برچسب

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
یک خوشهٔ موز با شناس‌برگ آبی‌رنگ
یک پیراهن با چند شناس‌برگ

شناس‌برگ[۱] یا برچسب، که به آن لِیبل (به انگلیسی: label) و اِتیکِت (به فرانسوی: étiquette) نیز می‌گویند، تکه‌ای از کاغذ، پلیمر، پارچه، فلز یا دیگر مواد است که به یک بسته‌بندی یا شیء می‌چسبانند. بر روی آن ممکن است یک راهنما یا اطلاعاتی خاص دربارهٔ فراورده، نشانی‌ها و مانند آن‌ها به نمایش درآمده باشد. شناس‌برگ‌ها ممکن است مستقیماً روی بسته‌بندی یا شیء چاپ شده باشند.

شناس‌برگ‌ها کاربردهای بسیاری دارند: شناسایی محصول، برچسب‌های نام، تبلیغ، هشدار، و دیگر موارد.[۲]

کاربرد های برچسب[ویرایش]

برچسب ها در موارد گوناگونی کاربرد دارند و به نوعی با زندگی ما آمیخته شده اند. از برچسب در صنایعی همچون پتروشیمی، مواد غذایی، نوشیدنی، پوشاک، حمل و نقل، لپتاپ، تبلت و تلفن همراه استفاده میشود.

محصولات[ویرایش]

برچسب ها روی محصولات جزو ابتدایی ترین و مهم ترین قسمت های بسته بندی هستند. برچسب کالا ها اطلاعات مهمی از قبیل: نحوه استفاده، مواد سازنده کالا، هشدار های سلامتی، برند و نام تجاری شرکت و ... را شامل میشوند. برچسب روی محصولات بر اساس کاربرد با هم متفاوت هستند، به عنوان مثال برچسب روی موتور خودرو ها یا برچسب VIN خودرو باید در برابر حرارت، روغن و آلودگی مقاومت بالایی داشته باشد یا برعکس برچسب یخچال فریزر باید پس از نصب و شروع استفاده به راحتی کنده شود.

منسوجات[ویرایش]

صنعت پارچه و لباس هم از این قائده مستثنی نیستند. انواع برچسب بصورت اتیکت روی لباس ها، مبلمان و ... خورده اند و اطلاعاتی از قبیل نحوه شستشوی لباس، سایز لباس یا برند پوشاک را نمایش میدهند. لیبل منسوجات به راحتی قابل کپی برداری و تقلب است و برخلاف هولوگرام دارای امنیت زیادی نیست.

بسته های پستی[ویرایش]

لیبل روی بسته های پستی حاوی اطلاعات فرستنده، گیرنده، آدرس هر دو و ... است. برچسب های پستی میتواند همچنین شامل اطلاعات حمل و نقلی یا بارکد مسیریاب باشند.


رول لیبل زن اتیکت قیمت زن

برچسب قیمت زن یا لیبل پشت چسبدار رول شده که همه ی ما روی محصولات و لباس مشاهده کرده ایم.

کاغذی پشت چسبدار که مشخصات و بارکد محصولات روی آن چاپ و چسبانده می شود لیبل برچسب قیمت زن می باشند.

لیبل پشت چسبدار رول : لیبلی که به صورت رول و پشت سرهم در یک نوار پیچیده شده است.

برچسب قیمت یا اتیکت لیبل زن نوشته ای که روی محصولات مختلف اعم از کیسه ها، کارتون ها، شیشه های دارو، جعبه های کالا، و یا کالای بازرگانی برای تعیین محتوا، وزن، مشخصات و یا قیمت آنها چسبانده می شود.

برچسب قیمت به گونه های مختلف چاپ و تولید می شود.

همچنین اتیکت قیمت می تواند از جنس کاغذی، پی وی سی (PVC) ، شبرنگ، شیشه ای شفاف و یا بسته به سفارش مشتری که می تواند از جنس دیگری باشد که در رنگ و اندازه های مختلف چاپ و تولید می شود.

در این میان کیفیت برچسب نیز بسیار اهمیت دارد.

شما می توانید مشخصات اجناس را به همراه قیمت آن ها در برچسب قیمت چاپ کنید.

منابع[ویرایش]

  1. شناس‌برگ واژهٔ مصوب فرهنگستان زبان و ادب فارسی به‌جای label در انگلیسی و étiquette در فرانسوی است. «جستجوی واژه‌های مصوب فرهنگستان». فرهنگستان زبان و ادب فارسی. بایگانی‌شده از اصلی در ۵ مارس ۲۰۱۶. دریافت‌شده در ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۰.
  2. مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «Label». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی، بازبینی‌شده در ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۰.

چسب