گاومیش هندی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از گااور)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
گاومیش هندی
Indian Bison (Gaur) 1 by N. A. Naseer.jpg
وضعیت بقا
آرایه‌شناسی (زیست‌شناسی)
فرمانرو: جانوران
شاخه: طنابداران
رده: پستانداران
راسته: جفت‌سم‌سانان
تیره: گاوان
زیرخانواده: گاویان
سرده: گاوها
Species: گاومیش هندی
نام علمی
Bos gaurus
Smith, 1827
پراکنش کنونی
پراکنش
مترادف (زیست‌شناسی)

Bos gour Hardwicke, 1827
Bos cavifrons Hodgson, 1837,
Bibos subhemachalanus Hodgson, 1837
Bos gaur Sundevall, 1846
Bos asseel Horsfield, 1851
Bubalibos annamiticus Heude, 1901

گااور یا گاومیش هندی یا گاو وحشی هندی بزرگترین گونه گاویان است که بومی جنوب و جنوب شرق آسیا است. این حیوان از سال ۱۹۸۶ در رده گونه آسیب‌پذیر در سیاهه سرخ گونه‌های در معرض خطر طبقه‌بندی شده‌است و این به خاطر کاهش شدید جمعیت (بیش از ۷۰ درصد در طول سه نسل) در برخی مناطق محل زندگی آن است. البته جمعیت در مناطقی که درست حفاظت شده‌اند پایدار است و در برخی مناطق نیز در حال بازسازی است.[۱]

گاو وحشی هندی بلندترین نوع گاو است.[۲] در مالایا این حیوان را سلادانگ و در برمه آن را پیونگ می‌نامند.[۳] نوع اهلی‌شده این حیوان نیز گیال یا میتون نامیده می‌شود.[۴]

گااور با توجه به جثه بزرگ و مهیب و قدرت بدنی بالا شکارچیان طبیعی زیادی ندارد. شکار گااورهای بالغ فقط توسط ببر و تمساح آب شور دیده شده هرچند این حیوان با تمساح آب شور به ندرت زیستگاه مشترک دارد و تمساح باید بسیار بزرگ باشد (تمساح نر با بیش از ۵۰ سال سن) که بتواند با موفقیت یک گاو بالغ را شکار کند. ببرها معمولاً گاوهای کوچک و بیمار را شکار می‌کنند اما موارد معدودی از شکار گااورهایی با حداقل یک تن نیز مشاهده شده‌است. شکار گوساله‌های گااور توسط پلنگ و سگ وحشی آسیایی نیز مشاهده شده‌است.

منابع[ویرایش]

  1. ۱٫۰ ۱٫۱ Duckworth, J.W., Steinmetz, R., Timmins, R.J., Pattanavibool, A., Than Zaw, Do Tuoc, Hedges, S. (2008). "Bos gaurus". IUCN Red List of Threatened Species. Version 2012.2. International Union for Conservation of Nature. 
  2. Lydekker, R. (1888–1890). The new natural history Volume 2. Printed by order of the Trustees of the British Museum (Natural History), London.
  3. Hubback, T. R. (1937). The Malayan gaur or seladang. Journal of Mammalogy 18 (3): 267–279.
  4. Nowak, R. M. (1999). Gaur Pages 1158–1159 in Walker's Mammals of the World. Volume 1. The Johns Hopkins University Press, Baltimore, USA and London, UK.