پرش به محتوا

در بحران انقراض

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از گونه در معرض انقراض)

در بحران انقراض[۱][۲] یا در سراشیبی انقراض (به انگلیسی: Critically Endangered) یا در معرض نابودی گونه‌ای، بالاترین درجه ریسک برای جانوران زمین در فهرست سرخ آی‌یوسی‌ان است که توسط اتحادیه بین‌المللی حفاظت از طبیعت (IUCN) به گونه‌ها، با توجه به وضعیت حفاظت آن‌ها، داده می‌شود. در بحران انقراض به این معنا است که جمعیت گونه کاهش یافته یا در طی سه نسل آینده به زیر ۸۰٪ جمعیت کنونی برسد.[۳][۴]

از آنجا که IUCN تا هنگامی که بررسی‌های فراگیر و دقیق دربارهٔ منقرض شدن یک گونه انجام ندهد آن گونه را در شمار گونه‌های در بحران انقراض نگه می‌دارد، تعدادی از گونه‌هایی که احتمالاً در حال انقراض هستند هنوز در این رده قرار دارند.

نمونه‌هایی از گونه‌های در بحران انقراض[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. حاتمی، احمد؛ جعفری، عفت؛ صادقیان، سارا؛ جم‌زاد، زیبا؛ جلیلی، عادل (۱۳۹۷). «جایگاه حفاظتی گونه انحصاری نخود شیرازی در ایران». طبیعت ایرن. ۳ (۲): https://dx٫doi٫org/۱۰٫۲۲۰۹۲/irn٫۲۰۱۸٫۱۱۶۴۴۱.
  2. خدابخش، نرجس؛ آستانی، سجاد (۱۳۹۱). «بررسی تنوع زیستی فونستیک وفلورستیک مناطق چهارگانه استان کرمان». دومین کنفرانس برنامه‌ریزی و مدیریت محیط زیست. ۲: ESPME۰۲_۱۷۰. بایگانی‌شده از روی نسخه اصلی پارامتر |پیوند بایگانی= نیاز به وارد کردن |پیوند= دارد (کمک) در پارامتر |پیوند بایگانی= نیاز به وارد کردن |تاریخ بایگانی= دارد (کمک).
  3. "دربارهٔ فهرست سرخ IUCN" (به انگلیسی). اتحادیه بین‌المللی حفاظت از طبیعت. Archived from the original on 24 July 2010. Retrieved 29 September 2011.
  4. "کپی‌ها تا یک نسل دیگر منقرض می‌شوند" (به انگلیسی). بی‌بی‌سی محیط زیست. Retrieved 1 October 2011.
  5. Macaca nigra, The IUCN Red List of Threatened Species
  6. «پنج گونه شگفت‌انگیز که برای همیشه نابود می‌شوند». BBC News فارسی. ۱۵ دی ۱۳۹۹. دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۰۱-۰۴.

پیوند به بیرون[ویرایش]