ویکی‌پدیا:پیش‌نویس‌ها

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
فضای نام بحث
0 مقاله بحث 1
2 کاربر بحث کاربر 3
4 ویکی‌پدیا بحث ویکی‌پدیا 5
6 پرونده بحث پرونده 7
8 مدیاویکی بحث مدیاویکی 9
10 الگو بحث الگو 11
12 راهنما بحث راهنما 13
14 رده بحث رده 15
100 درگاه بحث درگاه 101
102 کتاب بحث کتاب 103
118 پیش‌نویس بحث پیش‌نویس 119
446 Education Program Education Program talk 447
828 پودمان بحث پودمان 829
2300 ابزار بحث ابزار 2301
2302 توضیحات ابزار بحث توضیحات ابزار 2303
-1 صفحه‌های ویژه
-2 مدیا

این فضای نام به منظور قراردادن مقاله‌هایی که هنوز قابلیت قرار دادن در فضای نام اصلی را ندارد استفاده می‌شود. صفحه‌های قرار گرفته در این فضای نام در جستجوگرهای وب (مانند گوگل) فهرست نمی‌شود و در نتایج نمی‌آید.

کارکردن با پیش‌نویس‌ها[ویرایش]

یافتن پیش‌نویس‌ها[ویرایش]

هرکسی می‌تواند پیش‌نویس‌ها را با جستجو از طریق موتور جستجوی داخلی ویکی‌پدیا بیابد. برای این کار می‌توانید جستجوی پیشرفته‌تان را به فضای نام «پیش‌نویس» یا «بحث پیش‌نویس» محدود کنید (مثلاً به این شکل). فهرست تمام پیش‌نویس‌ها از طریق صفحات ویژهٔ نمایهٔ پیشوندی و تمام صفحه‌ها در دسترس است.

ایجاد و ویرایش پیش‌نویس‌ها[ویرایش]

هر کاربری، از جمله کاربرانی که وارد سامانه نشده‌اند، می‌توانند پیش‌نویس‌ها را ایجاد و ویرایش کنند. پیش‌نویس‌های موجود در فضای نام، دارای عبارت «پیش‌نویس:» پیش از عنوان عادی خود هستند و یک صفحهٔ بحث وابسته در فضای نام «بحث پیش‌نویس:» نیز دارند. کاربران که ویرایشگر دیداری را فعال کرده‌اند می‌توانند همانند مقاله‌ها، از این ویرایشگر در پیش‌نویس‌ها هم استفاده کنند. برای انتقال پیش‌نویس‌ها به فضای نام اصلی مقاله‌ها، دست کم دسترسی تأییدشده خودکار نیاز است، اما برای انتقال صفحه باید در ویکی‌پدیا:درخواست انتقال درخواست دهید. اگر مانعی فنی برای انتقل وجود داشت، مثلاً صفحهٔ هدف انتقال در برابر ایجاد محافظت شده‌بود، از یک مدیر درخواست کمک کنید.

ایجاد یک پیش‌نویس تازه

آماده‌سازی پیش‌نویس‌ها[ویرایش]

انتشار یک پیش‌نویس[ویرایش]

انتشار یک پیش‌نویس نیازمند این است که یک ویرایشگر از عمل انتقال صفحه برای انتقال مقاله به فضای نام اصلی (مقاله) استفاده کند. به‌این معنی که ویرایشگران ناشناس، یا ویرایشگران ثبت نام کرده که تأییدشدهٔ خودکار نیستند، باید با قرار دادن الگوی مرتبط در پیش‌نویس خود به‌منظور درخواست انتقال صفحه، درخواست انتشار پیش‌نویس خود را بدهند. ویرایشگران همچنین می‌توانند با افزودن کد {{جا:ثبت}} درخواست بازبینی پیش‌نویس خود را بدهند.

مقاله‌ای که در فضای نام پیش‌نویس ایجاد شده‌است، متعلق به ویرایشگری که آن را ایجاد کرده نیست و هر کاربر دیگری می‌تواند آن را ویرایش، منتشر، تبدیل به تغییرمسیر یا ادغام کرده، یا درخواست حذف آن پیش‌نویس را بدهد.[یادداشت ۱]

انتقال مقاله‌ها به فضای نام پیش‌نویس[ویرایش]

هدف از انتقال یک مقاله به فضای پیش‌نویس این است که زمان و فضای کافی برای بهبود پیش‌نویس تا پیش از آماده‌شدن آن جهت انتقال به فضای نام اصلی، فراهم شود. این روش، روش مناسبی برای دور زدن حذف صفحه نیست. به‌عنوان یک روش خوب، کاربرانی که یک مقاله را به فضای نام پیش‌نویس منتقل می‌کنند باید صفحهٔ بحث آن را با برچسب‌های ویکی‌پروژه‌های مرتبط علامت بزنند تا نظر سایر کاربران علاقه‌مند نیز برای بهبود مقاله، به آن جلب شود.

الزامات برای انتقال‌دهندگان[ویرایش]

برای انتقال بدون مشکل و بدون بحث یک مقاله به فضای پیش‌نویس، باید:

  • نویسندهٔ مقاله را آگاه کنید
  • طبق استانداردهای درج‌شده در ویکی‌پدیا:مدیران#پاسخگویی (حتی اگر شما مدیر نیستید) برای عمل خود نسبت به انتقال مقاله به پیش‌نویس پاسخگو باشید.

سایر ویرایشگران (از جمله نویسندهٔ صفحه) حق اعتراص به انتقال صفحه را دارند. اگر ویرایشگری اعتراضی را مطرح کرد، صفحه را مجدداً به فضای نام اصلی برگردانید و اگر سرشناس نیست، آن را به نبح ببرید.


حذف پیش‌نویس‌ها[ویرایش]

پیش‌نویس‌ها قرار است که کارهای نیمه تمام و در دست ویرایش باشند، و بسیاری از آن‌ها معیارهای ویکی‌پدیا برای کیفیت مقاله‌ها را ممکن است دارا نباشند. معیارهای حذف سریع را می‌توان برای پیش‌نویس‌ها به کار برد، اگر چه معیارهای حذف مخصوص به پیش‌نویس‌ها هنوز تعریف نشده‌اند. اگر چه پیش‌نویس‌ها مشمول برخی قوانین محتوایی نظیر سرشناسی نمی‌شوند، عدم رعایت قوانینی نظیر حق تکثیر، خرابکاری، زندگی‌نامه زندگان، و تبلیغ می‌تواند باعث حذف سریع پیش‌نویس‌ها بشود. هر محتوایی که ناقض سیاست ویکی‌پدیا:زندگی‌نامه زندگان باشد باید حذف شود. می‌توان صفحه‌های پیش‌نویس را از طریق نظرخواهی نیز نامزد حذف کرد. علاوه بر همهٔ این‌ها، پیش‌نویس‌هایی که برای مدتی طولانی بدون ویرایش رها شوند، بر اساس معیار ع۱۳ می‌توانند حذف سریع بشوند.

تغییر مسیر از پیش‌نویس به فضای مقاله[ویرایش]

تغییرمسیرهایی که نتیجهٔ انتقال صفحات از فضای نام پیش‌نویس به فضای نام اصلی هستند باید نگه داشته شوند.[یادداشت ۲]

یادداشت‌ها[ویرایش]

  1. سیاست ویرایش ویکی‌پدیا بر تمامی صفحه‌ها، از جمله پیش‌نویس‌ها اعمال می‌شود.
  2. اجماع کاربران در این نظرخواهی در ویکی‌پدیای انگلیسی با موضوع تغییرمسیرها از فضای نام پیش‌نویس مشخصاً این بوده‌است که «اجماع واضحی بر مخالفت با حذف تغییرمسیرها از فضای نام پیش‌نویس وجود دارد. یک اجماع ضمنی نیز بر مخالفت با پیشنهاد جایگزین حذف تغییرمسیرها از فصای نام پیش‌نویس پس از شش ماه موجود است."