ویکی‌پدیا:میز مرجع

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
اگر پرسشی دربارهٔ اطلاعات عمومی یا تخصصی دارید، سایر کاربران در ویکی‌پدیای فارسی داوطلب خواهند شد که به شما کمک کنند.

لطفاً قبل از پرسش فراموش نکنید که:

 • پرسش‌های فنی مربوط به ویکی‌پدیا را در میز کمک مطرح کنید: مشکلات فنی (دربارهٔ نرم‌افزار، نحوهٔ ویرایش یا همکاری با ویکی‌پدیا) در میز کمک مطرح شود.
 • جستجو کنید: ویکی‌پدیای فارسی در حال رشد است، به احتمال زیاد، جواب سؤال خود را در جایی خواهید یافت.
 • دربارهٔ یک مقالهٔ خاص نباشد: نظرها یا سؤالات دربارهٔ یک مقالهٔ خاص در صفحهٔ بحث همان مقاله مطرح شود.
 • تحقیق یا پروژهٔ خود را اینجا نپرسید. اینجا برای پرسیدن و حل‌کردن تکالیف مدرسه یا دانشگاه یا محلی برای پیداکردن منابع برای تحقیق یا پروژهٔ شما نیست.
 • آدرس تماس خود را ذکر نکنید: از گذاشتن آدرس ایمیل یا شمارهٔ تلفن خود در این صفحه بپرهیزید.

لطفاً پرسش خود را با این شرایط مطرح کنید:

 • پرسش را در یک بخش جدید بپرسید: برای این کار اینجا کلیک کنید.
 • عنوان مناسبی برای پرسش خود انتخاب کنید: توصیه می‌شود که عنوان سؤالتان به گونه‌ای طرح شود که سایر کاربران بدون خواندن شرح سؤال بدانند که سؤالتان دربارهٔ چه موضوعی است.
 • سؤال خود را با توضیح کامل بیان کنید هر کجا که لازم است پیوندهای لازم را نیز در متن ایجاد کنید.
 • امضا کنید: فراموش نکنید جلوی پرسش خود با چهار علامت مدک، ~~~~، امضا کنید. با این کار اگر عضو باشید، نام شما و تاریخ به عنوان امضا درج خواهد شد. (اگر می‌خواهید عضو شوید و از مزایای عضویت استفاده کنید، برای خودتان حساب و نام کاربری ایجاد کنید.)
 • صبور باشید: ممکن است چند روزی طول بکشد تا کاربری که جواب سؤال شما را می‌داند به این صفحه سر بزند.

لطفاً برای پاسخ‌دادن به سؤالات:

 • جواب کامل بدهید: در حد امکان، به گونه‌ای پاسخ دهید که نیازی به دوباره پرسیدن یا تکرار قسمتی از سؤال نباشد.
 • دقیق باشید: اطلاعات لازم و کافی را در پاسخی گویا و قابل فهمیدن بیان کنید.
 • پیوند‌های لازم را فراهم کنید: اگر ممکن است به مقاله‌ای یا بحثی در ویکی‌پدیا یا سایر وب‌گاه‌ها ارجاع دهید.
 • نوشته‌های دیگران را ویرایش نکنید، مگر برای بهبود چیدمان.
 • از ارائهٔ توصیه‌های پزشکی یا حقوقی بپرهیزید: ویکی‌پدیا جای مناسبی برای ارائهٔ توصیه‌های تخصصی نیست.
 • ادب را رعایت کنید: بی‌نزاکتی، غیرمنطقی یا بدجنس بودن باعث می‌شود تا دیگر کاربران سرخورده شوند. بکوشید تا حتی ناآگاهانه نیز به دیگران توهین نکنید.


بایگانی‌ها:۱، ۲، ۳، ۴، ۵، ۶، ۷، ۸، ۹، ۱۰
۱۱، ۱۲، ۱۳، ۱۴


پاراگلایدر و سطوح آن[ویرایش]

بحث:پاراگلایدر از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

درود بر اندیشمندان فعال. باتوجه به بهترین ترجمه مراحل آموزش پاراگلایدر وسطوح این ورزش جهانی در وبلاگ یزد پاراگلایدر چه راهی بنظرتان میرسد که با اشاره به منبع http://yazdparaglider.blogfa.com/post-19.aspx دچار عدم رعایت قوانین پیوند تبلیغی و دست نویس نگردیم ، منتظر راهکارتان هستیم. البته در پانویس بنده موضوع را رعایت کردم لیکن تناسب بهتر به نظرتان میرسد.? و آیا منابع زیر را میتوان به عنوان منابع معتبر در رفرانس آورد؟ http://appifly.org/?APPI-certification-cards یا http://www.pilots.ir/ یا http://www.farsairsport.ir/ مطلب زیر در هر سه منبع موجود است بنظر دوستان اهل فن به کدام به عنوان منبع اشاره کنم.مطلب=

اندازه‌های استاندارد قطع وزیری[ویرایش]

سلام. من به دنبال اندازه‌های استاندارد قطع وزیری برای چاپ مجله هستم؛ مواردی مانند اندازهٔ کاغذ، حاشیه‌ها، اندازهٔ فونت و... جهت استفاده در نرم‌افزار آفیس وُرد. ممنون درفش کاویانی (بحث) ‏۱۴ اوت ۲۰۱۵، ساعت ۲۳:۳۶ (UTC)

@درفش کاویانی: با درود، نمی‌دانم آیا قطعِ وزیری در «کتاب» و «مجله»، دقیقاً یکسان و مشابه هستند یا خیر؛ اما در مورد «کتاب»، تا آنجا که من میدانم، قطع وزیری همان سایز B5 (در آفیس وُرد و نرم‌افزارهای مشابه) است. برای فونت از فونت‌های گروه «بی» (مثل بی‌نازنین و بی‌میترا) استفاده کنید. نگاهی به دستورالعمل‌های زیر بیندازید. شاید بتوانند تا حدودی برایتان راهگشا باشد.

https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=16&cad=rja&uact=8&ved=0CEgQFjAFOApqFQoTCNP07fWyqscCFVeAkgods4UBKw&url=http%3A%2F%2Fwww.srttu.edu%2Fform%2FBook%2Fway.doc&ei=w9POVZOHBdeAygSzi4bYAg&usg=AFQjCNHiJTsBlvjpK12zTcdn4kxNPDK27w&bvm=bv.99804247,d.aWw

 • دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرکرد: دستورالعمل حروفچینی وصفحه‌بندی (فایل PDF)

http://www.iaushk.ac.ir/afiles/up/admin/other/1/دستورالعمل%20حروفچینی%20وصفحه%20بندی.pdf

 • راهنمای نگارش کتاب برای انتشارات «دانشگاه شهرکرد» (فایل DOC)

https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=9&cad=rja&uact=8&ved=0CGIQFjAIahUKEwjY1raSgqrHAhWSBpIKHUpkAAw&url=http%3A%2F%2Fwww.sku.ac.ir%2FDatafiles%2FUploadedFiles%2FUserFiles%2F2015221411351_Book%2520format.docx&ei=naDOVZiUKJKNyATKyIFg&usg=AFQjCNFz0bMgPCtrIMlfWMeT3ZTwuSz6tA&bvm=bv.99804247,d.aWw

 • شرایط پذیرش نگارش کتب در دانشگاه رازی کرمانشاه (فایل DOC)

https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=12&cad=rja&uact=8&ved=0CCUQFjABOApqFQoTCNP07fWyqscCFVeAkgods4UBKw&url=http%3A%2F%2Fwww.razi.ac.ir%2Fportal%2FFile%2FShowFile.aspx%3FID%3D208b1d30-f3ab-416e-a550-96ac0c5af00f&ei=w9POVZOHBdeAygSzi4bYAg&usg=AFQjCNGZY3SNV2qdbh_Qyk7e7m9Lv-Ik6w&bvm=bv.99804247,d.aWw

 • آیین‌نامۀ نگارش و صفحه‌بندی کتاب در دانشگاه آزاد اسلامی، واحد ملایر (فایل DOC)

https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=10&cad=rja&uact=8&ved=0CGoQFjAJahUKEwj-69bps6rHAhUVEJIKHRLGAVU&url=http%3A%2F%2Frvp.malayeriau.ac.ir%2Fattachments%2Farticle%2F38%2Fketab-09-negaresh-safebandi.doc&ei=tdTOVb69O5WgyASSjIeoBQ&usg=AFQjCNFundrULAhx2gJYuw6gOnuJqEBFXw&bvm=bv.99804247,d.aWw

در مورد «مجلات» گشتی در اینترنت زدم و این مورد را یافتم:

راستی در همین ویکی خودمان هم، صفحهٔ «قطع کتاب» را داریم که اشاره‌ای گذرا به «انواع قطع کتاب» و اندازه‌های آنها کرده است. امیدوارم یکی از این پیوندها به کارتان بیاید. (ببخشید که پیوندها را این‌گونه قرار دادم؛ چون پالایۀ خرابکاری، اجازۀ ذخیره‌سازی صفحه را نمی‌داد.) با احترام --Tisfoon (بحث) ‏۱۵ اوت ۲۰۱۵، ساعت ۰۶:۲۵ (UTC)

@Tisfoon: ممنونم، خیلی لطف کردید. پیوندها دقیقاً همان چیزهایی که خواستم را پوشش می‌دهند. تشکر درفش کاویانی (بحث) ‏۱۵ اوت ۲۰۱۵، ساعت ۱۴:۳۴ (UTC)

فارس ها کیستند؟[ویرایش]

 • آیا به کسانی که فقط به زبان فارسی حرف میزنند نیز فارس گفته میشود؟ یا مربوط به نژاد فارس است؟
 • و آیا در زبان انگلیسی Farsi درست تر است یا Persian؟
 • کــیان نـیوان ۲۴ مرداد ۱۳۹۴ ‏۱۵ اوت ۲۰۱۵، ساعت ۱۸:۲۹ (UTC)
از نظر علمی هیچ نژادی در انسان‌ها وجود ندارد. البته گروه‌های مختلف مردمان تفاوتهای ژنتیکی با هم دارند اما هیچکدام نژاد مجزایی محسوب نمیشوند. در زبان انگلیسی Farsi اشتباه است مثل این است که ما به انگلیسی بگوییم انگلیش یا به آلمانی‌ها بگوییم دویچ.--همان (بحث) ‏۱۶ اوت ۲۰۱۵، ساعت ۰۷:۲۵ (UTC)
@Qian.Nivan: دربارهٔ بخش دوم سؤالتان، باید بگویم این موضوع، مدتی است که مورد بحث و گفتگو است و صاحب‌نظران، عقاید متفاوتی دربارهٔ آن دارند. مثلاً پروفسور سیمین کریمی، استاد زبان‌شناسی دانشگاه آریزونا در مقاله‌ای، توضیح داده‌اند که وقتی به زبانِ فارسی، در مفهومِ عام و گفتگوهای روزمره اشاره می‌شود، بهتر است Persian را بکار ببریم؛ ولی هنگامی که بحث‌های آکادمیک/زبان‌شناسی مطرح است، پیشنهاد ایشان، کاربرد Farsi است. در این‌باره، مقاله‌ای آموزنده و خواندنی از پروفسور ژیلبر لازار در «بنیاد مطالعات ایران» وجود دارد که خواندن آن را به شما و سایر علاقمندان توصیه می‌کنم. با احترام. -- Tisfoon (بحث) ‏۱۹ اوت ۲۰۱۵، ساعت ۱۶:۰۳ (UTC)

اشراف‌سالاری[ویرایش]

اشراف که جمع شریف باشد چه ربطی به الیگارشی دارد؟ oligos یعنی «کم». آیا تلویحاً به این معنی است که تعداد آدم‌های شریف و خوب کم است؟ یا اشتباه در ترجمه پیش آمده؟ اصلاً «اشراف‌سالاری» چقدر در فارسی رایج است؟ من پیشتر فکر می‌کردم اشراف‌سالاری معادل آریستوکراسی است. 4nn1l2 (بحث) ‏۲۲ اوت ۲۰۱۵، ساعت ۱۶:۳۳ (UTC)

هیچ ربطی ندارد. پسوند archy هم به معنی سلطه و اقتدار داشتن است. مثل مونارشی (اقتدار تک‌نفره)، آنارشی (فاقد اقتدار). پسوند سالاری معادل cracy است مثل دمکراسی (مردم‌سالاری)، بوروکراسی (دیوان‌سالاری)، تئوکراسی (خداسالاری)--همان (بحث) ‏۲۴ اوت ۲۰۱۵، ساعت ۱۰:۵۳ (UTC)

چگونه میتوانم سیستم موقعیت یاب محلی ( RTLS) را پیاده سازی کنم ؟[ویرایش]

برای انجام یک پروژه دانشگاهی نیاز به این سیستم دارم ولی نمیدونم باید از کجا شروع منم و اینکه جه قطعاتی توی بازار برای این کار موجود است؟ مثلا از چه نوع آنتن ، تگ و قطعاتی استفاده کنم اگر کسی تجربه ای از پیاده سازی این سیستم در کاربرد های مختلف داره ممنون میشم راهنمایی کنه →←↑↓