گل‌آرایی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از گل آرایی و طراحی با گل)
تصویر بودا که بوسیله گل‌ها ساخته شده است، بمبئی
هنر گل‌آرایی در مسابقه‌ای در باغ گل رز چندی‌گر
طراحان گل در حال کار در آلمان

طراحی با گل هنر استفاده از گیاهان و گل‌ها برای خلق یک ترکیب بندی دلنشین و متعادل است. مدارک پیدایش گیاه‌شناسی به اندازهٔ قدمت فرهنگ و تاریخ مصر باستان است. به‌طور حرفه‌ای طراحی با گل، باعث به هم پیوستن نظم و هنر و ابزار طراحی با گل می‌شود: خط، فرم، فضا، بافت، رنگ و قاعدهٔ اصلی طراحی با گل: تعادل، تناسب، ریتم، تضاد، هارمونی و اتحاد هستند.[۱]

سبک‌های مختلفی از طراحی با گل وجود دارد. سبک‌های شرقی، غربی، مخاط و اروپایی صنعت تبلیغاتی گل را متأثر کرده و به شکل ام ولی درآورده است. هنر ژاپنی آرایش گلها (ایکابانا) یک سبک ژاپنی یا شرقی است و سه خط اصلی آسمان، انسان و زمین را به هم متحد می‌کند. در مقابل، سبک اروپایی بر تنوع رنگ و گیاهان تأکید دارد و تنها محدود به گلهای شکوفه دار نیست. طرح‌های غربی به‌طور تاریخی بوسیلهٔ تقارن، غیر تقارن، افقی و عمودی در نام‌های مختلف توصیف می‌شوند. در نظم آرایی گلها، طراحی با گل شامل تاج گل، دستهٔ گل، حلقه‌های گل، گل بند، گل سینه، دسته گلهای که برایشان به سینه تهیه می‌شود و قوس‌ها، می‌شود.

تنظیمات و آرایه‌های خشک شده و ابزارهای مرتبط[ویرایش]

خلق دائمی و اجزای طراحی، مواد خشک شده‌است مانند: پوست درخت، چوب، گل خشک شده، شکوفه‌های خشک شده، برگ‌ها، اسکلت برگ‌ها، مواد نگهدارنده و مصنوعی، بسط‌های معمول در طراحی با گل یا گل‌آرایی هستند و به‌طور نا محدود ماندگاری داشته باشند و مستقل از فصل‌های خاص باشند. استفاده از این ابزارها هم باعث کمک به گل‌های تازه و شاخ و برگ‌ها است و هم در تضاد با آن‌ها می‌باشد.

طراحان گل مشهور[ویرایش]

دانیل اوست، جودی بلکه لاک، استانی گاتی، آخرین هیز، جونیچی کاکیزاکی، جولیان کلمنتس، پائولا پریک، فیل رولدا، کوهستان اسپری، جنیفر مکگارگیل و رئیس طراحان گل کاخ سفید

آموزش گل آرایی در ایران[ویرایش]

اولین آموزشگاه گل آرایی در ایران توسط مهندس آرمان سفیدی در سال 1394 در تهران تاسیس شد . این آموزشگاه برای اولین بار به شکل تخصصی بر اساس استاندارد های World Skills این هنر را در ایران آموزش داد . تا آن زمان گل آرایی به صورت استاد شاگردی توسط گل فروشی ها آموزش داده می شد . اولین دوره آموزشی بوی گل در اواخر سال 1394 در بوستان نهج البلاغه تشکیل شد . این دوره با عنوان اصول و مقدمات گل آرایی شناخته می شود . بعد از آن دوره گل فروشی بوی گل در سال 1396 راه اندازی شد و در نهایت به دوره جامع گل آرایی در سال 1399 ختم شد . بوی گل در راستای توسعه خدمات خویش گل فروشی آنلاین خود را نیز در اواخر سال 1401 تاسیس کرد .

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. کتاب اطلاعات فنی و علمی ای.آی.اف. دی
  • ترجمه از ویکی‌پدیای انگلیسی