JPEG

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
گروه مشترک کارشناسان گرافیک
Felis silvestris silvestris small gradual decrease of quality.png
تصویر یک گربه که از یک سوی تصویر کاهش کیفیت تصویر اعمال شده‌است
پسوند فایل ​.jpg​, ​.jpeg​, ​.jpe​
​.jif​, ​.jfif​, ​.jfi​
نوع مدیا اینترنت image/jpeg
نوع کد ​JPEG​
نوع همگن تشخیص‌دهنده public.jpeg
عدد جادویی ​ff d8 ff​
توسعه‌دهنده Joint Photographic Experts Group
اولین نسخه ۱۸ سپتامبر، ۱۹۹۲؛ ۲۶ سال پیش (۱۹۹۲-۰۹-18)
نوع فرمت فشرده‌سازی با اتلاف پسوند تصویر
استاندارد بین‌المللی ISO/IEC 10918, ITU-T T.81, ITU-T T.83, ITU-T T.84, ITU-T T.86
وب‌گاه www.jpeg.org/jpeg/

جی‌پی‌ئی‌جی (JPEG) نام یک استاندارد متداول در رایانه، برای فشرده‌سازی ازدست‌دهندهٔ پرونده‌های گرافیکی است. این نام برای سادگی به صورت جِی‌پِگ نیز خوانده می‌شود.

این نام کوتاه شدهٔ «گروه مشترک کارشناسان گرافیک» (به انگلیسی: Joint Photographic Experts Group) است، که نام گروهی است که این استاندارد را تعریف کردند.

قالب جی‌پگ[ویرایش]

استاندارد جی‌پگ مشخص‌کنندهٔ کُدگذاری‌هایی است که تعیین می‌کند یک تصویر چگونه به جریانی از بایت‌ها فشرده‌سازی می‌گردد، و چگونه می‌توان آن‌ها را دوباره به حالت تصویری و قالب اولیه بازگرداند. از این روش فشرده سازی معمولاً با عنوان فشرده‌سازی ضایعاتی نام برده می‌شود. در روش فوق برخی از ویژگی‌های دیداری در طی فرایند از بین رفته و نمی‌توانند مجدداً بازیابی شوند اگرچه نوساناتی در خط پایهٔ استاندارد جی‌پگ وجود دارد که فاقد تلفات می‌باشند.

قالب جی‌پگ پیشرفته و در هم پیچیدهٔ دیگری وجود دارد که در ان داده‌ها در گذرگاه‌های چند گانهٔ اجزا بالا متراکم می‌شوند. این قالب، مناسب جهت تصاویر بزرگی است که در حال دانلود با خطوط ارتباطی کم سرعت نمایش داده می‌شوند و به آن‌ها اجازهٔ پیش‌نمایش مناسب بعد از دریافت تنها بخشی از داده‌ها را می‌دهد. فایلهای تصویری که در آن‌ها از فشرده‌سازی جی‌پگ استفاده می‌شود معمولاً فایلهای JPEG نامیده می‌شوند. اکثر برنامه‌های نرم‌افزاری ویرایش تصاویر که با یک فایل جی‌پگ نوشته می‌شوند در واقع به ایجاد یک فایل در قالب JFIF می‌پردازند. قالب JPEG/JFIF پرکاربردترین قالب جهت ذخیره و انتقال تصاویر بر روی وب هستند. به این دلیل قالب JPEG/JFIF بهتر از قالب گیف می‌باشد. همچنین قالب JPEG/JFIF نسبت به قالب پی‌ان‌جی که برای تولید فایلهای تصویری بزرگتر مورد استفاده قرار می‌گیرد ارجح می‌باشد.

دو اصل مهم جی‌پگ[ویرایش]

  • اطلاعات مفید تصویر در یک محدوده کوچک خیلی ملایم تغییر می‌کند، یعنی غیرعادی است اگر در یک محدوده کوچک تفاوت رنگی فاحش وجود داشته باشد.
  • قدرت تفکیک دید انسان در تصاویر خاکستری بیشتر است یعنی چشم به روشنایی و تیرگی حساس‌تر است تا به رنگ.

از بین رفتن داده‌ها[ویرایش]

تصویر بدون اتلاف با اتلاف
اصلی Lossless-circle.png Lossy-circle.jpg
پس از پردازش با
آشکارساز لبه کنی
Lossless-circle-canny.png Lossy-circle-canny.png

هنگامی که تصویر تنها برای نمایش بکار می‌رود، از بین رفتن داده‌ها در اثر فشرده‌سازی جی‌پگ قابل چشم‌پوشی است اما زمانی که تصویر متعاقباً برای پردازش استفاده شود، آرتیفکت‌های تصویر ممکن است در اثر فشرده‌سازی جی‌پگ تا حد غیرقابل قبولی افزایش یابد. یک نمونه از چنین تأثیراتی در تصاویر زیر مشاهده می‌شود.

پیوند به بیرون[ویرایش]