گرازماهی بورمایستر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

گرازماهی بورمایستر
جثه در مقایسه با انسان متوسط
وضعیت حفاظت

کمبود داده (IUCN 3.1)[۱]
رده‌بندی علمی
فرمانرو: جانوران
شاخه: طنابداران
رده: پستانداران
راسته: آب‌بازان
زیرراسته: آب‌بازان دندان‌دار
تیره: گرازماهیان
سرده: گرازماهی‌ها
گونه: P. spinipinnis
نام دوبخشی
Phocoenoides spinipinnis
گستره گرازماهی بورمایستر

گرازماهی بورمایستر گونه‌ای آب‌باز است از تیره گرازماهیان که در کرانه‌های آمریکای جنوبی زندگی می‌کند. نام گرازماهی بورمایستر برگرفته از نام هرمان بورمایستر، جانورشناس آلمانی که این گونه را در سال ۱۸۶۵ شناسایی و رده‌بندی کرد، است.

توصیف ظاهری[ویرایش]

بیشتر عکس‌های گرفته شده از گرازماهی بورمایستر از نمونه‌های مرده برداشته شده‌اند که رنگ بدن آن‌ها را سیاه نشان می‌دهند. به دلیل رنگ‌آمیزی سیاه‌رنگ بدن آن، نام گرازماهی سیاه نیز به این گونه گفته می‌شود. با این حال، رنگ بدن این گرازماهیان خاکستری تیره است که مدتی پس از مرگ به سیاه می‌گراید. رنگ شکم بسته به نمونه‌های مختلف فرق می‌کند اما اغلب خاکستری روشن است.

میانگین طول گرازماهیان بالغ ۱۵۰ سانتی‌متر است با وزنی برابر با ۷۵ کیلوگرم. باله پشتی مثلثی‌شکل است و نزدیک به انتهای بدن قرار دارد. فاصله باله پشتی تا سر در این گونه بیشتر از این فاصله در هر نوع دیگری از گرازماهیان و دلفین‌ها است؛ مشخصه‌ای که آن را از دلفین شیلی، که در گستره مشابهی با گرازماهی بورمایستر زندگی می‌کند، به آسانی تشخیص‌پذیر می‌کند.

گستره[ویرایش]

این گونه دارای گستره‌ای به هم پیوسته در کرانه‌های آمریکای جنوبی است که از شمال پرو در اقیانوس آرام آغاز می‌شود، در جنوب به تیرا دل فوئگو می‌رسد و در شرق جنوب برزیل را در بر می‌گیرد. جمعیت آن‌ها کمینه چند ده هزار عدد است. با آنکه آن‌ها بیشتر در کنار ساحل می‌مانند، بعضی نمونه‌ها در شیلی فاصله‌هایی تا ۵۰ کیلومتر از کرانه دیده شده‌اند.

پیوند به بیرون[ویرایش]

  • «اطلاعات گرازماهی بورمایستر در کنوانسیون جانوران مهاجر». بایگانی‌شده از اصلی در ۴ فوریه ۲۰۱۳. دریافت‌شده در ۵ نوامبر ۲۰۱۱.

منابع[ویرایش]

  1. Hammond, P.S., Bearzi, G., Bjørge, A., Forney, K., Karczmarski, L., Kasuya, T., Perrin, W.F., Scott, M.D., Wang, J.Y., Wells, R.S. & Wilson, B.(۲۰۰۸). «Phocoena spinipinnis». IUCN Red List of Threatened Species 2008. دریافت‌شده در ۵ نوامبر ۲۰۱۱.