ویکی‌پدیا:نگران بهره‌وری سامانه نباشید

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

ویکی‌پدیا سامانه‌ای است که مخارج خود را به وسیله تبلیغات تأمین نمی‌کند؛ لذا گاهی سامانه کند می‌شود و گاهی این مشکل ممکن است بسیار محسوس باشد. با این وجود شما، به عنوان کاربر، نیازی نیست که به فکر بهره‌وری سامانه باشید. در بسیاری از موارد اصلاحات شما در کند شدن یا سریع شدن سیستم تاثیر ناچیزی دارند. این سامانه به نحوی طراحی شده‌است که از کند شدن سیستم به دست کاربرها جلوگیری کند.

ویکی‌مدیا به افرادی پول می‌دهد که به فکر سامانه باشند پس نیازی نیست شما نگران باشید[ویرایش]

اگر sysadminها مشکلی در بهره‌وری سامانه یافتند خودشان آن را حل می‌کنند[ویرایش]

ویرایشگرها نمی‌توانند سامانه را خاموش یا خراب کنند فقط مدیران می‌توانند![ویرایش]

ویرایشگرها هم در سامانه نقش دارند[ویرایش]

منظور این رهنمود به هیچ وجه این نیست که ویرایشگران اصلاً نباید به فکر بهره‌وری سامانه باشند، بلکه اگر این هدف، هدف اصلی یعنی بهبود دانشنامه را محدود کند، آنگاه شما به عنوان ویرایشگر نباید به فکر بهره‌وری سامانه باشید. اگر دقیقاً می‌دانید که عملتان چقدر بر روی بهره‌وری سامانه تأثیر می‌گذارد، آنگاه می‌توانید نگران این موضوع باشید. اگر دیدید صفحه‌ای ده ثانیه زمان می‌برد تا بارگیری شود، و با حذف الگویی این زمان به یک ثانیه کاهش می‌یابد، و اگر شما و ویرایشگران دیگر قادر به اثبات این هستید، آنگاه می‌توان به‌یقین گفت الگو صفحه را کند می‌کند. اگر می‌خواهید صفحه را سریع‌تر کنید می‌توانید به هر روشی که می‌خواهید کد الگو را ساده‌سازی کنید یا بهبود دهید. تأثیری که شما بر روی کل سامانه می‌گذارید ناچیز و قابل صرف‌نظر است اما اگر می‌توانید این تأثیر را اندازه بگیرید، پس می‌توانید برای یک صفحهٔ خاص هم این موارد را سبک‌سنگین کنید. در برخی جاها توسعه‌دهندگان سامانه قابلیت‌ها و ابزارهایی را تعبیه کرده‌اند که می‌توانید این اندازه‌گیری را بهتر انجام دهید (مثلاً محدودیت بسط‌دادن الگو). در این موارد قطعاً ویرایشگران می‌توانند کارایی سامانه را اندازه بگیرند و بر اساس آن بهره‌وری را بهبود دهند.

به این ترتیب، این قواعد درکل بهره‌وری در گسترهٔ کل سایت را پوشش می‌دهند. هدف سرورها این است که از محتوای ویکی پشتیبانی کنند، نه برعکس. هدف از محتوای ویکی هم خدمت به خواننده است، و در نظرگیری بهره‌وری سامانه هم قطعاً می‌تواند در این فرآیند نقش ایفا کند. استفاده از تصویری سنگین‌تر به جای تصویری سبک‌تر (مثلاً یک PNG کاربرپسند ۵۰ کیلوبایتی به جای یک JPEG کم‌کیفیت‌تر ۲۰ کیلوبایتی) قطعاً سرعت بارگیری صفحه را کاهش می‌دهد، ولی اینکه آیا خوب است این کار انجام بشود یا نه چیزی‌است که باید ویرایشگر تصمیم بگیرد، نه چیزی که توسعه‌دهنگان یا sysadminها بخواهند توصیه کنند یا نکنند.

خلاصه کلام[ویرایش]

در بهبود بهره‌وری سامانه کوشا باشید اگر می‌توانید تأثیر آن چیز بر روی بهره‌وری را از نظر کمّی اندازه بگیرید. نگران چیزهایی که نمی‌توانید تأثیرشان را بر روی بهره‌وری بسنجید نباشید؛ این مدیران سامانهٔ استخدام‌شده در بنیاد ویکی‌مدیا هستند که باید نگران بهره‌وری سامانه در گسترهٔ کل سایت (site-wide performance) باشند.

جستار وابسته[ویرایش]