خاقانات آوار

From ویکی‌پدیا
Jump to navigation Jump to search
خانات آوار

 

۵۶۷–۸۰۴
 

پایتخت نامشخص
زبان‌(ها) Proto-Slavic (lingua franca)[۱]
تونگوزی یا زبان‌های مغولی (تا حدودی)[۲][۳]
دین تنگریسم
دولت خاقانات
خاقان
 - ۵۶۲–۶۰۲ بایان اول
تاریخچه
 - تأسیس ۵۶۷
 - فروپاشی ۸۰۴
تاریخ کرواسی
Coat of arms of Croatia
گاهشماری
نشان درگاه درگاه کرواسی

خانات آوار کنفدراسیونی از صحرانشینانی بود که در دورهٔ قرون وسطای اولیه توسط آوارهای اوراسیایی تشکیل شد. آوارها کنفدراسیونی از قبایل اوراسیا واقع در استپ‌های آسیای مرکزی بودند که دارای ریشه‌ها و وابستگی‌های قومی زبانی ناشناخته ای بودند. این خانات در جلگهٔ پانونی، واقع در اروپای مرکزی، در ۵۶۷ میلادی تأسیس شد و تا ۸۰۴ به طول انجامید.

تاریخچه[edit]

ورود به اروپا[edit]

آوارها در سال ۵۵۷ میلادی احتمالاً از نواحی قفقاز شمالی یک سفیر به قسطنطنیه فرستادند که به عنوان نخستین ارتباط آن‌ها با امپراتوری بیزانس شناخته می‌شود. آن‌ها در ازای دریافت طلا موافقت کردند که قبیله‌های سرکش و یاغی را از طرف بیزانس مورد تعقیب و فرمانبرداری درآوردند. آنها قبایل مختلفی از جمله کیوتریگس‌ها و سابیرها را تسخیر و مطیع نمودند و مردم آنتیس را از بین بردند. آوارها در سال ۵۶۲ میلادی توانستند استپ‌های شمال دریای سیاه و حوضه‌های پایین رود دانوب را تحت کنترل خود در بیاورند. آوارها تا زمانی که توانستند وارد بالکان شوند یک گروه ناهمگون شامل ۲۰۰۰۰ سوارکار را شکل دادند. بعد از آنکه امپراتور بیزانس ژوستینین یکم آن‌ها را سرکوب کرد، آوارها به سمت شمال غرب و ژرمانیا حرکت نمودند گرچه با مقاومت و مخالفت فرانک‌ها از پیشروی آوارها در این سمت جلوگیری شد.

منابع[edit]

  1. Curta, Florin (2004). "The Slavic lingua franca (Linguistic Notes of an Archeologist Turned Historian)" (PDF). East Central Europe/L'Europe du Centre-Est. 31 (1): 132.
  2. Helimski, E (2004). "Die Sprache(n) der Awaren: Die mandschu-tungusische Alternative". Proceedings of the First International Conference on Manchu-Tungus Studies, Vol. II: 59–72.
  3. http://www.academia.edu/14286788/Tungusic_Historical_Linguistics_and_the_Buyla_a.k.a._Nagyszentmiklós_Inscription