ویکی‌پدیا:ابزار تمیزکننده

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
ابزار تمیزکننده
توسعه‌دهنده(ها)NicoV
انتشار پایدار۲.۰۴ (۱۱ نوامبر ۲۰۲۰ (۲۰۲۰-11-۱۱)) [±]
مخزن
نوشته‌شده باجاوا
سیستم‌عاملچندسکویی
پلت‌فرمجاوا، استاندارد ۸٫۰ یا جدیدتر
در دسترس به۳۱ زبان
فهرست زبان‌ها
Asturian, Azerbaijani, Bengali, Brazilian Portuguese, Chinese (Simplified), Czech, Danish, Dutch, English (United Kingdom), English, Esperanto, French, German, Greek, Hebrew, Hungarian, Icelandic, Indonesian, Italian, Japanese, Korean, Malay, Norwegian Bokmal, Occitan, Persian, Polish, Russian, Spanish, Swedish, Turkish, Ukrainian, Urdu
نوعابزارهای ویکی‌پدیا
مجوزمجوز آپاچی نسخه ۲٫۰
وبگاهGitHub

ابزار تمیزکننده ویکی‌پدیا ابزار مبتنی بر زبان جاوا است که بعد از نصب بر روی رایانه کاربران به آنها کمک می‌کند تا تعدادی از خطاهای نوشتاری در متن صفحات ویکی‌پدیا را شناسایی و اصلاح کنند مانند اصلاح مشکل پیوندهایی که به صفحات ابهام‌زدایی است یا اصلاح خطاهایی که ربات مصحح آنها را ارائه می‌دهد.

این نرم‌افزار بر روی بیش از ۴۰ زبان ویکی‌پدیا فعال است و توسط کاربران استفاده می‌شود و فقط بر روی رایانه‌هایی که نرم‌افزار جاوا ۵ و نسخه‌های بالاتر را دارند اجرا می‌گردد.

روش کار با ابزار[ویرایش]

این ابزار برای ویرایشی دستی و رباتیک و تهیهٔ فهرست‌های تمیزکاری کاربرد دارد و از پروژهٔ تمیزکاری ویکی‌پدیا:ویکی‌پروژه تصحیح ویکی‌پدیا هم پشتیبانی می‌کند و بسیاری از خطاهای گزارش شده در آنجا را به صورت خودکار رفع می‌کند.

ویرایش رباتیک پروژهٔ checkwiki[ویرایش]

نمایی از ابزار

برای رفع خطای موارد ذکر شده در ویکی‌پدیا:ویکی‌پروژه تصحیح ویکی‌پدیا (پروژهٔ CheckWiki) به نحو زیر عمل کنید.

  1. با حساب کاربر ربات login شوید (اگر حساب کاربری ربات ندارید وپ:رباتیک را مطالعه کنید و اگر پرچم برای ربات ندارید در وپ:پرچم در خواست دهید)
  2. بر روی دکمهٔ Bot Tools (در پایین ستون دوم از راست) کلیک کنید.
  3. بر روی زبانهٔ CheckWiki کلیک کنید.
  4. مواردی که در سمت راست آنها ✓ دارند را در سمت چپ هر دو ستون اول و دوم را انتخاب کنید.
  5. در پایین صفحه بر روی علامت کره زمین کلیک کنید.
ربات شروع به کار می‌کند و در انتها گزارش می‌دهد که چند صفحه را ویرایش کرده‌است.

نصب و اجرا[ویرایش]

ابزار را از اینجا دانلود کنید (دقت کنید، به دلیل محدود بودن آی پی ایران باید از ابزار تغییر آی پی استفاده کنید) باید بر روی کامپیوترتان جاوا داشته باشید برای اجرا در لینوکس به en:Wikipedia:WPCleaner/Installation#Manual_installation مراجعه کنید

ابزار تمیزکننده، از اعتبارسنجی دوعاملی پشتیبانی نمی‌کند، برای ورود به سامانه می‌توانید از گذرواژهٔ اختصاصی به کمک سامانهٔ گذرواژه ربات استفاده کنید.

جستارهای وابسته[ویرایش]