ویکی‌پدیا:میز مرجع

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
اگر پرسشی دربارهٔ اطلاعات عمومی یا تخصصی دارید، سایر کاربران در ویکی‌پدیای فارسی داوطلب خواهند شد که به شما کمک کنند.

لطفاً قبل از پرسش فراموش نکنید که:

 • پرسش‌های فنی مربوط به ویکی‌پدیا را در میز کمک مطرح کنید: مشکلات فنی (دربارهٔ نرم‌افزار، نحوهٔ ویرایش یا همکاری با ویکی‌پدیا) در میز کمک مطرح شود.
 • جستجو کنید: ویکی‌پدیای فارسی در حال رشد است، به احتمال زیاد، جواب سؤال خود را در جایی خواهید یافت.
 • دربارهٔ یک مقالهٔ خاص نباشد: نظرها یا سؤالات دربارهٔ یک مقالهٔ خاص در صفحهٔ بحث همان مقاله مطرح شود.
 • تحقیق یا پروژهٔ خود را اینجا نپرسید. اینجا برای پرسیدن و حل‌کردن تکالیف مدرسه یا دانشگاه یا محلی برای پیداکردن منابع برای تحقیق یا پروژهٔ شما نیست.
 • آدرس تماس خود را ذکر نکنید: از گذاشتن آدرس ایمیل یا شمارهٔ تلفن خود در این صفحه بپرهیزید.

لطفاً پرسش خود را با این شرایط مطرح کنید:

 • پرسش را در یک بخش جدید بپرسید: برای این کار اینجا کلیک کنید.
 • عنوان مناسبی برای پرسش خود انتخاب کنید: توصیه می‌شود که عنوان سؤالتان به گونه‌ای طرح شود که سایر کاربران بدون خواندن شرح سؤال بدانند که سؤالتان دربارهٔ چه موضوعی است.
 • سؤال خود را با توضیح کامل بیان کنید هر کجا که لازم است پیوندهای لازم را نیز در متن ایجاد کنید.
 • امضا کنید: فراموش نکنید جلوی پرسش خود با چهار علامت مدک، ~~~~، امضا کنید. با این کار اگر عضو باشید، نام شما و تاریخ به عنوان امضا درج خواهد شد. (اگر می‌خواهید عضو شوید و از مزایای عضویت استفاده کنید، برای خودتان حساب و نام کاربری ایجاد کنید.)
 • صبور باشید: ممکن است چند روزی طول بکشد تا کاربری که جواب سؤال شما را می‌داند به این صفحه سر بزند.

لطفاً برای پاسخ‌دادن به سؤالات:

 • جواب کامل بدهید: در حد امکان، به گونه‌ای پاسخ دهید که نیازی به دوباره پرسیدن یا تکرار قسمتی از سؤال نباشد.
 • دقیق باشید: اطلاعات لازم و کافی را در پاسخی گویا و قابل فهمیدن بیان کنید.
 • پیوند‌های لازم را فراهم کنید: اگر ممکن است به مقاله‌ای یا بحثی در ویکی‌پدیا یا سایر وب‌گاه‌ها ارجاع دهید.
 • نوشته‌های دیگران را ویرایش نکنید، مگر برای بهبود چیدمان.
 • از ارائهٔ توصیه‌های پزشکی یا حقوقی بپرهیزید: ویکی‌پدیا جای مناسبی برای ارائهٔ توصیه‌های تخصصی نیست.
 • ادب را رعایت کنید: بی‌نزاکتی، غیرمنطقی یا بدجنس بودن باعث می‌شود تا دیگر کاربران سرخورده شوند. بکوشید تا حتی ناآگاهانه نیز به دیگران توهین نکنید.


بایگانی‌ها:۱، ۲، ۳، ۴، ۵، ۶، ۷، ۸، ۹، ۱۰
۱۱، ۱۲، ۱۳، ۱۴


پاراگلایدر و سطوح آن[ویرایش]

بحث:پاراگلایدر از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

درود بر اندیشمندان فعال. باتوجه به بهترین ترجمه مراحل آموزش پاراگلایدر وسطوح این ورزش جهانی در وبلاگ یزد پاراگلایدر چه راهی بنظرتان میرسد که با اشاره به منبع http://yazdparaglider.blogfa.com/post-19.aspx دچار عدم رعایت قوانین پیوند تبلیغی و دست نویس نگردیم ، منتظر راهکارتان هستیم. البته در پانویس بنده موضوع را رعایت کردم لیکن تناسب بهتر به نظرتان میرسد.? و آیا منابع زیر را میتوان به عنوان منابع معتبر در رفرانس آورد؟ http://appifly.org/?APPI-certification-cards یا http://www.pilots.ir/ یا http://www.farsairsport.ir/ مطلب زیر در هر سه منبع موجود است بنظر دوستان اهل فن به کدام به عنوان منبع اشاره کنم.مطلب=

حساب PayPal برای ایرانیان[ویرایش]

درود. حالا که توافق شده، ما ایرانی‌ها هم می‌تونیم حساب PayPal داشته باشیم؟ کلا میشه توضیح بدید توافق برای شهروندان ایرانی، (مستقیما) چه مزایایی داره و یک شهروند ایرانی چه کارهای جدیدی رو امروز میتونه انجام بده که دیروز نمی‌تونسته؟ مثلاً آیا از امروز می‌تونیم از سایت‌های خارجی خرید کنیم؟ توی توییتر ثبت نام کنیم و فعالیت کنیم؟ یا اینکه میتونیم امیدوار باشیم نسخه‌های جدید بازی PES چهره‌ها و اسامی بازیکنان ایرانی رو درست نشون بده؟ ‏۱۴ ژوئیهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۲۰:۲۵ (UTC)

ایجاد حساب در توییتر ربطی به لغو تحریم‌ها ندارد چون این سایت توسط ایران فیلتر شده نه خارجی‌ها، تا آنجایی که میدانم قبل از تحریم هم امکان ایجاد حساب PayPal نبود و فروشگاه‌های اینترنتی مطرح همانند آمازون به ایران خدمات‌دهی نمیکردند، باید صبر کنید تا ببینید وضعیت به چه شکل پیش میرود. --Kasir بحث ‏۱۴ ژوئیهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۲۰:۳۹ (UTC)

نظر مراجع تقلید[ویرایش]

با سلام . با توجه به این که این سایت در زمینه ی مذهبی هم فعالیت می کند . چرا در توضیحات نظر مرجع مختلف گذاشته نمی شود ؟ آخه در بعضی اطلاعات که در این سایت هست نظر مراجع تقلید مختلف است . Amerinmaeroof (بحث) ‏۱۸ ژوئیهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۰۰:۵۲ (UTC)

ویکی‌پدیا یک دانشنامه در حال تکمیل است. هر کسی هر مطلب مفیدی را میتواند با ذکر منبع اضافه کند.--همان (بحث) ‏۱۸ ژوئیهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۱۹:۰۱ (UTC)

نام مقاله‌های اشخاص[ویرایش]

با سلام، پرسشی دربارهٔ نام مقاله‌هایی که دربارهٔ یک شخص نوشته می‌شود دارم. آیا در ویکی‌پدیا شیوه‌نامه‌ای برای نام این مقاله‌ها وجود دارد یا نه؟ برای نمونه دو تا از مقاله‌های خوب ویکی‌فا رضاشاه و محمدرضا شاه پهلوی است. در مورد اول عنوان شاه به نام فرد چسبیده است و در مورد دوم جدا می‌باشد و به علاوه نام خانوادگی فرد آمده است. می‌دانم که با کمک تغییر مسیر می‌توان تا حدودی این مشکل را حل نمود ولی مقاله‌هایی که دربارهٔ افراد کمتر معروف نوشته می‌شود ممکن است به دلیل یکنواخت نبودن شیوهٔ نام‌گذاری افراد به‌راحتی در دسترس قرار نگیرد. از سوی دیگر ما مشکل بزرگی با نام ایرانیانی داریم که پیش از فراگیر شدن شناسنامه و نام خانوادگی می‌زیسته اند. برای نمونه سلطان العلماء و سلطان‌العلماء آملی یک نفر هستند که در ویکی‌فا دو مقالهٔ جداگانه برایشان وجود دارد. مورد دیگر صدرالدین احمد بن عبدالرزاق خالد زنجانی و صدرالدین احمد خالد زنجانی که مربوط به یک نفر می‌باشد. یا در گذشته دو مقاله به نام‌های عبدالوهاب نشاط و نشاط اصفهانی وجود داشت که در هم ادغام شدند. به نظر من باید شیوه‌ای معیار برای نام مقاله‌های ایرانیان قدیم باشد تا این روند دوباره‌نویسی و ادغام کمتر شود. مورد دیگر ناهماهنگی در چسباندن یا جدا نوشتن عنوان‌هایی مانند «خان»، «شاه» یا «میرزا» است. در برخی مقاله‌ها با نیم‌فاصله این کار صورت می‌گیرد و در برخی مقاله‌ها چسبیده نوشته می‌شود و در برخی دیگر یک فاصله گذاشته می‌شود و در برخی موارد کلاً چنین عنوان‌هایی حذف می‌شود. برای نمونه: شاه اسماعیل دوم و شاه‌اسماعیل سوم، یا میرزا محمود خان بروجردی، لطفعلی‌خان زند و حسینعلی معیرالممالک (با تغییر مسیر از حسینعلی‌خان معیرالممالک). بدتر آن که گاهی ربات‌ها این تغییر مسیرها را حذف می‌کنند و مشکل دوچندان می‌شود. ShFarshid؛گفت‌وگو ‏۲۸ ژوئیهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۰۹:۵۵ (UTC)