نوک‌نهنگ کوتوله

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

نوک‌نهنگ کوتوله
جثه در مقایسه با انسان متوسط
وضعیت حفاظت

کمبود داده  (IUCN 3.1)[۱]
رده‌بندی علمی
فرمانرو: جانوران
شاخه: طنابداران
رده: پستانداران
راسته: آب‌بازان
زیرراسته: آب‌بازان دندان‌دار
تیره: نوک‌نهنگان
سرده: میان‌دندان‌ها
گونه: M. peruvianus
نام دوبخشی
Mesoplodon peruvianus
Reyes, Mead, and Van Waerebeek، ۱۹۹۱
زیستگاه نوک‌نهنگ کوتوله (به رنگ آبی)

نوک‌نهنگ کوتوله، که به نام نوک‌نهنگ پرویی نیز شناخته می‌شود، کوچکترین عضو سرده میان‌دندان‌ها از میان آب‌بازان است و به تازگی شناخته شده است.

توصیف ظاهری[ویرایش]

بدن این نوک‌نهنگ همانند بدن دیگر اعضای میان‌دندان‌ها دوک‌شکل است اما دم آن به صورت غیر طبیعی ضخیم است. ملون در سر شکلی کم و بیش گرد دارد که با شیبی آرام به نوک به نسبت کوتاه این جانور می‌رسد. رنگ‌آمیزی بدن خاکستری تیره بر پشت و روشن‌تر در بخش‌های زیرین، به ویژه در زیر فک پایینی و گلو، است. طول این نهنگ‌ها تنها به نزدیک ۴٫۵ متر در نرهای بالغ می‌رسد و در هنگام تولد طولی برابر ۱٫۶ متر دارند.

گستره[ویرایش]

نوک‌نهنگ کوتوله در کرانه‌های شرقی اقیانوس آرام میان باخا کالیفرنیا و پرو دیده شده است. یک نمونه از این گونه که در زلاندنو به ساحل افتاده بود نشان داد که احتمال دارد این نهنگ‌ها در بخش‌های غربی اقیانوس آرام نیز وجود داشته باشند. هیچ تخمینی از تعداد جهانی این نهنگ‌ها وجود ندارد.

پیوند به بیرون[ویرایش]

  • «اطلاعات نوک‌نهنگ کوتوله در کنوانسیون جانوران مهاجر». بایگانی‌شده از اصلی در ۳۰ سپتامبر ۲۰۰۵. دریافت‌شده در ۲۲ اکتبر ۲۰۱۱.

منابع[ویرایش]

  1. Taylor, B.L., Baird, R., Barlow, J., Dawson, S.M., Ford, J., Mead, J.G., Notarbartolo di Sciara, G., Wade, P. & Pitman, R.L.(۲۰۰۸). «Mesoplodon peruvianus». IUCN Red List of Threatened Species 2008. دریافت‌شده در ۱۵ اکتبر ۲۰۱۱.
  • William F. Perrin, Bernd Wursig, and J.G.M Thewissen(۲۰۰۲)، Encyclopedia of Marine Mammals، Academic Press، شابک ۰-۱۲-۵۵۱۳۴۰-۲
  • Randall R. Reeves, Brent S. Steward, Phillip J. Clapham, and James A. Owell(۲۰۰۲)، Sea Mammals of the World، A & C Black, London، شابک ۰-۷۱۳۶-۶۳۳۴-۰