طراحی گرافیک حرکت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

طراحی گرافیک حرکت یا موشن گرافیک یا گرافیک متحرک زیر مجموعه‌ای از طراحی گرافیک است که قوانین طراحی گرافیک را در یک محیط فیلم‌سازی یا یک محیط تولید تلویزیونی (یا دیگر وسایل دیداری درحال تحول موقت)، از طریق به کاربردن انیمیشن (جان بخشی) یا تکنیک‌های سینمایی، به کار می‌برد. به عنوان مثال علائم حرکتی و ترسیم‌هایی که به عنوان عناوین یک فیلم یا سکانس‌های آغازین یک برنامه تلویزیونی، انیمیشن‌های مبتنی بر وب، لوگو (آرم) شناسایی سه بعدی برای کانال تلویزیون را می‌توان نام برد.

تقسیم‌بندی موشن گرافیک[ویرایش]

Fluid .1

Organic .2

Vector .3

Hand - Drawn .4

Collage .5

6. Film

اگر چه این فرم هنری برای چندین دهه بی‌اهمیت شده بود ولی در سال‌های اخیر در زمینه مهارت‌های تکنیکی، جهش‌های کمیتی زیادی داشته‌است و اخیراً با توجه به اینکه امروزه رسانه‌ها نقش بسیار بزرگ و با اهمیتی در زندگی پیدا کرده‌اند، موشن گرافیک جایگاه ویژه‌ای پیدا کرده و به عنوان ابزاری مناسب برای انتقال محتوا در دنیای بصری امروز شناخته می‌شود.

به طور معمول زمان آماده‌سازی یک موشن گرافیک باکیفیت به نسبت پایین‌تر از سایر سبک‌های ویدئویی است، همین‌طور قیمت تولید موشن گرافیک به نسبت پایین‌تر از سایر روش‌هاست.

در ابتدا از موشن گرافیک برای متحرک سازی آرم و لوگوی شبکه‌های تلویزیونی، کمپانی‌های سینمایی و برخی دیگر از شرکت‌ها یا رویدادها استفاده می‌شد. اما کم‌کم دامنه استفاده از گرافیک متحرک گسترش یافت و برخی از تکنیک‌های سینمای و فیلم‌سازی، همچون صداگذاری حرفه‌ای و مانند آن نیز به آن وارد شد. آنگونه که امروزه موشن گرافیک نقش ویژه‌ای در تبلیغات و اطلاع‌رسانی رسانه‌ای و فیلم‌سازی یافته‌است. همه این ویژگی‌ها باعث می‌شود همه کسب و کارها برای انتخاب

تکنولوژی[ویرایش]

ترفیع این فرم هنری عمدتاً به علت پیشرفت تکنولوژی است. برنامه‌های کامپیوتری برای صنعت فیلم و ویدئو بطور وسیعی قوی تر و آماده‌تر شده‌اند. یکی از برنامه‌های عمده که توسط طراحان گرافیک حرکت به کار می‌روند برنامه ادوبی افتر تکنولوژی افکتس است که به آنها اجازه ساخت و تغییر گرافیک‌ها در طول زمان را می‌دهد.

طراحی گرافیک حرکت، به بیش از چند ابزار نیاز دارد. تکنیک‌های به کار رفته در این هنر، بستگی زیادی به طراح دارند، اغلب گرایش‌ها به این است که چه تکنیک‌هایی چه موقع به کار می‌روند.

یک طراح حرکت، شخصی کارآزموده در طراحی گرافیک سنتی است که می‌تواند عناصر زمان، صدا و فضا را با مهارت و دانش طراحی خود ترکیب کند. طراحان حرکت می‌توانند با پیشینه‌های فیلم‌سازی یا انیمیشن باشند.

تفاوت‌های انیمیشن و موشن گرافیک[۱][ویرایش]

  1. در انیمیشن جنبه داستانی غالب است و معمولاً محتوای آن از طریق داستان به بیننده منتقل می‌شود. اما موشن گرافیک بیشتر با تکیه بر تصویر و عناصر بصری از جمله فرم، رنگ، بافت و ترکیب بندی و حرکت محتوای خود را ارائه می‌دهد. گرچه استفاده از عناصر بصری، موسیقی، صدا و حرکت، وجه مشترک انیمیشن و موشن گرافیک هستند اما روایت داستانی معمولاً در انیمیشن غالب است.
  2. انیمیشن بیشتر شخصیت محور است اما موشن گرافیک غالباً تصویر محور.
  3. انیمیشن غالبه به لایه‌های زیرین داستانی، روانی، احساسی و فلسفی شخصیت‌ها و پرسوناژها اشاره می‌کند اما موشن گرافیک بیشتر به جنبه‌های سمبولیک، نشانه شناسی و تشریح رویدادها و فرایندها می‌پردازد. از این رو کاربرد موشن گرافیک بیشتر در صنعت تبلیغات و بردینگ و آموزش است اما انیمیشن بیشتر صنعت سرگرمی و سینما کاربرد دارد.
  4. غالب یا مدیای ارائه انیمیشن بیشتر به سینمای داستانی نزدیک است. غالب‌هایی چون سریال تلویزیونی، فیلم سینمایی، انیمیشن‌های کوتاه داستانی و … اما غالب ارائه موشن گرافیک بیشتر به تیزرهای تبلیغاتی، تیتراژ و عنوان بندی، کلیپ‌های آموزشی و… نزدیک است.
  5. آثار انیمیشن بیشتربا تکنیک تدوین تداومی تدوین می‌شوند که برای روایت داستانی معمول تر است. اما آثار موشن گرافیک بیشتر با تکنیک غیر تداومی و غیر خطی که فاقد تداوم زمانی و مکانی رویدادهاست و بیشتر به ارائه محتوا تکیه می‌کند تا روایتی دارای توالی رویدادها.
  6. هزینه تولید موشن گرافیک معمولاً از انیمیشن کمتر است. به این دلیل که اولا در آن از شخصیت و مدل سازی‌های پیچیده کمتر استفاده می‌شود دوما کمتر از انیمیشن شخصی‌سازی می‌شود یعنی الگوها و طرح‌های گرافیکی و حتی حرکات یک اثر را می‌توان برای آثار دیگری نیز مجدداً استفاده کرد.

نرم‌افزارهای ساخت موشن گرافیک[ویرایش]

۱- ادوبی افتر افکتس Adobe After Effects

۲- ادوبی پریمیر پرو Adobe Premier

3- Autodesk Combustion

4- Autodesk Maya or 3DS Max

5- Apple Motion ۳

6- Final Cut pro

7- Avid Xpress

منابع[ویرایش]