ویکی‌پدیا:فهرست‌های برگزیده/معیارها

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

یک مقاله‌ برگزیده تصادفی

محتوای برگزیده:

یک فهرست برگزیده مثالی از بهترین کارهای ما است. علاوه بر اینکه باید از قوانین مخصوص مقالات پیروی کند(ویکی‌پدیا:قواعد نامگذاری، دیدگاه بی‌طرف، بدون تحقیق دست اول، اثبات‌پذیری، شیوه ارجاع به منابع، ویکی‌پدیا:منابع معتبرزندگی‌نامه زندگاناستفاده منصفانه و ویکی‌پدیا چه چیزی نیست):

 1. نثر: باید نثر روان و نوشتار حرفه‌ای داشته باشد.
 2. بخش آغازین: باید کامل باشد و پیرامون موضوع فهرست و این که شامل چه چیزهایی است توضیح دهد و نمایی از محتویات فهرست ارائه دهد.
 3. فراگیری:
  ۳-الف. فهرست باید حوزه‌ای که به آن مربوط است را به خوبی پوشش بدهد چنان‌که دست کم موارد مهم را فهرست کرده باشد (و هر جا میسر است، تمام موارد را فهرست کرده باشد). هر جا مناسب باشد، فهرست باید توضیحات راجع به هر مورد نیز ارائه کند.
  ۳-ب. از منابع در کنار موارد فهرست استفاده شود، به خصوص اگر آن مورد مصداق یکی از چهار حالتی که استفاده از یادکرد در آن الزامی است باشد.
  ۳-ج. فهرست باید از تمام شرایط ویکی‌پدیا:فهرست‌های مستقل برخوردار باشد، با ویکی‌پدیا:انشعاب محتوا مغایرت نداشته باشد، عمدهٔ محتویات یک مقالهٔ دیگر را تکرار نکرده باشد، و منطقی نباشد که آن را تبدیل به بخشی از یک مقالهٔ دیگر کرد.
 4. ساختار: ناوبری آسان، بخش‌بندی مناسب و قابلیت مرتب‌سازی بر حسب موضوعات را داشته‌باشد.
 5. شیوه: شرایط ذکر شده در ویکی‌پدیا:شیوه‌نامه و صفحه‌های مکملش را به‌طور کامل رعایت کند.
  ۵-الف. زیبایی بصری: از جداول، رنگ‌ها و سایر عناصر بصری به خوبی استفاده کند.
  ۵-ب. تصاویر و محتویات رسانه‌ای: هر جا مناسب باشد از تصاویر یا سایر پرونده‌ها استفاده شود و کاربرد این پرونده‌ها با ویکی‌پدیا:سیاست استفاده از تصاویر مطابقت داشته باشد؛ تصاویر باید زیرنویسی کوتاه داشته باشند. استفادهٔ منصفانه از تصاویر مجاز است به شرط آن که تصاویر مربوط برچسب استفاده منصفانه داشته باشند.
  ۵-ج. تمام یا اکثر پیوندهای فهرست باید آبی باشد (پیوندهای قرمز[۱]) در آن حداقل باشند.
 6. پایداری: نباید بر روی فهرست جنگ ویرایشی در حال انجام باشد و فهرست نباید موضوعی داشته‌باشد که هر روز تغییر کند.

جستارهای وابسته[ویرایش]

 1. اجماع