پرش به محتوا

تفاوت میان نسخه‌های «ویکی‌پدیا:دیدگاه بی‌طرف»

جز
بدون خلاصه ویرایش
جز
{{چکیده|ویراستاران باید مقاله‌ها را از دیدگاهی بی‌طرف نوشته و دیدگاه‌های قابل توجه را بدون جانبداری، متناسب و به دور از تعصب بیان کنند.}}
{{فهرست سیاست‌ها}}
'''دیدگاه بی‌طرف''' یعنی '''ارائه تمام دیدگاه‌های برجستهبرجستهٔ منتشر شده [[ویکی‌پدیا:اثبات‌پذیری|در منابع معتبر]]، به طور منصفانه، متناسب و تا جای ممکن به دور از تعصب. ''' تمام مقاله‌های ویکی‌پدیا و کلیه محتویات دانشنامه‌ای دیگر باید از منظر دیدگاه بی‌طرف نوشته شوند. دیدگاه بی‌طرف [[ویکی‌پدیا:پنج بنیاد|یکی از اصول اساسی]] ویکی‌پدیا و [[m:Founding principles|دیگر پروژه‌های ویکی‌مدیا]] می‌باشد. این سیاست غیر قابل مناقشه‌است و تمام ویراستاران و مقاله‌ها باید از آن پیروی کنند.
 
«دیدگاه بی‌طرف» یکی از سه سیاست محتوایی اصلی ویکی‌پدیا است. دو سیاست دیگر [[ویکی‌پدیا:تحقیق دست‌اول ممنوع]] و [[ویکی‌پدیا:اثبات‌پذیری]] هستند. این سه سیاست اصلی با ترکیب هم نوع و کیفیت محتوای قابل‌قبول در مقاله‌ها را مشخص می‌کنند. چون این سیاست‌ها به طور هماهنگ به کار می‌روند، نباید جدا از یکدیگر بررسی و تفسیر شوند و ویراستاران باید سعی کنند که خود را با هرسهٔ آن‌ها آشنا کنند. اصولی که این سیاست بر آن استوار شده توسط اجماع کاربران یا هیچ سیاست و رهنمود دیگری نمی‌تواند نقض شوند.