نوک‌نهنگ آنتیل

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

نوک‌نهنگ آنتیل
وضعیت حفاظت

کمبود داده (IUCN 3.1)[۱]
رده‌بندی علمی
فرمانرو: جانوران
شاخه: طنابداران
رده: پستانداران
راسته: آب‌بازان
زیرراسته: آب‌بازان دندان‌دار
تیره: نوک‌نهنگان
سرده: میان‌دندان‌ها
گونه: M. europaeus
نام دوبخشی
Mesoplodon europaeus
Gervais، ۱۸۸۵
گستره نوک‌نهنگ آنتیل

نوک‌نهنگ آنتیل، که با نام‌های نوک‌نهنگ ژراوه و نوک‌نهنگ گلف استریم و نوک‌نهنگ اروپایی نیز خوانده می‌شود، از نوک‌نهنگان ساکن اقیانوس اطلس و آمریکای شمالی است. نام علمی این گونه (M. europaeus) اشاره به زیستگاه آن دارد.

توصیف ظاهری[ویرایش]

نوک‌نهنگ آنتیل بزرگ‌جثه‌ترین نهنگ نوک‌دندان است و بدنی به نسبت باریک و کشیده دارد. سر آن کوچک است و ملون اندکی به جلو برآمدگی دارد. خط دهانی آشکارا صاف است و در نرها در انتها به دو دندان می‌رسد که به سختی دیده می‌شوند.

رنگ بدن خاکستری تیره در بالا و خاکستری در زیر است. ماده‌ها گاه الگوهای روشن‌تری در کنار اندام‌های تناسلی و سر دارند و نیز حلقه سیاهی دور چشمانشان را می‌پوشاند. میانگین طول نرها ۴٫۵ متر است و کمینه طول ماده‌ها ۵٫۲ متر. وزن این نهنگ‌ها احتمالاً به بیش از ۱۲۰۰ کیلوگرم می‌رسد. بچه‌ها در هنگام به دنیا آمدن طولی برابر ۲٫۱ متر دارند.

از روی نمونه‌های به ساحل افتاده می‌توان فهمید که این نوک‌نهنگان در گروه‌های با تعداد کم زندگی می‌کنند. آن‌ها همچنین از ماهی مرکب تغذیه می‌کنند.

گستره و جمعیت[ویرایش]

نوک‌نهنگ آنیتل برای نخستین بار در انگلستان دیده شد. این آب‌باز در مناطق دیگری از جهان از جمله ایرلند و جزایر قناری و غرب آفریقا و جزیره اسنشن دیده شده‌است.

پیوند به بیرون[ویرایش]

  • «اطلاعات نوک‌نهنگ آنتیل در کنوانسیون جانوران مهاجر». بایگانی‌شده از اصلی در ۱۲ مارس ۲۰۱۷. دریافت‌شده در ۲۹ اکتبر ۲۰۱۱.
  • «فیلم‌ها و عکس‌هایی از نوک‌نهنگ آنتیل». ARKive. بایگانی‌شده از اصلی در ۳۱ اکتبر ۲۰۱۱. دریافت‌شده در ۲۹ اکتبر ۲۰۱۱.

منابع[ویرایش]

  1. Taylor, B.L., Baird, R., Barlow, J., Dawson, S.M., Ford, J., Mead, J.G., Notarbartolo di Sciara, G., Wade, P. & Pitman, R.L.(۲۰۰۸). «Mesoplodon europaeus». IUCN Red List of Threatened Species 2008. دریافت‌شده در ۲۹ اکتبر ۲۰۱۱.
  • William F. Perrin, Bernd Wursig, and J.G.M Thewissen(۲۰۰۲)، Encyclopedia of Marine Mammals، Academic Press، شابک ۰-۱۲-۵۵۱۳۴۰-۲
  • Randall R. Reeves, Brent S. Steward, Phillip J. Clapham, and James A. Owell(۲۰۰۲)، Sea Mammals of the World، A & C Black, London، شابک ۰-۷۱۳۶-۶۳۳۴-۰