ویکی‌پدیا:گشت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از ویکی‌پدیا:خودگشت)
پرش به: ناوبری، جستجو
Wikipedia Reviewer.svg
میانبر:
 • وپ:گشت

دسترسی گشت قابلیتی است که از نسخه ۱٫۴ و بالاتر به نرم‌افزار مدیاویکی افزوده شده‌است. با هربار کلیک بر روی تغییرات اخیر شما لینکی را در انتهای صفحه که شبیه تصویر پایین است، مشاهده می‌کنید. در ویکی‌پدیای فارسی دسترسی گشت محدود به کسانی که دسترسی گشت دارند و بالاتر است اما در ویکی‌پدیای انگلیسی دسترسی گشت به تمام کاربران تایید شده داده می‌شود.[۱]

اگر مقاله‌ای به تازگی ایجاد شود در پایین آن چیزی مشابه زیر دیده خواهد شد (فقط کاربران دارای دسترسی گشت می‌توانند این کار را بکنند یا آن را در صفحات جدید ببینند).

یک مثال.

در صورتی که بر لینک زیر کاربران دارای دسترسی گشت کلیک کنند در فهرست صفحات جدید از رنگ زرد به سفید تغییر رنگ خواهد داد (البته دیدن آن هم منوط به داشتن دسترسی گشت یا بالاتر است).

صفحات جدید گشت خورده سفید و صفحات جدید گشت نخورده زرد دیده می‌شوند.

دسترسی گشت راهی برای فهمیدن اینکه ویرایشی صحیح بوده و مبارزه با خرابکاری و فیلتر کردن اسپم هاست. اگر شما هم صفحه تغییرات اخیر را ملاحظه می‌کنید و ویرایشی را صحیح و مناسب یافتید می‌توانید آنرا به "بازبینی شدهpatrolled"علامت بزنید. در این حالت دیگران متوجه صحیح بودن آن ویرایش خواهند شد.

سیاست‌های این موضوع در میان پروژه‌های مختلف متفاوت است. مثلاً وقتی ویرایشی بازبینی‌شده نامیده شود، زمانی‌است که آن ویرایش مصداق کامل خرابکاری نباشد و یا اینکه هنگامی که صحت آن به طور کامل مشخص شود.

در صفحه تغییرات اخیر یک ویرایش بازبینی نشده شبیه این خواهد بود:
در حالی که بازبینی شده بدین صورت خواهد بود.

ویکی‌پدیای فارسی هم‌اکنون ۱۲۷ گشت‌زن دارد.

کاربرد

مهمترین کاربرد آن جلوگیری از دوباره‌کاری است و بازبینی مقالات و صفحه‌ها است.

نکات دیگر

 • فهرست کاربران دارای دسترسی گشت را در اینجا می‌توانید ببنید.
 • فعالیت‌های گشت زنی را در اینجا می‌توانید ببنید.
 • صفحات ایجاد شده توسط مدیران و ربات‌ها و همچنین کاربران دارای دسترسی گشت خودکار، به طور خودکار حالت بازبینی شده می‌گیرند.
 • افراد دارای دسترسی گشت توانایی بازبینی کردن صفحاتی که خودشان ایجاد کرده‌اند ندارند.
 • افراد دارای دسترسی گشت می‌توانند ویرایش‌های بازبینی شده را از نظر خودشان در تغییرات اخیر پنهان کنند.
 • برای درخواست این دسترسی، به ویکی‌پدیا:درخواست‌های اعطای دسترسی گشت بروید. (تنها دیوان‌سالارن می‌توانند این دسترسی را به کاربران اعطا کنند)
 • ابزاری برای گشت‌زنان وجود دارد که صفحات تازه ایجادشده را در کنار صفحه، سمت راست، پایین‌تر از پیوند به زبان‌های دیگر (میان‌ویکی‌ها)، نشان می‌دهد. در این ابزار، پس‌زمینه نام صفحات بازبینی نشده، به رنگ خاکستری تیره، نمایش داده می‌شود. این ابزار با عنوان «ابزاری برای گشت آسان‌تر» در ترجیحات کاربران دارای دسترسی گشت، قابل فعال شدن است.
 • تعدادی از ابزارها فقط برای گشت‌زن‌ها فعال هستند مانند وپ:رده انبوه و ابزارهایی که در ترجیحات > ابزارها > ابزارهای گشت‌زنی و مقابله با خرابکاری قرار دارند.

گشت خودکار

میانبرها:
نشان گشت خودکار

کاربرانی که گشت‌زن خودکار باشند به صورت خودکار مقاله‌هایشان گشت می‌خورد و نیاز نیست که یک گشت‌زن مقاله‌های آن‌ها را بررسی کند. این کارکرد برای کاهش حجم کار گشت‌زنان است؛ به این صورت که صفحات ساخته شده توسط کاربر مورد اعتمادی که دسترسی گشت خودکار دارد، بدون نیاز به گشت‌زنی توسط گشت‌زنان، توسط نرم‌افزار به عنوان ویرایشی گشت‌خورده و مورد تأیید علامت می‌خورند. دسترسی مدیریت و ربات خود این دسترسی را همراه دارد و نیاز به اعطای جداگانه ندارد. معمولاً این دسترسی پس از ایجاد تعدادی مقاله باکیفیت مناسب (که توسط گشت‌زن‌های دیگر مورد تأیید قرار گرفته شده باشد) توسط یک مدیر اعطا می‌شود و نیازی به درخواست برای آن نیست. مدیران ویکی‌پدیا می‌توانند با توجه به صلاحدید و تصمیم خود دسترسی را به کاربرانی که با سیاست‌ها و رهنمودهای ویکی‌پدیا، (به ویژه: زندگینامه زندگان، حق تکثیر، اثبات‌پذیری و سرشناسی) آشنایی دارند، سیاست‌های محتوایی را می‌شناسند و تعدادی مقالهٔ استاندارد برای ویکی‌پدیا ایجاد کرده‌اند، اعطا کنند.[۲]

ویکی‌پدیای فارسی هم‌اکنون ۳۳۶ نفر در گروه کاربری گشت خودکار دارد.

چه صفحه‌هایی باید برچسب گشت‌زن بخورند

 • تمام صفحه‌هایی که برچسب {{حذف سریع}} یا {{حذف زمان‌دار}} یا {{پیشنهاد حذف}} خورده‌اند باید برچسب گشت‌زن بخورند، تا وقت گشتزن‌های دیگر برای بازبینی گرفته نشود.
 • صفحه‌هایی که برای ویکی‌پدیا مناسب هستند یعنی استانداردهای مقاله‌نویسی را دارا هستند.
 • صفحه‌هایی که برچسب‌های ویرایشی یا پیامی خورده‌اند که این برچسب‌ها نیاز به بهبود مقاله بر پایه استانداردها را بیان می‌کنند.

چه صفحه‌هایی نباید برچسب گشت‌زن بخورند

 • صفحه‌هایی که در مورد وضعیت آنها مطمئن نیستید و نیازمند به نظر دیگر کاربرها هست.
 • صفحه‌هایی که دارای برچسب حذف سریع نیستند ولی موضوع آنها مهم است و برچسب ویرایشی یا پیامی درست نخورده‌اند.

ابزارها

برای گشت‌رنی ابزارهای متنوعی وجود دارد که بعد از دریافت دسترسی گشت زنی آنها را می‌توانید ار بخش ترجیحات من /ابزارها فعال نمائید.

جستارهای وابسته

منابع

 1. New pages patrol/patrolled pages
 2. “Wikipedia:Autopatrolled - Wikipedia, the free encyclopedia”. Retrieved 14 آوریل 2012. Autopatrolled Policy of English Wikipedia