ویکی‌پدیا:پیش‌نویس‌ها

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فضای نام بحث
0 مقاله بحث 1
2 کاربر بحث کاربر 3
4 ویکی‌پدیا بحث ویکی‌پدیا 5
6 پرونده بحث پرونده 7
8 مدیاویکی بحث مدیاویکی 9
10 الگو بحث الگو 11
12 راهنما بحث راهنما 13
14 رده بحث رده 15
100 درگاه بحث درگاه 101
102 کتاب بحث کتاب 103
118 پیش‌نویس بحث پیش‌نویس 119
446 Education Program Education Program talk 447
828 پودمان بحث پودمان 829
2300 ابزار بحث ابزار 2301
2302 توضیحات ابزار بحث توضیحات ابزار 2303
-1 صفحه‌های ویژه
-2 مدیا

این فضای نام به منظور قراردادن مقاله‌هایی که هنوز قابلیت قرار دادن در فضای نام اصلی را ندارد استفاده می‌شود. صفحه‌های قرار گرفته در این فضای نام در جستجوگرهای وب (مانند گوگل) فهرست نمی‌شود و در نتایج نمی‌آید.

کارکردن با پیش‌نویس‌ها[ویرایش]

یافتن پیش‌نویس‌ها[ویرایش]

هرکسی می‌تواند پیش‌نویس‌ها را با جستجو از طریق موتور جستجوی داخلی ویکی‌پدیا بیابد. برای این کار می‌توانید جستجوی پیشرفته‌تان را به فضای نام «پیش‌نویس» یا «بحث پیش‌نویس» محدود کنید (مثلاً به این شکل). فهرست تمام پیش‌نویس‌ها از طریق صفحات ویژهٔ نمایهٔ پیشوندی و تمام صفحه‌ها در دسترس است.

حذف پیش‌نویس‌ها[ویرایش]

پیش‌نویس‌ها قرار است که کارهای نیمه تمام و در دست ویرایش باشند، و بسیاری از آن‌ها معیارهای ویکی‌پدیا برای کیفیت مقاله‌ها را ممکن است دارا نباشند. معیارهای حذف سریع را می‌توان برای پیش‌نویس‌ها به کار برد، اگر چه معیارهای حذف مخصوص به پیش‌نویس‌ها هنوز تعریف نشده‌اند. اگر چه پیش‌نویس‌ها مشمول برخی قوانین محتوایی نظیر سرشناسی نمی‌شوند، عدم رعایت قوانینی نظیر حق تکثیر، خرابکاری، زندگی‌نامه زندگان، و تبلیغ می‌تواند باعث حذف سریع پیش‌نویس‌ها بشود. هر محتوایی که ناقض سیاست ویکی‌پدیا:زندگی‌نامه زندگان باشد باید حذف شود. می‌توان صفحه‌های پیش‌نویس را از طریق نظرخواهی نیز نامزد حذف کرد. علاوه بر همهٔ این‌ها، پیش‌نویس‌هایی که برای مدتی طولانی بدون ویرایش رها شوند، بر اساس معیار ع۱۳ می‌توانند حذف سریع بشوند.

تغییر مسیر از پیش‌نویس به فضای مقاله[ویرایش]

تغییرمسیرهایی که نتیجهٔ انتقال صفحات از فضای نام پیش‌نویس به فضای نام اصلی هستند باید نگه داشته شوند.