پوستر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

پوسترها یا اعلان[۱] صفحات کاغذی در ابعاد تقریباً بزرگ هستند که بر روی آنها نوشته‌ها، طرح‌ها، نقاشی‌ها، مفاهیم علمی و نظیر آن چاپ شده است. پوسترها به منظور نصب شدن بر روی دیوارها و یا دیگر سطوح عمودی تعبیه شده‌اند. پوسترهای معمولی از نقاشی و نوشته تشکیل شده‌اند اما ممکن است یک پوستر دارای نقاشی محض یا نوشته تنها باشد. پوسترها ممکن است برای آموزش و اطلاع‌رسانی روی دیوارها نصب شوند. اهداف پوسترها چند منظوره است، یک پوستر ممکن است برای تبلیغات باشد، یا برای ترویج علم، یا برای تکثیر ارزان‌شده یک اثر هنری، و یا اطلاع‌رسانی فرهنگی یا اقتصادی.

از پوسترها برای امور آموزشی استفاده زیادی می‌شود. بخصوص پوسترهایی که بطور تخصصی برای آموزش در مدارس تهیه می‌شوند. در کلاس‌ها و آزمایشگاه‌های مدارس با استفاده از پوسترهای غنی شده با تصویرهای جذاب و گویا، مفاهیم را به شکلی راحت‌تر به دانش‌آموزان انتقال می‌دهند و قدرت یادگیری را افزایش می‌دهند. [۲]

معنی و واژه پوستر

پوستر (Poster) واژه‌ای انگلیسی با ریشه فارسی است و با واژه «پست» ارتباط لغوی دارد. در فارسی به معنای آگهی دیواری، اطلاعیه، اعلان معادل‌سازی می‌شود که چندان ضرورتی بدان نیست.

واژه دیگری که برای این مفهوم در ایران تا حدودی رایج است :واژه فرانسوی : آفیش (Offiche) واژه آلمانی : پلاکات (Plakat) .[۳]

تاریخچه پوستر (قرن نوزدهم)

در اواخر قرن نوزدهم ، پوستر های دو نقاش فرانسوی (ژول شره) و (تولوز لوترک) تاثیر چشمگیری بر روند طراحی پوستر داشته اند. بعضی به شره لقب (پدر پوستر) را داده اند ، پوستر های لوترک ، بر اساس قدرت او در طراحی و شناخت رنگ و مهارتش در لیتو گرافی و نیز تاثیر پذیری از باسمه های ژاپنی بنا گردیده و اگر چه بیش از 30 پوستر از او بر جای نمانده است، ولی همین آثار معدود تاثیر زیادی بر هنر پوستر سازی داشته و برای بسیاری از هنرمندان راهگشا بوده است.[۴]

تاریخچه پوستر (قرن بیستم)

پوستر در اوایل قرن بیستم رسانه ای شناخته شده و موفق بود و به ویژه در شهر پاریس ، بسیاری از هنرمندان طراح پوستر گرد آمده بودند. رنگهای شاد و زنده پوستر ، برای عامه مردم جذاب و دوست داشتنی بود و گاهی شبانه پوستر ها را که به تعداد محدود و برای نصب در گذر گاههای عمومی به شیوه لیتو گرافی تکثیر می شد، از دیوار ها بر میداشتند و و در منزل خود نصب یا نگه داری می کردند و امروزه بعضی از این پوستر ها در موزه ها و مجموعه های شخصی یافت می شود. پیشرفتهای فنی لیتوگرافی (چاپ سنگی) در آغاز قرن بیستم، کیفیت پوستر هارا متحول نمود و طراحان با جسارت کافی از زمینه های تخت رنگی در آثار خود استفاده می کردند.[۵]

نگارخانه[ویرایش]

نمونه‌هایی از پوسترهای هنری[ویرایش]

نمونه‌هایی از پوسترهای سیاسی-نظامی[ویرایش]

نمونه‌هایی از پوسترهای آموزشی-بهداشتی[ویرایش]

امروزه از پوسترهای آموزشی به فراوانی برای اهداف تحصیلی و ارتقای آموزشی دانش‌آموزان مدارس استفاده می‌شود. اینگونه پوسترها به دلیل تصویرهای زیاد و مناسب در یادگیری اهمیت و تأثیر بسزایی دارند.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. «اعلان، پوستر» [سینما و تلویزیون، عمومی] هم‌ارزِ «poster»؛ منبع: گروه واژه‌گزینی و زیر نظر حسن حبیبی، «فارسی»، در دفتر اول، فرهنگ واژه‌های مصوب فرهنگستان، تهران: انتشارات فرهنگستان زبان و ادب فارسی، شابک ‎۹۶۴-۷۵۳۱-۳۱-۱ (ذیل سرواژهٔ اعلان) 
  2. مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Poster»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۳۱ دسامبر ۲۰۱۰).
  3. دکتر کامران افشار مهاجر.. گرافیک تبلیغات چاپی در رسانه ها. سمت،. تهیه و تنظیم : نوید اچگان. انتشارات سمت، 1387. شابک ‎شابک ‎۹۷۸-۹۶۴-۵۳۰-۲۴۳-۴.. 
  4. دکتر کامران افشار مهاجر. گرافیک تبلیغات چاپی در رسانه ها. تهیه و تنظیم : نوید اچگان. انتشارات سمت، 1387. شابک ‎۹۷۸-۹۶۴-۵۳۰-۲۴۳-۴. 
  5. دکتر کامران افشار مهاجر، گرافیک تبلیغات چاپی در رسانه ها. تاریخچه پوستر قرن بیستم. تهیه و تنظیم : نوید اچگان. انتشارات سمت، 1387. شابک ‎۹۷۸-۹۶۴-۵۳۰-۲۴۳-۴. 
  6. "The Most Famous Poster". American Treasures of the Library of Congress. 

پیوند به بیرون[ویرایش]