پرش به محتوا

ویکی‌پدیا:جستجو

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

این صفحه اطلاعات نسبتاً مفصلی دربارهٔ جستجو کردن در ویکی‌پدیا با استفاده از موتور جستجوی خودِ ویکی‌پدیا، یا با استفاده از موتورهای جستجوی اینترنتی مانند گوگل در اختیار شما می‌گذارد.

جستجو در ویکی‌پدیا

در سمت راست صفحه، جعبهٔ متنی‌ای وجود دارد که بالای آن عبارتِ «جستجو شود» و در زیر آن کلیدهای برو و جستجو شود نوشته شده‌اند. در ویکی‌پدیا همیشه با دیدن نتایج جستجو تنها دو قدم فاصله دارید:

  1. کلمهٔ موردنظر خود را در قسمت جستجو در سمت راست صفحه وارد کنید.
  2. دکمهٔ «برو» یا «جستجو» را بزنید. (یا دکمهٔ Enter را روی صفحه‌کلید فشار دهید)

تفاوت این دو دکمه در آن است که کلیک کردن روی دکمهٔ جستجو همیشه شما را به صفحه‌ای می‌بَرَد که در آن فهرست تمامی نتایج جستجو وجود دارد، اما کلیک کردن روی دکمهٔ «برو» باعث می‌شود که ویکی‌پدیا تلاش کند اگر صفحه‌ای دقیقاً با همان نامی که وارد کرده‌اید وجود دارد، شما را مستقیماً به آن صفحه هدایت کند، و در غیر این صورت نتایج جستجوی آن عبارت در صفحات ویکی‌پدیا را به شما نشان بدهد.

جستجوی بهینه در ویکی‌پدیا

مهم‌ترین نکتهٔ جستجو این است که: تنها به دنبال واژه‌های داخل علامت نقل قول نگردید. ابتدا جستجوی خود را بدون این علامت انجام دهید؛ اگر نتیجهٔ خوبی به دست نیاوردید، چند واژه خارج از علامت نقل قول قرار دهید یا چند تا بیشتر اضافه کنید تا عبارت جستجو محدودتر شود.

کلمات متداول

از جستجو کردن کلمات پرتکرار (مانند «که»، «است»، «صفحه» و غیره) پرهیز کنید. برای جستجوی بهتر دربارهٔ این کلمات، یکی دو کلمهٔ دیگر هم به جستجوی خود اضافه کنید (مثلاً «صفحهٔ گرامافون» را جستجو کنید، تا راجع به آن مطالبی پیدا کنید)

نویسه‌های ویژه

در هنگام جستجو به نویسه‌ها (کاراکترهای) ویژه باید دقت کنید. به‌عنوان مثال، ممکن است جستجو کردن «خانه خدا» نتیجه‌ای دربرنداشته باشد، چون مقالهٔ مرتبط با این موضوع با عنوان «خانهٔ خدا» ایجاد شده‌است. (به نویسهٔ «ٔ» در کلمهٔ «خانهٔ» دقت کنید) هم‌چنین، اگر از صفحه‌کلید غیراستاندارد استفاده کنید، در پیدا کردن مقالات با استفاده از کلماتی که در آن‌ها حروف «ک» و «ی» وجود دارد، ممکن است دچار مشکل شوید. (صفحه‌کلیدهای غیراستاندارد به جای «ک» نویسهٔ «ك» و به جای «ی» نویسهٔ «ي» را وارد می‌کنند، که این دو نویسه متعلق به زبان عربی هستند و در ویکی‌پدیای فارسی استفاده نمی‌شوند. برای اطلاعات بیشتر به این صفحه مراجعه کنید)

فضای نام جستجو

فضاهای نام در ویکی‌پدیای فارسی

مقالات در ویکی‌پدیا در چندین فضای نام طبقه‌بندی شده‌اند. بیشتر مطالب در فضای نام اصلی قرار دارند، اما برای جستجو کردن الگوها، رده‌ها یا تصاویر، باید در فضای نام خودشان جستجو کنید. کاربرانی که با حساب کاربری خود به ویکی‌پدیا وارد شده‌اند می‌توانند در صفحهٔ ترجیحات خودشان، تعیین کنند که ویکی‌پدیا به‌طور پیش‌فرض کدام فضای نام را برای آن‌ها جستجو کند. جستجوهای کاربرانی که به سیستم ویکی‌پدیا وارد نشده‌اند به‌طور پیش‌فرض در فضای نام اصلی صورت می‌گیرد، و برای جستجوی سایر فضاهای نام، باید بعد از انجام اولین جستجو، فضاهای نام دلخواه خود را در پایین صفحهٔ جستجو علامت بزنند.

چه چیزی جستجو می‌شود؟

موتور جستجوی ویکی‌پدیا کد منبع صفحات ویکی را جستجو می‌کند (یعنی دقیقاً همان چیزی که وقتی صفحه را ویرایش می‌کنید می‌بینید) به این ترتیب شما می‌توانید محل استفادهٔ یک الگو را در صفحات ویکی‌پدیا با جستجو کردن دستور به‌کارگیری آن الگو جستجو کنید.

به علاوه توجه داشته باشید که از زمانی که یک صفحه تغییر داده می‌شود مدتی طول می‌کشد تا محتوای جدید آن در ویکی‌پدیا قابل جستجو کردن باشد. علت این امر، فاصلهٔ زمانی بین نوبت‌های به روز رسانی موتور جستجوی ویکی‌پدیا است.

موتورهای جستجوی بیرونی

اگرچه موتورهای جستجوی بیرونی نسبت به موتور جستجوی خود ویکی‌پدیا سریع‌تر عمل می‌کنند، اما استفاده از آن‌ها نیز محدودیت‌هایی دارد، از آن جمله این که:

  • موتورهای جستجوی بیرونی نیز مدتی زمان می‌خواهند تا تغییرات جدید یک مقاله را منعکس کنند.
  • گاهی اوقات جستجو کردن یک کلمه در این موتورهای جستجو باعث می‌شود تعداد زیادی صفحات آینه‌ای در نتایج جستجو نمایش داده شوند که همگی معادل هم هستند.

با این حال، برخی از موتورهای جستجوی پیشرفته امکان جستجوی بهتری را در ویکی‌پدیا فراهم می‌کنند:

  • گوگل ویکی‌پدیا را به عنوان بخشی از پایگاه اطلاعاتی خود جستجو می‌کند.
  • یاهو! از ویکی‌پدیا به عنوان بخشی از برنامه جمع‌آوری اطلاعات خود استفاده می‌کند.
  • کلاستی به‌طور منظم اطلاعات موجود در ویکی‌پدیا را در پایگاه اطلاعات خودش وارد می‌کند و خلاصه‌هایی از آن را برای جستجوی کاربرانش فراهم می‌کند.
  • کویکا فقط ویکی‌ها را جستجو می‌کند؛ بنابراین، دچار مشکل صفحات آینه‌ای نمی‌شود.

گوگل

یک موتور جستجوی شناخته‌شده است و امکان جستجو به اغلب زبان‌های دنیا در آن میسر است. بسیاری از راهنماهای قابل جستجو از اطلاعات این سایت استفاده می‌کنند و البته برای امانت‌داری عبارت «تغذیه شده توسط گوگل» را ذکر می‌کنند.

برای جستجوی ویکی‌پدیا در گوگل می‌توانید از پیوندهای زیر استفاده کنید:

پیونددادن به جستجوهای گوگل

گاهی اوقات پیش می‌آید که شما مثلاً در یک صفحهٔ بحث می‌خواهید به نتایج جستجوی یک عبارت در گوگل پیوندی بدهید. برای این کار کافی است که از دستور گوگل در ویکی‌پدیا به صورت زیر استفاده کنید:

چیزی که می‌نویسید: [[google:Tipster]] چیزی که می‌بینید: google:Tipster

اگر می‌خواهید به نتیجهٔ جستجوی ترکیبی از چند کلمه پیوند برقرار کنید، بین آن‌ها علامت «+» قرار دهید (مثلاً [[google:Black+House]] برای جستجو کردن Black و House به‌طور همزمان)، و اگر می‌خواهید یک عبارت چندکلمه‌ای را جستجو کنید، به جای استفاده از گیومه، باید بین کلمات آن خط تیره بگذارید (مثلاً [[google:White-House]] برای جستجو کردن «White House».)

یاهو!

برای جستجوی ویکی‌پدیا در یاهو می‌توانید از پیوندهای زیر استفاده کنید:

کلاستی

کلاستی فقط امکان جستجو در ویکی‌پدیای انگلیسی را به شما می‌دهد. برای این منظور از پیوند زیر استفاده کنید:

جستارهای وابسته