ویکی‌پدیا:میز مرجع

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
اگر پرسشی دربارهٔ اطلاعات عمومی یا تخصصی دارید، سایر کاربران در ویکی‌پدیای فارسی داوطلب خواهند شد که به شما کمک کنند.

لطفاً قبل از پرسش فراموش نکنید که:

 • پرسش‌های فنی مربوط به ویکی‌پدیا را در میز کمک مطرح کنید: مشکلات فنی (دربارهٔ نرم‌افزار، نحوهٔ ویرایش یا همکاری با ویکی‌پدیا) در میز کمک مطرح شود.
 • جستجو کنید: ویکی‌پدیای فارسی در حال رشد است، به احتمال زیاد، جواب سؤال خود را در جایی خواهید یافت.
 • دربارهٔ یک مقالهٔ خاص نباشد: نظرها یا سؤالات دربارهٔ یک مقالهٔ خاص در صفحهٔ بحث همان مقاله مطرح شود.
 • تحقیق یا پروژهٔ خود را اینجا نپرسید. اینجا برای پرسیدن و حل‌کردن تکالیف مدرسه یا دانشگاه یا محلی برای پیداکردن منابع برای تحقیق یا پروژهٔ شما نیست.
 • آدرس تماس خود را ذکر نکنید: از گذاشتن آدرس ایمیل یا شمارهٔ تلفن خود در این صفحه بپرهیزید.

لطفاً پرسش خود را با این شرایط مطرح کنید:

 • پرسش را در یک بخش جدید بپرسید: برای این کار اینجا کلیک کنید.
 • عنوان مناسبی برای پرسش خود انتخاب کنید: توصیه می‌شود که عنوان سؤالتان به گونه‌ای طرح شود که سایر کاربران بدون خواندن شرح سؤال بدانند که سؤالتان دربارهٔ چه موضوعی است.
 • سؤال خود را با توضیح کامل بیان کنید هر کجا که لازم است پیوندهای لازم را نیز در متن ایجاد کنید.
 • امضا کنید: فراموش نکنید جلوی پرسش خود با چهار علامت مدک، ~~~~، امضا کنید. با این کار اگر عضو باشید، نام شما و تاریخ به عنوان امضا درج خواهد شد. (اگر می‌خواهید عضو شوید و از مزایای عضویت استفاده کنید، برای خودتان حساب و نام کاربری ایجاد کنید.)
 • صبور باشید: ممکن است چند روزی طول بکشد تا کاربری که جواب سؤال شما را می‌داند به این صفحه سر بزند.

لطفاً برای پاسخ‌دادن به سؤالات:

 • جواب کامل بدهید: در حد امکان، به گونه‌ای پاسخ دهید که نیازی به دوباره پرسیدن یا تکرار قسمتی از سؤال نباشد.
 • دقیق باشید: اطلاعات لازم و کافی را در پاسخی گویا و قابل فهمیدن بیان کنید.
 • پیوند‌های لازم را فراهم کنید: اگر ممکن است به مقاله‌ای یا بحثی در ویکی‌پدیا یا سایر وب‌گاه‌ها ارجاع دهید.
 • نوشته‌های دیگران را ویرایش نکنید، مگر برای بهبود چیدمان.
 • از ارائهٔ توصیه‌های پزشکی یا حقوقی بپرهیزید: ویکی‌پدیا جای مناسبی برای ارائهٔ توصیه‌های تخصصی نیست.
 • ادب را رعایت کنید: بی‌نزاکتی، غیرمنطقی یا بدجنس بودن باعث می‌شود تا دیگر کاربران سرخورده شوند. بکوشید تا حتی ناآگاهانه نیز به دیگران توهین نکنید.


بایگانی‌ها:۱، ۲، ۳، ۴، ۵، ۶، ۷، ۸، ۹، ۱۰
۱۱، ۱۲، ۱۳، ۱۴


پاراگلایدر و سطوح آن[ویرایش]

بحث:پاراگلایدر از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

درود بر اندیشمندان فعال. باتوجه به بهترین ترجمه مراحل آموزش پاراگلایدر وسطوح این ورزش جهانی در وبلاگ یزد پاراگلایدر چه راهی بنظرتان میرسد که با اشاره به منبع http://yazdparaglider.blogfa.com/post-19.aspx دچار عدم رعایت قوانین پیوند تبلیغی و دست نویس نگردیم ، منتظر راهکارتان هستیم. البته در پانویس بنده موضوع را رعایت کردم لیکن تناسب بهتر به نظرتان میرسد.? و آیا منابع زیر را میتوان به عنوان منابع معتبر در رفرانس آورد؟ http://appifly.org/?APPI-certification-cards یا http://www.pilots.ir/ یا http://www.farsairsport.ir/ مطلب زیر در هر سه منبع موجود است بنظر دوستان اهل فن به کدام به عنوان منبع اشاره کنم.مطلب=

درج امضا برای بایگانی خودکار توسط ربات 4nn1l2 (بحث) ‏۱۵ نوامبر ۲۰۱۵، ساعت ۱۷:۳۰ (UTC)

مجوس[ویرایش]

سلام آیا مجوس و نجس به هم ربطی دارند؟ من همیشه فکر می کردم مجوس نوعی توهین است مثل نجس یا کثیف، درست است؟--- Rmashhadi ♪♫ ‏۳۱ اکتبر ۲۰۱۵، ساعت ۲۰:۵۱ (UTC)

به نظر من یکی امروزه بیشتر کاربرد توهین‌آمیز دارد که این هم در دوران معاصر تا حد زیادی برمی‌گردد به استفاده صدام از این عبارت. در مقاله‌اش نوشته مجوس معرب «مگوش» و از ریشه مغ هست و ربطی به نجس و کثیف ندارد. اما من یکی (که کارشناس هم نیستم) ربطش به نجس و این چیزها را بعید می‌دانم و فکر نمی‌کنم که واژهٔ «نجس» از روی «مجوس» گرفته شده باشد. در هر صورت بر طبق آیهٔ حج:۱۷ «مجوس‌ها» اهل کتاب شمرده‌شده‌اند و بر طبق همین برخی آنها را «نجس» نمی‌دانند، حال این که «مجوس‌ها» که هستند، منظور از «مجوس» مهرپرستان هستند یا پیروان آیین زرتشت، دعوایش به کنار باشد. امیدوارم این پاسخ بدردتان بخورد. -- bkouhi (بحث) ‏۳۱ اکتبر ۲۰۱۵، ساعت ۲۱:۱۳ (UTC)

چطوری ثبت مقاله ها اجتماعی و نظریه های خودم[ویرایش]

سلام بر همه اندیشمندان و دانش دوستان عزیز ،من تازه به ویکی پیدیا پیوستم آیا می توانم نظریات و مقالات خودم درباره علوم اجتماعی و نجوم و کیهان به عنوان مقاله و نظریه ثبت کنم؟؟ بجز ویکی پیدیا دیگه کجا می تونم مقاله های خود را ثبت کنم؟؟ کجا میشه در مورد درستی غلطی مقالات خودم بیشتر بدانم

دورد و سپاس از همه دانش دوستان

دانشمند و نویسنده بزرگاندیشمند و نویسنده بزرگ (بحث) ‏۱۵ نوامبر ۲۰۱۵، ساعت ۱۶:۴۳ (UTC)

درود بر شما فرهیخته اهل علم. پیشنهاد می کنم حتما یک نگاهی به ویکی‌کتاب بیندازید. شاید علایق علمی شما با محتوای اون پروژه ویکی مطابقت داشته باشه. --دوستدار ایران بزرگ ‏۱۵ نوامبر ۲۰۱۵، ساعت ۱۷:۱۷ (UTC)

قانون ارشمیدس[ویرایش]

چراوقتی جسم در داخل اب است یک نیروی شناوری دارد وقتی به کف ظرف می چسبد یک نیروی شناوری دیگری دارد — پیام امضانشدهٔ قبلی را 5.121.100.182 (بحث • مشارکت‌ها) در تاریخ ۱۵ نوامبر ۲۰۱۵، ساعت ۱۸:۱۰ نوشته‌است.

چنین پدیده ای امکان ندارد. نیروی شناوری هر جسمی برابر است با وزن آبی که آن جسم ضمن شناور شدن دفع میکند (کشتی در دریا و یا گوله فلزی در کاسه آب). در واقع جسم غرق در آب به اندازه نیروی شناوری خود سبک تر میشود. فرقی هم ندارد که یک گلوله با قطر ده سانتی متر از جنس چوب باشد یا که فولاد. Xerxessenior (بحث) ‏۲۳ نوامبر ۲۰۱۵، ساعت ۱۷:۲۳ (UTC)