چاپ سیلک

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد


چاپ سیلک‌اسکرین یا «چاپ سیلک» روشی برای چاپ تصویر است. در این روش از پارچه با توری با سوراخ‌های بسیار ریز استفاده می‌شود. توری در قابی ثابت می‌شود. تصویر مورد نظر روی این توری نقش می‌شود. سپس بخش‌هایی از تصویر که نباید رنگ بخورد با ماده‌ای مسدود کنندهلاک حساس پوشیده می‌شود. این قاب توری را در این حالت شابلون یا کلیشه می‌نامند. سپس زیرکار را با فشار کاردک یا غلتک به سطح چاپ شونده منتقل می‌کنند. رنگ یا زیرکار فقط از بخش‌هایی که مسدود نشده یه کاغذ یا سطح چاپ شونده منتقل می‌شود و تصویر روی آن ظاهر می‌گردد.

با این روش می‌توان بر روی مواد مختلف چاپ‌های تک‌رنگ یا چندرنگ صورت داد. با سیلک‌اسکرین می‌توان روی انواع مواد مانند پارچه و چینی و سرامیک و فلز و غیره تصویر چاپ کرد. با چاپ سیلک می‌توان روی اجسام با شکلهای مدور و غیر مسطح نیز چاپ نمود که از این نظر در بین روش‌های چاپی منحصربه‌فرد است. این نوع چاپ برای چاپ تبلیغی بر روی اشیای گوناگون مثل تقویم و سررسید و لیوان و کاغذ بکار می‌رود.

چاپ سیلک انواع مختفی دارد که شامل:

  1. چاپ معمولی
  2. چاپ با لاک حساس برجسته آبی
  3. چاپ ترام
  4. چاپ پلاستی زول

و… می‌باشد.

چاپ سیلک سابقه‌ای چند هزار ساله دارد و گفته می‌شود که در ژاپن اختراع شده‌است.[نیازمند منبع]

تاریخچه[ویرایش]

چاپ سیلک

چاپ سیلک اسکرین روشی برای چاپ تصویر است. در این روش از پارچه با توری با سوراخ های بسیار ریز استفاده میشود. توری در قابی ثابت میشود. تصویر مورد نظر روی این توری نقش می شود. سپس بقش هایی از تصویر که نباید رنگ بخورد با ماده ای مسدود کننده به نام لاک حساس پوشیده می شود. این قاب توری در این حالت شابلون یا کلیشه می نامند. سپس زیرکار را با فشار کاردک یا غلتک به سطح چاپ شونده منتقل می کنند. رنگ یا زیرکار فقط از بخش های مسدود نشده به کاغذ یا سطح چاپ شونده منتقل میشود و تصویر روی آن ظاهر می گردد. با این روش می توان بر روی مواد مختلف چاپ های تک رنگ و چند رنگ صورت داد. با سیلک اسکرین می توان روی انواع مواد مانند: پارچه ، چینی ، سرامیک ، فلز و غیره تسصویر چاپ کرد. با چاپ سیلک می توان روی اجسام با شکلهای مدور و غیر مسطح نیز چاپ نمود از این نظر در بین روش های چاپی منحصر به فرد است. این نوع چاپ برای چاپ تبلیغی بر روی اشیای گوناگون مثل: تقویم ، سررسید ، لیوان ، کاغذ و غیره بکار می رود.

انواع چاپ سیلک

چاپ سیلک انواع مختلفی دارد که شامل:

1/ چاپ معمولی

2/ چاپ با لاک حساس برجسته آبی

3/ چاپ ترام

4/ چاپ پلاستی زول و غیره می باشد.

روش چاپ سیلک اولین بار در ژاپن انجام شد. در آن زمان پارچه های ابریشمی برای چاپ کاربرد داشت و به همین دلیل این روش به سیلک ( به معنی ابریشم ) معروف شد.

مزایای چاپ سیلک:

1/ سادگی این روش شاید مهمترین مزیت چاپ سیلک است.

2/ قیمت تمام شده ارزان این چاپ نسبت به باقی روش های چاپ بر روی لباس ، ارزان تر است. چاپ سیلک از نظر اقتصادی مقرون به صرفه است و به همین دلیل کار در این زمینه ، به سرمایه اندکی نیاز است که با وجود آن می توان کارگاه چاپ سیلک برای صنایع دستی راه اندازی کرد.

3/ امکان چاپ بر روی مواد مختلف از جمله: نایلکس و نایلون ، تقویم دیواری ، چرم ، مقوا ، کفش ، کیف ، جعبه های مختلف از جنس کار تن ، تابلوهای هنری ، گونی ، پارچه ، کارت عروسی ، کارت ختم و غیره.

معایب چاپ سیلک:

1/ در عین حال نمی توان از معایب این روش غافل شد از جمله سرعت پایین و این نکته که رزولوشن و کیفیت نهایی محصول نیز محدودیت هایی دارد.

2/ نکته بعدی این که محدودیت ترکیب رنگ های چاپ موجب شده تا از امتیازات این روش کاسته شود.

برای مثال: در زمان شستن دارو بعد از نور دادن ، گاهی دارو بیش از حد پاک می شود که ممکن است به دلیل نوردهی کم ، فاصله زیاد لامپ و طرح و یا عدم ترکیب صحیح دارو این اتفاق رخ دهد. همچنین در برخی مواقع پس از نوردهی دارو که باید پاک شود خوب پاک نمی شود.

دانشجو: محمدجواد محمدعلی

عضو سازمان بین المللی دانشگاهیان