ویکی‌پدیا:میز مرجع

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

ویکی‌پدیا:میز مرجع/بیوگرافی عبدالرضاساور


پاراگلایدر و سطوح آن[ویرایش]

بحث:پاراگلایدر از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

درود بر اندیشمندان فعال. باتوجه به بهترین ترجمه مراحل آموزش پاراگلایدر وسطوح این ورزش جهانی در وبلاگ یزد پاراگلایدر چه راهی بنظرتان میرسد که با اشاره به منبع http://yazdparaglider.blogfa.com/post-19.aspx دچار عدم رعایت قوانین پیوند تبلیغی و دست نویس نگردیم ، منتظر راهکارتان هستیم. البته در پانویس بنده موضوع را رعایت کردم لیکن تناسب بهتر به نظرتان میرسد.? و آیا منابع زیر را میتوان به عنوان منابع معتبر در رفرانس آورد؟ http://appifly.org/?APPI-certification-cards یا http://www.pilots.ir/ یا http://www.farsairsport.ir/ مطلب زیر در هر سه منبع موجود است بنظر دوستان اهل فن به کدام به عنوان منبع اشاره کنم.مطلب=

اندازه‌های استاندارد قطع وزیری[ویرایش]

سلام. من به دنبال اندازه‌های استاندارد قطع وزیری برای چاپ مجله هستم؛ مواردی مانند اندازهٔ کاغذ، حاشیه‌ها، اندازهٔ فونت و... جهت استفاده در نرم‌افزار آفیس وُرد. ممنون درفش کاویانی (بحث) ‏۱۴ اوت ۲۰۱۵، ساعت ۲۳:۳۶ (UTC)

@درفش کاویانی: با درود، نمی‌دانم آیا قطعِ وزیری در «کتاب» و «مجله»، دقیقاً یکسان و مشابه هستند یا خیر؛ اما در مورد «کتاب»، تا آنجا که من میدانم، قطع وزیری همان سایز B5 (در آفیس وُرد و نرم‌افزارهای مشابه) است. برای فونت از فونت‌های گروه «بی» (مثل بی‌نازنین و بی‌میترا) استفاده کنید. نگاهی به دستورالعمل‌های زیر بیندازید. شاید بتوانند تا حدودی برایتان راهگشا باشد.

https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=16&cad=rja&uact=8&ved=0CEgQFjAFOApqFQoTCNP07fWyqscCFVeAkgods4UBKw&url=http%3A%2F%2Fwww.srttu.edu%2Fform%2FBook%2Fway.doc&ei=w9POVZOHBdeAygSzi4bYAg&usg=AFQjCNHiJTsBlvjpK12zTcdn4kxNPDK27w&bvm=bv.99804247,d.aWw

  • دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرکرد: دستورالعمل حروفچینی وصفحه‌بندی (فایل PDF)

http://www.iaushk.ac.ir/afiles/up/admin/other/1/دستورالعمل%20حروفچینی%20وصفحه%20بندی.pdf

  • راهنمای نگارش کتاب برای انتشارات «دانشگاه شهرکرد» (فایل DOC)

https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=9&cad=rja&uact=8&ved=0CGIQFjAIahUKEwjY1raSgqrHAhWSBpIKHUpkAAw&url=http%3A%2F%2Fwww.sku.ac.ir%2FDatafiles%2FUploadedFiles%2FUserFiles%2F2015221411351_Book%2520format.docx&ei=naDOVZiUKJKNyATKyIFg&usg=AFQjCNFz0bMgPCtrIMlfWMeT3ZTwuSz6tA&bvm=bv.99804247,d.aWw

  • شرایط پذیرش نگارش کتب در دانشگاه رازی کرمانشاه (فایل DOC)

https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=12&cad=rja&uact=8&ved=0CCUQFjABOApqFQoTCNP07fWyqscCFVeAkgods4UBKw&url=http%3A%2F%2Fwww.razi.ac.ir%2Fportal%2FFile%2FShowFile.aspx%3FID%3D208b1d30-f3ab-416e-a550-96ac0c5af00f&ei=w9POVZOHBdeAygSzi4bYAg&usg=AFQjCNGZY3SNV2qdbh_Qyk7e7m9Lv-Ik6w&bvm=bv.99804247,d.aWw

  • آیین‌نامۀ نگارش و صفحه‌بندی کتاب در دانشگاه آزاد اسلامی، واحد ملایر (فایل DOC)

https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=10&cad=rja&uact=8&ved=0CGoQFjAJahUKEwj-69bps6rHAhUVEJIKHRLGAVU&url=http%3A%2F%2Frvp.malayeriau.ac.ir%2Fattachments%2Farticle%2F38%2Fketab-09-negaresh-safebandi.doc&ei=tdTOVb69O5WgyASSjIeoBQ&usg=AFQjCNFundrULAhx2gJYuw6gOnuJqEBFXw&bvm=bv.99804247,d.aWw

در مورد «مجلات» گشتی در اینترنت زدم و این مورد را یافتم:

راستی در همین ویکی خودمان هم، صفحهٔ «قطع کتاب» را داریم که اشاره‌ای گذرا به «انواع قطع کتاب» و اندازه‌های آنها کرده است. امیدوارم یکی از این پیوندها به کارتان بیاید. (ببخشید که پیوندها را این‌گونه قرار دادم؛ چون پالایۀ خرابکاری، اجازۀ ذخیره‌سازی صفحه را نمی‌داد.) با احترام --Tisfoon (بحث) ‏۱۵ اوت ۲۰۱۵، ساعت ۰۶:۲۵ (UTC)

@Tisfoon: ممنونم، خیلی لطف کردید. پیوندها دقیقاً همان چیزهایی که خواستم را پوشش می‌دهند. تشکر درفش کاویانی (بحث) ‏۱۵ اوت ۲۰۱۵، ساعت ۱۴:۳۴ (UTC)

فارس ها کیستند؟[ویرایش]

  • آیا به کسانی که فقط به زبان فارسی حرف میزنند نیز فارس گفته میشود؟ یا مربوط به نژاد فارس است؟
  • و آیا در زبان انگلیسی Farsi درست تر است یا Persian؟
  • کــیان نـیوان ۲۴ مرداد ۱۳۹۴ ‏۱۵ اوت ۲۰۱۵، ساعت ۱۸:۲۹ (UTC)
از نظر علمی هیچ نژادی در انسان‌ها وجود ندارد. البته گروه‌های مختلف مردمان تفاوتهای ژنتیکی با هم دارند اما هیچکدام نژاد مجزایی محسوب نمیشوند. در زبان انگلیسی Farsi اشتباه است مثل این است که ما به انگلیسی بگوییم انگلیش یا به آلمانی‌ها بگوییم دویچ.--همان (بحث) ‏۱۶ اوت ۲۰۱۵، ساعت ۰۷:۲۵ (UTC)
@Qian.Nivan: دربارهٔ بخش دوم سؤالتان، باید بگویم این موضوع، مدتی است که مورد بحث و گفتگو است و صاحب‌نظران، عقاید متفاوتی دربارهٔ آن دارند. مثلاً پروفسور سیمین کریمی، استاد زبان‌شناسی دانشگاه آریزونا در مقاله‌ای، توضیح داده‌اند که وقتی به زبانِ فارسی، در مفهومِ عام و گفتگوهای روزمره اشاره می‌شود، بهتر است Persian را بکار ببریم؛ ولی هنگامی که بحث‌های آکادمیک/زبان‌شناسی مطرح است، پیشنهاد ایشان، کاربرد Farsi است. در این‌باره، مقاله‌ای آموزنده و خواندنی از پروفسور ژیلبر لازار در «بنیاد مطالعات ایران» وجود دارد که خواندن آن را به شما و سایر علاقمندان توصیه می‌کنم. با احترام. -- Tisfoon (بحث) ‏۱۹ اوت ۲۰۱۵، ساعت ۱۶:۰۳ (UTC)

اشراف‌سالاری[ویرایش]

اشراف که جمع شریف باشد چه ربطی به الیگارشی دارد؟ oligos یعنی «کم». آیا تلویحاً به این معنی است که تعداد آدم‌های شریف و خوب کم است؟ یا اشتباه در ترجمه پیش آمده؟ اصلاً «اشراف‌سالاری» چقدر در فارسی رایج است؟ من پیشتر فکر می‌کردم اشراف‌سالاری معادل آریستوکراسی است. 4nn1l2 (بحث) ‏۲۲ اوت ۲۰۱۵، ساعت ۱۶:۳۳ (UTC)

هیچ ربطی ندارد. پسوند archy هم به معنی سلطه و اقتدار داشتن است. مثل مونارشی (اقتدار تک‌نفره)، آنارشی (فاقد اقتدار). پسوند سالاری معادل cracy است مثل دمکراسی (مردم‌سالاری)، بوروکراسی (دیوان‌سالاری)، تئوکراسی (خداسالاری)--همان (بحث) ‏۲۴ اوت ۲۰۱۵، ساعت ۱۰:۵۳ (UTC)