ویکی‌پدیا:پالایه ویرایش

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
نشان‌واره پالایهٔ ویرایش

پالایهٔ ویرایش ابزاری است که به دسته‌ای از کاربران مورد اعتماد اجازه می‌دهد کنترل‌های خودکار خاصی بر روی ویرایش‌های کاربران اِعمال کنند و در مقابل وجود برخی نشانه‌ها در یک ویرایش، واکنش معینی را در مقابل آن به کار اندازند. ویرایش‌هایی که موجب برانگیختن پالایهٔ ویرایش شده‌اند را می‌توان در سیاههٔ پالایه دید.

افزونهٔ پالایهٔ خرابکاری در ماه مارس سال ۲۰۰۹ میلادی در ویکی‌پدیای انگلیسی فعال شد. اما تمام فعالیت‌هایی که این پالایه در مقابلشان واکنش نشان می‌دهد خرابکاری نیستند. از این رو، از ژوئیهٔ همان سال تقریباً در تمام بخش‌های واسط کاربری ویکی‌پدیای انگلیسی از واژهٔ پالایهٔ ویرایش به جای پالایهٔ خرابکاری استفاده می‌شود.

این افزونه اجازه می‌دهد پالایش/اکتشاف خودکار بر روی تمامی ویرایش‌هایی که در ویکی انجام می‌شوند اِعمال شود. می‌توان برای آن قواعد متنوعی در نظر گرفت. برای مثال تعیین کرد که از انتقال‌ دادن صفحه‌ها توسط کلیهٔ کاربران با کمتر از ۵۰۰ ویرایش به عنوان‌هایی که بر یک عبارت باقاعده مشخص هم‌خوانی می‌یابند، جلوگیری کند. البته قواعد تعیین‌شده می‌توانند بسیار پیچیده‌تر باشند.

بیشتر پالایه‌ها برای همه رؤیت‌پذیر هستند، اما برخی نیز از دید عموم پنهان شده‌اند. با این وجود عملکرد همهٔ پالایه‌ها (پنهان یا عمومی) در سیاههٔ خرابکاری به همراه خلاصه‌ای از کارهای انجام‌شده توسط پالایه ثبت می‌شود.

احتیاط در فعال‌سازی پالایه‌های خرابکاری روی ویکی‌های بنیاد الزامی است. پالایه‌ها را می‌باید برای چند روز در حالت آزمایشی (حالتی که به جای هرگونه واکنش، تنها عمل را در سیاهه ثبت کند) نگه داشت و سپس در صورتی که مشکلی نبود، آن‌ها را به طور رسمی فعال کرد (شامل حالت‌هایی نظیرِ جلوگیری، هشدار، قطع دسترسی و فاصله‌انداختن).

تنها کاربرانی که بسیار مورد اعتماد هستند و تنها زمانی که نیاز مشخصی به آن وجود دارد، باید دسترسی ویرایش پالایهٔ ویرایش را داشته باشند. اهمیت دارد کسی که می‌خواهد پالایه را ویرایش کند نشان دهد که می‌تواند این کار را با کمترین مشکل‌سازی انجام دهد. علت این سخت‌گیری‌ها آن است که کوچکترین اشتباه ممکن است باعث اختلال گسترده در ویرایش کاربران در کل ویکی شود؛ بنابراین دانش کافی در مورد قواعد و نحو نوشتن پالایه‌ها و آشنایی با عبارت‌های باقاعده مطلقاً ضروری است. کاربران فنی دیگر می‌توانند در گسترش و اصلاح پالایه‌های خرابکاری و شناسایی و رفع نقایص آن‌ها کمک و از این راه آشنایی خود را با قواعد آن مسجل کنند.

جستارهای وابسته