ویکی‌پدیا:خودآموز (تصاویر)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

این خودآموز به شما می‌آموزد که چگونه در صفحه‌های ویکی‌پدیا عکس اضافه کنید. اگر عکسی که برای صفحه در نظر گرفته‌اید هنوز در ویکی‌پدیا وجود ندارد، باید خودتان آن را بارگذاری کنید یا درخواست آن را بدهید؛ در صورتی که می‌خواهید از یکی از عکس‌های موجود در ویکی‌پدیا استفاده کنید، می‌توانید از مرحلهٔ «به‌کارگیری تصویر» شروع نمایید.

تهیهٔ تصویر

 • در صورتی که تصویر مناسبی برای بارگذاری در ویکی‌پدیا دارید پیش از بارگذاری لازم است با ویکی‌پدیا:حق تکثیر#رهنمودهای تصویر و ویکی‌پدیا:سیاست استفاده از تصاویر در ویکی‌پدیا آشنا باشید. توجه داشته باشید که تصویرهایی که در وبگاه‌های دیگر وجود دارند، اکثراً مشمول قانون حق تکثیر می‌شوند و شما بدون اجازهٔ مؤسسه یا شخصی که مالک حقوقی آن وبگاه است، مجاز به بارگذاری آن تصویرها در ویکی‌پدیا نیستید.
 • تصویر با بالاترین تفکیک‌پذیری که دارید را بارگذاری کنید.

اگر خودتان پدیدآورندهٔ تصویر هستید، به ویکی‌انبار بروید.

به طور خلاصه مراحل بارگذاری تصویر در ویکی‌انبار به قرار زیر است:

 1. در سمت چپ صفحه در بخش جعبه ابزار بر روی گزینهٔ Upload کلیک کنید. (امکان جدید: می‌توانید از جادوگر بارگذاری استفاده کنید)
 2. روی دکمهٔ Browse کلیک کنید، و فایل موردنظر را در حافظهٔ کامپیوترتان مشخص کنید.
 3. طبق دستورالعمل موجود در صفحه پیش بروید و کادرهای توضیحات پرونده را با اطلاعات صحیح پر کنید.
 4. وقتی تصویر کاملاً بارگذاری شد، شما به طور خودکار به صفحهٔ عکس ارجاع داده می‌شوید. با کلیک بر روی Edit می‌توانید این صفحه را ویرایش کنید و برچسب حق تکثیر و توضیحات را ویرایش کنید.

اگر شما پدیدآورنده تصویر نیستید و/یا اجازه استفاده آن آزاد نیست، مجاز به بارگذاری آن تصویرها در ویکی‌انبار نیستید. اما در شرایط خاص استفاده منصفانه می‌توانید آن را در همینجا، ویکی‌پدیای فارسی بارگذاری کنید. برای این کار:

 1. در سمت راست صفحه، در بخش جعبه ابزار بر روی گزینه «بارگذاری پرونده» کلیک کنید.
 2. طبق دستورالعمل موجود در صفحه «بارگذاری پرونده» عکس را از حافظه کامپیوتر خود به داخل ویکی‌پدیا بار کنید.
 3. وقتی تصویر کاملاً بارگذاری شد، شما به طور خودکار به صفحهٔ عکس ارجاع داده می‌شوید. این صفحه را ویرایش کنید و برچسب حق تکثیر و توضیحات لازم را اضافه کنید.
 • اگر اجازه‌نامه و اطلاعات منبع مناسبی ذکر نکنید، پرونده شما به زودی حذف خواهد شد.
 • در صورتی که توانایی یافتن تصویر مناسب را نداشته باشید می‌توانید در ویکی‌انبار جستجو کنید، یا از دیگر کاربران کمک بگیرید. برای این کار کافی‌ست درخواست خود را در «ویکی‌پدیا:درخواست تصویر» مطرح نمایید.

به کارگیری تصویر

نوشتار(های) وابسته: وپ:نگارخانه
Gol-mikhi-2.png
آموزش افزودن تصویر به ویکی‌پدیا

ابتدا لازم است به صفحهٔ عکسی که می‌خواهید آن را در صفحه‌های دیگر به کار بگیرید بروید. (این صفحه همان صفحه‌ای است که اگر شما تصویر را بارگذاری کنید، مستقیماً به آن ارجاع داده می‌شوید) نام فایل عکسی که در آن صفحه نشان داده می‌شود، در عنوان صفحه قابل رویت است. شما باید این نام را با دقت به خاطر بسپارید.

به عنوان مثال، در نمونهٔ رو به رو، نام عکس که Gol-mikhi-2.png بوده‌است به طور کامل در عنوان صفحه آمده‌است. در مثال‌های زیر، ما از همین تصویر استفاده خواهیم کرد، پس نام آن را به خاطر می‌سپاریم.

برای آن که یک عکس را درون صفحه‌ای از ویکی‌پدیا به کار بگیرید، باید از دستور زیر در متن صفحهٔ ویکی‌پدیا استفاده کنید:

[[تصویر:نام_فایل_تصویری]]

بنا بر این برای این که تصویر گل میخی ۲ را در زیر این پاراگراف نشان بدهیم باید از دستور [[تصویر:Gol-mikhi-2.png]] استفاده کنیم. در زیر نتیجه استفاده از این دستور را می‌بینید:

تنظیمات تصویر

در بسیاری از موارد، صرف نشان دادن تصویر در صفحه، منظور ما را برآورده نمی‌کند. بر حسب نیاز ما، و وضعیت قرارگیری متنی که در صفحه وجود دارد، گاهی نیاز داریم که ابعاد تصویری که در صفحه نشان داده می‌شود را تغییر دهیم، یا موقعیت آن را به سمت چپ یا راست متن جابه‌جا کنیم و غیره.

ویکی‌پدیا به ما این امکان را می‌دهد که تغییرات یاد شده را به‌راحتی اعمال کنیم. نحوه استفاده از تصاویر در مقالات به صورت زیر است:

[[پرونده:{نام}|{نوع}|{جا}|{اندازه}|{توضیح}]]

فقط بخش پرونده:{نام} لازم است و بقیه موارد اختیاری هستند. این موارد به صورت زیر به‌کار می‌روند:

نوع: «انگشتی»، «بندانگشتی» یا «قاب». معمولا گزینه «انگشتی» انتخاب مناسبی‌است.
جا: «چپ»، «راست»، «وسط» و یا «هیچ». که جای تصویر را در مقاله مشخص می‌نماید. معمولا بهتراست تصاویر در سمت چپ صفحه جاداده‌شوند، اما نگاره‌های بزرگ می‌توانند در وسط صفحه نیز به‌کار روند.
اندازه: به صورت «px{عرض}» یا «px{طول}x{عرض}» به کار می‌رود. معمولا فقط یک پارامتر استفاده می‌شود. یک راه عملی برای تعیین اندازه تصویر استفاده از پیش‌نمایش و کم و زیادکردن اندازه تصویر است.
توضیح:هر کدام از موارد بالا که به خوبی شناسایی نشوند به عنوان توضیح نگاره درنظر گرفته می‌شوند. رسم است که توضیح را در آخر بنویسیم. توضیح باید مشخص کند که تصویر چیست. بهتر است توضیح یک جمله کامل باشد که به نکته‌ای مربوط به مقاله در تصویر اشاره می‌کند که خواننده عادی آن را به آسانی درنمی‌یابد یا اطلاعاتی در مورد خود نگاره به خواننده می‌دهد.

روش کلی وارد کردن دستور تنظیمات تصویر به صورت زیر است:

[[تصویر:نام_فایل_تصویری|تنظیم_یک|تنظیم_دو|....|تنظیم_آخر]]

در جدول زیر نمنوه‌هایی از تنظیمات متداول و نتیجهٔ به کار گیری آن‌ها را می‌بینید:

آن چه می‌نویسید آن چه می‌بینید

[[تصویر:Gol-mikhi-2.png|چپ]] با به کارگیری تنظیم «چپ» تصویر در سمت چپ متن ظاهر می‌شود.

Gol-mikhi-2.png
با به کارگیری تنظیم «چپ» تصویر در سمت چپ متن ظاهر می‌شود.

[[تصویر:Gol-mikhi-2.png|چپ|80px]] می‌توانید ابعاد تصویر را بر حسب پبکسل تنظیم کنید.

Gol-mikhi-2.png
می‌توانید ابعاد تصویر را بر حسب پبکسل تنظیم کنید.

[[تصویر:Gol-mikhi-2.png|چپ|قاب]] با کمک تنظیم «قاب» می‌توانید دور تصویر یک قاب ایجاد کنید.

Gol-mikhi-2.png
با کمک تنظیم «قاب» می‌توانید دور تصویر یک قاب ایجاد کنید.

[[تصویر:Gol-mikhi-2.png|چپ|قاب|گل میخی با زمینه سفید]] به علاوه می‌توانید توضیح مختصری را نیز در پایین قاب اضافه کنید.

گل میخی با زمینه سفید
به علاوه می‌توانید توضیح مختصری را نیز در پایین قاب اضافه کنید.

[[تصویر:Gol-mikhi-2.png|بندانگشتی|60px|چپ|گل میخی]] اگر تصویر شما فقط یک نمونه کوچک (thumbnail) از تصویر اصلی است می‌توانید با دستور «بندانگشتی» آن را مشخص کنید.

توجه داشته باشید که اگر تصویر اصلی بزرگ باشد، صرف استفاده از تنظیم «بندانگشتی» بدون اضافه کردن هیچ ابعادی بر حسب پیکسل، باعث می‌شود که ویکی‌پدیا به طور اتوماتیک عکس را طوری کوچک کند که پهنای افقی آن ۱۸۰ پیکسل باشد.

گل میخی
اگر تصویر شما فقط یک نمونه کوچک (thumbnail) از تصویر اصلی است می‌توانید با دستور «بندانگشتی» آن را مشخص کنید.

نکته مهم در استفاده از تنظیمات مختلف آن است که حتماً باید نام تصویر بلافاصله بعد از عبارت [[تصویر: بیاید، و توضیحات تصویر آخرین تنظیم وارد شده باشد (و درست قبل از ]] بیاید.


جستارهای وابسته