۱۳۴۰-۱
  • Reeves, Stewart, Clapham and Powell (۲۰۰۲)، National Audubon Society Guide to Marine Mammals of the World، Knopf، شابک ۰-۳۷۵-۴۱۱۴۱-۰