هادی حیدری

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
هادی حیدری
زادروز دی ۱۳۵۶
تهران
ملیت ایرانی
پیشه طراح، کاریکاتوریست و گرافیست

هادی حیدری (زاده دی ۱۳۵۶ تهران) نقاش و کارتونیست مطبوعاتی است.

زندگی شخصی[ویرایش]

او در روز ۷ دی ۱۳۵۶ هجری شمسی در تهران به دنیا آمد.

وی پس از اخذ دیپلم در رشته ادبیات و علوم انسانی از دبیرستان فرهنگ با رتبه 11 در رشته نقاشی پذیرفته و وارد دانشگاه شد.

فعالیت مطبوعاتی[ویرایش]

از دوران دبستان به مقولۀ هنر علاقه‌مند شد و کلاس اول راهنمایی بود که با دیدن مجله طنز و کاریکاتور در دست یکی از همکلاسی‌هایش، با هنر کاریکاتور آشنا شد. از این تاریخ بود که تلاش کرد با ارسال آثارش به نشریات تخصصی این حوزه فعالیت خود را شروع کند. سرانجام در سال ۱۳۷۳ بعد از چند مرحله ارسال کار‌هایش به مجله گل آقا به مدیریت کیومرث صابری فومنی از طرف این موسسه دعوت به همکاری شد و از‌‌‌‌ همان سال فعالیت مطبوعاتی خود را آغاز کرد.

تا اوایل سال ۱۳۷۷ در گل آقا بود و همزمان به کار در نشریات دیگر نیز ادامه می‌داد و در همین سال رتبه دوم کاریکاتور را در دومین جشنواره نشریات دانشجویی کسب کرد. در پی گسترش فضای مطبوعاتی و آزادی رسانه‌ها در دوران ریاست جمهوری سیدمحمد خاتمی وارد فعالیت در روزنامه‌های آن زمان شد و در این دوره به عنوان کاریکاتوریست با روزنامه‌هایی چون جامعه، نشاط، عصر آزادگان، آفتاب امروز، یاس نو و هفته‌نامه عصر ما همکاری کرد. او در سال‌های بعد به عنوان مدیر هنری و دبیر طرح و کاریکاتور روزنامه‌های مشارکت (۱۳۷۸)، نوروز (۱۳۸۰-۱۳۷۹)، وقایع اتفاقیه (۱۳۸۲)، اقبال (۱۳۸۴-۱۳۸۳)، اعتماد ملی (۱۳۸۸-۱۳۸۴)، بهار (۱۳۸۹-۱۳۸۸) و پول (۱۳۸۹-۱۳۸۸) به فعالیت مطبوعاتی خود ادامه داد. حیدری در فاصلۀ سال‌های ۱۳۸۸ تا ۱۳۸۹ در مقام سردبیر مجلۀ کمیک استریپ «جدید» را مدیریت کرد و از سال ۱۳۸۹ بدین سو به عنوان دبیر سرویس طرح و کاریکاتور روزنامه شرق مشغول به کار بوده است.

حیدری در سال ۱۳۸۲ کاریکاتوری از سیدمحمد خاتمی رییس جمهوری وقت کشید و آن را در جریان یک مراسم رسمی به او تقدیم کرد. پس از انقلاب ۱۳۵۷ این نخستین بار بود که کاریکاتور یک روحانی در مراسمی رسمی به نمایش درمی‌آمد.

او همچنین داور بخش کاریکاتور یازدهمین جشنواره مطبوعات ایران، داور بخش کاریکاتور دوازدهمین جشنواره مطبوعات ایران، و داور بخش کاریکاتور سومین جشنواره مطبوعات شهری، داور بخش کاریکاتور سومین جشنواره نشریات دانشجوئی، ششمین و هفتمین جشن تصویر سال و عضو فدراسیون بین المللی روزنامه نگاران (آی اف جی) بوده‌است.

هادی حیدری در سال 1392، برنده ششمین جایزه روزنامه‌نگاری «امید» از طرف بنیاد دکتر مهدی سمسار شد.

حیدری در عرصۀ وب هم از جمله چهره‌های فعال است. او در سال ۱۳۸۲ وب‌سایت شخصی خود را با نام «هادی‌‌تونز» راه‌اندازی کرد. سایتی که به فاصلۀ کوتاهی از آغاز فعالیت، به یکی از مهم‌ترین وب‌سایت‌های فارسی‌زبان در زمینۀ کارتون تبدیل شد.

هادی‌تونز به فعالیت در عرصۀ وب ادامه داد و بعد‌ها با پیوستن سه کارتونیست دیگر به نام‌های یحیی تدین، حسن کریم‌زاده و کیوان زرگری به شکل‌گیری حلقه و وب‌سایت «پرشین کارتون» منجر شد. این وب‌سایت بعد از بازداشت دوم هادی حیدری در پاییز ۱۳۸۹، توسط نیروهای امنیتی از دسترس خارج شد.

.هادی حیدری پس از دستگیری و بازداشت در دفتر روزنامه شهروند، به تاریخ ۱۳۹۴/۰۸/۲۵ برای گذراندن دوران محکومیت به مدت یک سال به زندان اوین منتقل شد. اتهام وی ، تبلیغ علیه نظام از طریق انتشار کارتون و کاریکاتور در مطبوعات، ذکر شده است.

وی، سرانجام پس از گذراندن 6 ماه از دوران محکومیت در تاریخ ۱۳۹۵/۰۲/۰۸ از زندان اوین آزاد شد.

کتاب[ویرایش]

 • «ادبیات کاریکاتور ایران در عصر اصلاحات»/ نشر روزنه 1383
 • «مجموعه کارتون ها و کاریکاتورهای هادی حیدری» / نشر نظر 1393
 • «زندانی بند هشت» مجموعه کارتون ها و کاریکاتورهای هادی حیدری در زندان» / نشر نظر 1395 [۱]

کارنامه هنری[ویرایش]

نشریه فعالیت
مجله گل‌آقا کاریکاتوریست
روزنامه جامعه "
روزنامه نشاط "
روزنامه عصر آزادگان "
روزنامه آفتاب امروز "
روزنامه یاس نو "
هفته‌نامه عصر ما "
روزنامه مشارکت مدیر هنری و دبیر طرح و کاریکاتور
روزنامه نوروز "
روزنامه وقایع اتفاقیه "
روزنامه اقبال "
روزنامه اعتماد ملی "
روزنامه بهار "
روزنامه پول "
روزنامه شرق "
مجله خط خطی معاون سردبیر (از سال 1390 تا سال 1394)
روزنامه شهروند مدیر هنری و دبیر طنز و کاریکاتور
مجله کمیک‌استریپ جدید سردبیر

چشم‌بندان[ویرایش]

کاریکاتور چشم‌بندان از او سبب توقیف چهارم روزنامه شرق شد.[۲] در این کاریکاتور افرادی در یک صف ایستاده و برای یکدیگر چشمبند می‌بندند. اصولگرایان ایران آن را توهین به اقدام رزمندگان ایران قلمداد کرده‌اند که در زمان جنگ ایران و عراق سربند یکدیگر را می‌بستند.[۳] هادی حیدری در گفتگویی گفته است: «منظور من از کشیدن این کاریکاتور به هیچ وجه پیامی نبوده که نمایندگان مجلس برداشت کرده‌اند. من می‌خواستم جهل را از طریق کشیدن افرادی که در روز روشن چشم بند به صورت خود می‌گذارند نشان دهم.» او با اشاره به شاخصه‌هایی که در یک تصویر باید نشان دهندهٔ یک رزمنده باشد، گفت: «کاریکاتور من هیچکدام از شاخصه‌های رزمندگان دوران جنگ را ندارد. رزمنده یونیفرم و لباس خاصی دارد و باید در لوکیشن خاصی قرار بگیرد.»[۴]

با وجود این توضیحات علاوه بر توقیف روزنامه، هادی حیدری نیز به همراه مدیرمسئول شرق برای ادای توضیحات به دادسرای فرهنگ و رسانه احضار شد.[۵] در پی این واقعه بسیاری از چهره‌های فرهنگی و گروه‌های مختلف اجتماعی از جمله ۲۵ خانواده شهید و رزمنده دوران دفاع مقدس [۶] و ۱۶۰ روزنامه‌نگار [۷] در بیانیه‌هایی جداگانه ضمن رد اتهام توهین به رزمندگان و دفاع مقدس در کارتون چشم‌بندان، به حمایت از او پرداختند. جز این‌ها ۵۰ طنزنویس و کاریکاتوریست نیز برداشت توهین از این کاریکاتور را یک سوءتفاهم جدی دانستند.[۸]

سرانجام یکشنبه سوم دی‌ماه ۹۱ هیئت منصفه دادگاه مطبوعات روزنامه شرق را از اتهام توهین به رزمندگان از طریق چاپ کارتون چشم‌بندان تبرئه کرد.[۹] ۶ روز بعد با تایید این نظر از سوی قاضی مدیرخراسانی، رییس شعبهٔ ۷۶ دادگاه کیفری استان تهران، روزنامه شرق رفع توقیف شد [۱۰] و از یازدهم دی‌ماه ۱۳۹۱ انتشار دوبارهٔ خود را از سر گرفت.

نگار خانه[ویرایش]

طرح شماره 1
طرح شماره 2
طرح شماره 3
طرح شماره 4
طرح شماره 5
طرح شماره 6
طرح شماره7
طرح شماره 8
طرح شماره 9
طرح شماره 10
طرح شماره 11
طرح شماره 12
طرح شماره 13
طرح شماره 14
طرح شماره 15
طرح شماره 16
طرح شماره 17
طرح شماره 18
طرح شماره 19
طرح شماره 20
طرح شماره 21

پانویس[ویرایش]

 1. «زندانی بند هشت» به بازار آمد - ایسنا
 2. پیرامون کارتون چشم‌بندان
 3. فرنوش امیرشاهی. «جنجال‌های کاریکاتوری». بی‌بی‌سی فارسی، ۳۰ سپتامبر ۲۰۱۲. بازبینی‌شده در ۱۰ مهر ۱۳۹۱. 
 4. «توضیح هادی حیدری درباره کاریکاتور جنجالی». فرارو. بازبینی‌شده در ۱۰ مهر ۱۳۹۱. 
 5. «کاریکاتوریست روزنامه شرق به دادسرا احضار شد». فارس، ۵ مهر ۱۳۹۱. بازبینی‌شده در ۲۹ فروردین ۱۳۹۲. 
 6. «نامه ۲۵ خانواده شهید و رزمنده دوران دفاع مقدس در حمایت از کاریکاتوریست روزنامه شرق». کلمه، ۷ مهر ۱۳۹۱. بازبینی‌شده در ۲۹ فروردین ۱۳۹۲. 
 7. «بیانیه ۱۶۰ روزنامه‌نگار: توهین به رزمندگان، دور‌ترین تلقی ممکن از کاریکاتور روزنامه شرق است». کلمه، ۸ مهر ۱۳۹۱. بازبینی‌شده در ۲۹ فروردین ۱۳۹۲. 
 8. «نامه جمعی از طنزپردازان درباره کارتونی که باعث توقیف روزنامه شرق شد». خبرآنلاین، ۸ مهر ۱۳۹۱. بازبینی‌شده در ۲۹ فروردین ۱۳۹۲. 
 9. «روزنامه شرق در مورد کاریکاتور جنجالی تبرئه شد». الف، ۳ دی ۱۳۹۱. بازبینی‌شده در ۲۹ فروردین ۱۳۹۲. 
 10. «روزنامه شرق رفع توقیف شد». تابناک، ۹ دی ۱۳۹۱. بازبینی‌شده در ۲۹ فروردین ۱۳۹۲.