ویکی‌پدیا:پرسش‌های متفرقه

پرش به: ناوبری، جستجو

دربارهٔ این تالار

اگر پرسشی دربارهٔ اطلاعات عمومی یا تخصصی دارید، سایر کاربران ویکی‌پدیای فارسی داوطلب خواهند شد که به شما کمک کنند.

لطفاً:

 • پرسش‌ها دربارهٔ مشکلات فنی (دربارهٔ نرم‌افزار، نحوهٔ ویرایش یا همکاری با ویکی‌پدیا) مربوط به ویکی‌پدیا را در درخواست راهنمایی مطرح کنید.
 • جستجو کنید: ویکی‌پدیای فارسی در حال رشد است، به احتمال زیاد، جواب سؤال خود را در جایی خواهید یافت.
 • تحقیق یا پروژهٔ خود را اینجا نپرسید. اینجا محلی برای پرسیدن و حل‌کردن تکالیف مدرسه یا دانشگاه نیست.
 • آدرس تماس (ایمیل یا شماره تلفن) خود را ذکر نکنید.

هنگام پرسیدن:

 • پرسش را در یک بخش جدید بپرسید.
 • عنوان مناسبی برای پرسش خود انتخاب کنید: به گونه‌ای که سایر کاربران بدون خواندن شرح سؤال بدانند که سؤال دربارهٔ چه موضوعی است.
 • سؤال خود را با توضیح کامل بیان کنید هر کجا که لازم است پیوندهای لازم را نیز در متن ایجاد کنید.
 • صبور باشید: ممکن است چند روزی طول بکشد تا پاسخ بگیرید.

هنگام پاسخ‌دادن:

 • جواب کامل بدهید: به گونه‌ای که نیازی به دوباره پرسیدن یا تکرار قسمتی از سؤال نباشد.
 • دقیق باشید: اطلاعات لازم و کافی را در پاسخی گویا و قابل فهمیدن بیان کنید.
 • پیوند‌های لازم را فراهم کنید: اگر ممکن است به مقاله‌ای یا بحثی در ویکی‌پدیا یا سایر وب‌گاه‌ها ارجاع دهید.
 • نوشته‌های دیگران را ویرایش نکنید، مگر برای بهبود چیدمان.
 • از ارائهٔ توصیه‌های پزشکی یا حقوقی بپرهیزید.
 • ادب و نزاکت را رعایت کنید.


بایگانی‌ها: ۱، ۲، ۳، ۴، ۵، ۶، ۷، ۸، ۹، ۱۰
۱۱، ۱۲، ۱۳، ۱۴، ۱۵، ۱۶، ۱۷

Bruno (بحثمشارکت‌ها)

سلام، اگر کاربری به دیگری حملهٔ شخصی کند یا دروغ ببندد و در صفحات متعدد جار بزند که فلانی در مقالات فلان کار را می‌کند (مثلاً منابع معتبر را حذف می‌کند)، چگونه می‌توان شکایت کرد و وی را از این کار بازداشت؟ من یک‌بار در وپ:تام شکایت کردم و به جد پی‌گیری نشد. سپاس.

دن کیشوت (بحثمشارکت‌ها)

سلام. واضح است اگر کسی حمله شخصی کند باید سریع حملات شخصی را متوقف کند. از سیاستهای بنیادی و چهارمین ستون از پنچ اصل بنیادین ویکیپدیا این است که ویراستاران باید با یکدیگر با احترام و تمدن رفتار کنند. اگر اجتماع ویکیپدیا تشخیص دهند رفتاری اشتباه است و ممکن است به دانشنامه آسیب بزند از ادامه آن رفتار جلوگیری میکنند.

Bruno (بحثمشارکت‌ها)

تشکر. چطور باید این حمله را به دیگران نشان داد و از چه طریق پیگیری کرد؟

در واقع آنچه شما گفته‌اید وظیفهٔ فرد حمله‌کنننده است؛ وظیفهٔ فرد مورد حمله برای پیشگری از ادامهٔ این وضع چیست؟

دن کیشوت (بحثمشارکت‌ها)

لازم است ما برای کاربر توضیح دهیم که دقت کند تا معیارهای رفتاری ویکیپدیا را رعایت کند اگر شخص حمله را متوقف کرد دیگر دلیلی برای پیگیری وجود ندارد. اما اگر همچنان ادامه میدهد پیوند تفاوت ویرایشهایی که در آن حمله شخصی وجود دارد را در تابلوی اعلانات اعلام کنیم و توضیح دهیم که عمل ایشان ادامه دار است تا کاربران با تذکر دادن و یا در صورت لزوم استفاده از دسترسیهای مدیریتی جلو ادامه دادن حمله را بگیرند.

بنظر بنده کاری که از جنابعالی و همه کاربران بر می آید تذکر و آموزش به کاربر است.

تشخیص برای لزوم جلوگیری قهری از رفتار کاربر توسط مدیران انجام میشود. هر مدیری میتواند کاربر را ببندد تا زمانی که کاربر اعلام کند به اجماعها و سیاستهای ما با قرائت مورد قبول اجتماع ما احترام میگذارد.

پاسخ به «پی‌گیری حملهٔ شخصی»
Nefertiti52 (بحثمشارکت‌ها)

الان چندین روزه هی این صفحه خرابکاری صورت میگیره: ثور: راگناروک

بنده هی درست میکنم دوباره تغییر میدن؛ من نمیتونم محافظ از صفحه داشته باشم؟

Aammiinn11 (بحثمشارکت‌ها)

موضوع را در وپ:تام مطرح کنید و از مدیران بخواهید آن را در حالت محافظت یا نیمه‌حفاظت قرار دهند.

پاسخ به «پیشگیری از خراب کاری»
Sinsdr (بحثمشارکت‌ها)

با سلام من یک فایل ورد شامل اطلاعاتی که همه را به صورت جدول و هایپرلینک است تهیه کرده ام. متاسفانه انجام کپی پیست این جداول در ویکی پدیا بسیار وقت گیر است. لطفا راهنمایی بفرمایید چطور میتونم کل فایل را به صورت جدول وارد ویکی پدیا کنم؟ با تشکر

Huji (بحثمشارکت‌ها)

متأسفانه راه راحتی سراغ ندارم. شاید اگر در ورد اول پرونده را به فرمت HTML ذخیره کنید، بتوانید که متعاقباً جدول HTML را با کمک مبدل‌های مختلف بر خط به جدول ویکیایی تبدیل کنید اما این سخت‌تر از چند کلیک خواهد بود و کمی وقت خواهد برد

Sinsdr (بحثمشارکت‌ها)

با سلام

ممنون از راهنمایی تان

جدول فوق را به فرمت html تبدیل کردم .

حالا چطوری در ویکی پدیا منتشر کنم؟

Huji (بحثمشارکت‌ها)

بخش مربوط به جدول را (که با دستور

احاطه شده) در https://tools.wmflabs.org/magnustools/html2wiki.php کپی کنید تا ویکی‌کد جدول را به شما بدهد

پاسخ به «افزودن جداول فایل ورد به مقاله ویکی پدیا»
جمع‌بندی توسط 4nn1l2

پدیدآور موافقت نکرد.

Aammiinn11 (بحثمشارکت‌ها)

برای این پرونده پرونده:253A0649-CEF2-4170-8276-49B566FCFAE0.jpeg میخوام اجازه ‌نامه بذارم، منبع داره، چه جوری بذارم؟ یا اگه امکانش هست خودتون انجامش بدین.

دن کیشوت (بحثمشارکت‌ها)

وبسایت تسنیم دارای مجوز کریتیو کامانز 4 هست. و مطالبش آزاد است و قابل بارگذاری در ویکیپدیا میباشد بنظرم بتوانید الگوی {{cc-by-4.0}} را برای نمایش مجوز تصویر بکار ببرید.

رتور (بحثمشارکت‌ها)

از عکسهای تسنیم، فقط از عکسهایی که در پایین تصویر لوگوی تسنیم و نام عکاس وجود دارد می‌توان استفاده کرد. این عکس اثر خانم نایب رزمگاهی است. https://www.instagram.com/p/BMWHv4pBRuw/?taken-by=snayebr_art بدون اجازه ایشان بارگزاری مجاز نیست.

رتور (بحثمشارکت‌ها)

ایشان ظاهراً در اینجا https://www.instagram.com/p/BZIe1MhlqqI/?taken-by=snayebr_art اجازه اشتراک‌گذاری آن را به تسنیم تائید کرده‌اند. ظاهراً این عکس آزاد است و حق تکثیری ندارد.

دن کیشوت (بحثمشارکت‌ها)

ولی در ذیل همه صفحات سایت تسنیم نوشته شده: All Content by Tasnim News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License. من چیزی که فهمیدم این است که تمام محتواهای تسنیم نیوز آزاد هستند و میتوان آنها برای هر منظوری تکثیر کرد. بنظرم صاحب اثر اجازه انتشار اثرش تحت مجوز کریتیو کامانز را به تسنیم داده باشه. وگرنه تسنیم نمیتوانسته آنرا منتشر کنه.

رتور (بحثمشارکت‌ها)

آره، ولی در انبار عکسهایی که از تسنیم است و لوگو ندارد را حذف می‌کنند. متاسفانه تسنیم با وجود اشاره به آزاد بودن همه محتوای سایت، از عکسهایی که پیشتر در اینترنت بارگذاری شده‌اند هم استفاده می‌کند.

4nn1l2 (بحثمشارکت‌ها)

سلام به دوستان. این عکس آزاد نیست.

معنای آن جمله که زیر سایت تسنیم آمده این است که «تمام محتواهای تولیدشده توسط تسنیم آزاد است». تسنیم می‌تواند از محتواهای تولیدشده توسط دیگران هم با کسب اجازهٔ ایشان در سایت خودش استفاده کند ولی حق صدور مجوز برای آن آثار را ندارد.

قضیه از این قرار است که شاید خانم نایب رزمگاهی اجازهٔ استفاده از تصاویرشان را با شرایط خاصی فقط به سایت تسنیم داده باشند، اما آنچه که ما نیاز داریم اجازه‌نامه‌ای است که اجازهٔ استفاده از آن تصاویر را به هر کسی و برای هر منظوری اعم از تجاری و غیرتجاری بدهد و همچنین اجازهٔ تولید آثار اشتقاقی بر پایهٔ اثر اصلی را نیز به همه‌کس بدهد.

سه شرط اصلی مورد نیاز را پررنگ کردم.

اگر خانم نایب رزمگاهی مایلند آثارشان را با مجوز آزاد منتشر کنند لطفاً از ایشان بخواهید با permissions@wikimedia.org تماس بگیرند.

Aammiinn11 (بحثمشارکت‌ها)

پس باید از شخص ایشون این اجازه رو بگیریم.حالا این اجازه رو کی باید بگیره؟ بارگذار عکس یا مدیران ویکی‌پدیا؟

4nn1l2 (بحثمشارکت‌ها)

بارگذار عکس.

در حالت ایده‌آل ایشان باید خوشان با آدرس بالا تماس بگیرند و تصاویرشان را با مجوز آزاد منتشر کنند.

شما به عنوان بارگذار می‌توانید در نقش واسط عمل کنید و ایشان را راهنمایی یا ترغیب کنید.

اطلاعات بیشتر: c:Commons:OTRS/fa

Aammiinn11 (بحثمشارکت‌ها)

اگه میشه شما این کار رو انجام بدید

4nn1l2 (بحثمشارکت‌ها)

یک راهنمای نسبتاً مفصل در کاربر:4nn1l2/ویکی‌انبار برای کاربر فارسی‌زبان#درخواست صدور مجوز آزاد در این باره نوشته‌ام. شاید با خواندن این راهنما بخواهید خودتان این کار را انجام دهید. با این حال، اگر همچنان ترجیح می‌دهید که من این کار را انجام دهم، مشکلی نیست.

Aammiinn11 (بحثمشارکت‌ها)

به نظرم بهتره یک نفر با تجربه‌تر از من به نمایندگی ویکی‌پدیا بره از ایشون اجازه بگیره.

4nn1l2 (بحثمشارکت‌ها)

ایمیلشان را که پیدا نکردم.

زیر همان عکس در اینستاگرام کامنتی گذاشتم ولی گویا حذف شده است.

Aammiinn11 (بحثمشارکت‌ها)

دایرکت بدید.

4nn1l2 (بحثمشارکت‌ها)

متأسفانه تا حالا با اینستاگرام کار نکرده‌ام. سرچ کردم ولی چیزی دستگیرم نشد. گویا باید از اپ گوشی اقدام کرد که فعلاً برایم میسر نیست. با عرض پوزش.

دن کیشوت (بحثمشارکت‌ها)

من کلمه «تولید شده» را ندیدم نوشته باشه پایین سایت. من اینطور فکر میکردم که وقتی تسنیم مجوز آزاد را در سایتش زده دیگه حق نداره محتوای غیر آزاد را نشر بده. لابد تسنیم رفته تا کالیفرنیا مجوز گرفته تا بازدید کنندگان سایتش به آزاد بودن محتوا اعتماد کنند. فایده مجوز گرفتن همین است دیگر. چون شما تجربه بیشتری دارید اگر ممکنه میتوانید توضیح بیشتری بدهید.

4nn1l2 (بحثمشارکت‌ها)

مفهوم «تولیدشده» در by مستتر است.

کریتیو کامنز که سهل است، وبگاه‌هایی هستند که مطالب تولیدشده توسط آنان در مالکیت عمومی است ولی باز هم از محتوای غیرآزاد استفاده می‌کنند.

به عنوان مثال پیشنهاد می‌کنم https://ir.voanews.com/p/6154.html را بخوانید:

متون، صدا، سيما و ويديوئی که منحصرا از طرف صدای آمريکا تهيه ميشود، جنبه عموميت دارد. اما، برخی از تصاوير و نمودارها دارای پروانه و مجوّز مخصوصی هستند و طبعأ، قوانين مربوط به حفظ طبع و نشر، ناظر بر آنها است. لطفا به موارد ذيل برای تشريح اين نکات مراجعه فرمائيد.

آسوشيتد پرس: صدای آمريکا مجوّز مخصوصی از آسوشيتد پرس برای استفاده از تصاوير و نمودارهای آن کسب کرده است. بنابراين کليه موارد، و مطالب مربوط به آسوشيتد پرس مشمول حقوق طبع و نشر و جزء اموال آن سازمان محسوب ميشود و طبع و نشر هر مطلبی بدون اجازه مخصوص کتبی آسوشيتد پرس ممنوع است.

طبع و نشر ، توزيع ، نسخه برداری و کپی کليه مطالب متعلق به آسوشيتد پرس، منجمله صدا، سيما، ويديو، وامثال آن بهر شکل و صورتی مطلقأ قدغن است.

دن کیشوت (بحثمشارکت‌ها)

متوجه شدم. خود سایت ویکیپدیا همینطور است. با وجودی که ویکیپدیا یک سایت آزاد است اما برخی از آثار غیر آزاد هم در آن بارگذاری میشوند.

Aammiinn11 (بحثمشارکت‌ها)

یعنی بارگذاری این فایل مشکلی نداره؟

دن کیشوت (بحثمشارکت‌ها)

نه. مشکل داره. چون فقط در موارد خاص میشه از اثر غیر آزاد استفاده کرد.

اگر موضوع مقاله، دقیقاً خود آن اثر باشد میتوان آن اثر غیرآزاد را صرفاً برای همان مقاله و نقد منصفانه آن همان اثر بارگذاری کرد.

یه راه دیگری هم هست اگر اثر آزادی وجود نداشته باشد که درمقاله استفاده کنیم آنوقت ممکن است بتوان از اثر غیر آزاد استفاده کرد به شرطی که بهمراه تصویر در صفحه مقاله اثر و صاحب اثر را بطور مختصر و منصفانه معرفی کنید ولی بنظرم هیچکدام از این دو مورد که گفتم برای مقاله هایپررئالیسم مصداق ندارد.

Aammiinn11 (بحثمشارکت‌ها)

خب من اسم ایشون رو زیر عکس ذکر کردم

دن کیشوت (بحثمشارکت‌ها)

نه. نمیشه. چون برای مقاله هایپررئالیسم اثرهای آزاد داریم که موضوع مقاله را معرفی کرده. به همین دلیل از اثر غیر آزاد نمیشه استفاده کرد.

البته معمولاً یک کم بیشتر باید زیر عکس توضیح داد تا حقوق صاحب اثر بهتر رعایت شود.

اینطور که از صحبت جنابان رتور و 4nn1l2 متوجه شدم به احتمال زیاد تصویر توسط مدیران حذف خواهد شد. چرا که نمونه مشابه و آزاد آن برای استفاده در مقاله وجود دارد.

Aammiinn11 (بحثمشارکت‌ها)

نمونه مشابه آزادش کجا وجود داره؟

دن کیشوت (بحثمشارکت‌ها)

در همان صفحه هایپررئالیسم دو تا تصویر دیگه هستش

Aammiinn11 (بحثمشارکت‌ها)

خب ولی تصویری از یه نقاشی ایرانی نیست

4nn1l2 (بحثمشارکت‌ها)

جهت ثبت در تاریخچه: ایشان با ما تماس گرفتند و دست‌کم ۱۰ ایمیل بینمان رد و بدل شد. من شرایط و مقررات را برایشان کاملاً توضیح دادم و ایشان در نهایت امروز اعلام کردند که ترجیح می‌دهند فعلاً اثر را تحت مجوز آزاد منتشر نکنند.

در ضمن سخنم را تصحیح می‌کنم که کامنت بنده در اینستاگرام پاک نشده بود. من آن را به‌اشتباه در https://www.instagram.com/p/BWorkBUFeKW/ گذاشته بودم (در یکی از ویدئوها).

شمارهٔ بلیت برای کسانی که دسترسی دارند: Ticket:2017110510002963

217.61.124.159 (بحثمشارکت‌ها)

دو صفحه در ویکی پدیای انگلیسی هست که میخواستم خواهش کنم این دو رو به ویکی فارسی اضافه کنید. بنده درسطح حرفه ایی به زبان انگلیسی آشنایی ندارم و تجربه ویکی نویسی هم همینطور.

آدرس دو مقاله در ویکی انگلیسی:

https://en.wikipedia.org/wiki/Murray_Bookchin

https://en.wikipedia.org/wiki/Democratic_confederalism

دن کیشوت (بحثمشارکت‌ها)

شاید کسی هم پیدا بشه کمکی کنه. خودتون باید وپ:شروع کنید.

پاسخ به «درخواست افزودن 2مقاله جدید به ویکی فارسی»
2.178.98.4 (بحثمشارکت‌ها)

چرا نمی شود صفحه سیاستمداران در ویکی پدیا تغییر داد؟

Aammiinn11 (بحثمشارکت‌ها)

برخی صفحات بدلیل جلوگیری از خرابکاری محافظت شده‌اند و فقط مدیران می‌توانند ویرایششان کنند.

Sharaky (بحثمشارکت‌ها)

درود دقیقا کدام صفحه مدنظر شما است؟ نامش را بنویسید تا بررسی کنم.

پاسخ به «سیاستمداران»
2.180.169.169 (بحثمشارکت‌ها)

چرا یک متن خلاصه کامل برای دبستانی ها اماده نمیکنید؟

پاسخ به «چرا یک متن خلاصه کامل برای دبستانی ها اماده نمیکنید؟»
Aammiinn11 (بحثمشارکت‌ها)

یک درگاه جدید ساختم درگاه:برزیل چه طور میتونم بخشهای مختلفش رو ویرایش کنم. هر کار میکنم نمیشه. راهنمایی هم بزاش پیدا نکردم

پاسخ به «درگاه»
Aammiinn11 (بحثمشارکت‌ها)

آیا راهی هست که بشه تعداد بازدید یک مقاله رو فهمید؟

پاسخ به «تعداد بازدید یک مقاله»
Aammiinn11 (بحثمشارکت‌ها)

زیر تیتر هر مقاله یه توضیح هست که ریزتر و با رنگ توسی نوشته شده،اون توضیح رو چه جوری میتونم ویرایش کنم؟

پاسخ به «توضیح زیر تیتر»