موکاپ

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از پیکرنما)
پرش به: ناوبری، جستجو

پیکر نما[۱] (mock-up) فایل پیش نمایش یا موکاپ (Mockup) ، قالب های گرافیکی آماده ای هستند که در موضوعات مختلف و با فرمت PSD می توان در امور طراحی به بهترین شکل ممکن از آنها استفاده نمود. طراحان می توانند به کمک موکاپ، طرح اولیه خود را قبل از اجرا و چاپ در قالب اصلی مشاهده کرده یا از آن به عنوان یک فایل گرافیکی زیبا در پروژه های طراحی خود استفاده نمایند. برای مثال فرض کنید طراحی یک لیبل برای یک قوطی محصول را طراحی کرده اید ، برای این منظور می توانید با کمک فایل موکاپ ، طرح لیبل خود را بر روی یک بطری واقعی انداخته تا مشتری کار نهایی را بصورت سه بعدی و واقعی مشاهده کند . موکاپ ها در موضوعات مختلفی چون جعبه محصول ، کارتهای ویزیت ، پرچم ، پوستر ، لوگو ، ست اداری ، کاتالوگ و بروشور ، موبایل و تبلت ، کارت تبریک و … طبقه بندی می شوند و این بدان معناست که در هر یک از موضوعات فوق ، می توانید طرح خود را بصورت سه بعدی و واقعی برای مشتری نمایش دهید .

رابطه کاربری و موکاپ

بطور کلی موکاپ توسط رابطه کاربری منعکس کننده محصول نهایی طراح میباشد. برای ارایه گزینه های طراحی اصلی در فضای مناسب.

موکاپ علاوه بر صرفه جویی زمان به خیلی از سوالها پاسخ میدهد و چند مزایای دیگر دارد:

  • وفاداری مشتریان و سفارش دهندگان – وقتی اثر را در قالب موکاپ به مشتری نمایش می دهید. در واقع بین مشتری و اثر حس واقعی بودن را برقرار کردید و مشتری با لذت و تشکر از شما کار را تحویل میگیرد.
  • چشم انداز واقع بینانه – وقتی شما یک ایده را تجسم میکنید و تصمیم به خلق آن میکنید تمامی مراحل را در ذهن دارید، ولی آیا از جزئیات آن اطلاع دارید؟ موکاپ ها این کمک را به شما میکنند که تمام جزئیاتی که در ذهن شما و کاغذ نمایان نیست به نمایش در آورد (برای مثال: درگیری رنگ ها، تو رفتگی های ریز، جایگاه فونت و جدول کشی ها و ۹۹ درصد جزئیات)
  • بررسی محصولات رقیبان – شما حتی قبل از شروع کار میتوانید محصولات رقیبان خود را در قالب یک موکاپ با استفاده از رابطه کاربری محصول را دیده و ایده های بهتری بگیرید.

در فرایند طراحی، از موکاپ در همه مراحل استفاده میشود. از آغاز تا پایان بصورت حرفه ای مراحل طی می شود. و این می تواند از ابتدا مشکلات را نمایان کند، برای مثال شما وقتی از طرح اولیه wireframing استفاده میکنید طرح را در موکاپ مشاهده میکنید تا مرحله پایانی قبل از چاپ و ارایه طرح اصلی.

منابع[ویرایش]

  1. برابرنهاده فرهنگستان زبان فارسی.