هنری ایوری

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
هنر ایوری
— دزد دریایی —
Every,Henry.JPG
چوب‌تراشی از تاریخ عمومی دزدان دریایی که یک برده سیاه‌پوست را که کاپیتان آیوری را اسکورت می‌کند (۱۷۲۵)
نام مستعارلانگ بن (بن دراز)
تاج دزدان
شاه دزدان
تاریخ تولد۲۰ اوت ۱۶۵۹
محل تولدانگلستان
تاریخ فوتپس از ۱۶۹۶
محل فوتنامعلوم، ولی باور بر این است در جایی در بریتانیای کبیر
تابعیتهیچ‌کجا
درجهکاپیتان
پایگاه عملیاتاقیانوس اطلس، حلقه دزدان، و اقیانوس هند
فرماندهیفنسی که پیشتر به عنوان چارلز دوم شناخته می‌شد.
ثروتحداقل ۱۱ کشتی که تا سپتامبر ۱۶۹۵، شامل بر گنج سوایی[۱]

هنری ایوری (زاده روز ۲۳ ماه اوت سال ۱۶۵۹ – درگذشته به تاریخ نامشخصی پس از سال ۱۶۹۶) که گاه با نام هنری اِوری (حرف الف با کسره) و گاه به اشتباه جان آیوری یا جک آیوری[۲] شناخته می شد، یک دزد دریایی مشهور انگلیسی بود که در اواسط دهه ۱۶۹۰ میلادی در اقیانوس اطلس و اقیانوس هند به دزدی دریایی مشغول بود. او احتمالاً از چندین نام مستعار در طول زندگی حرفه ‌ای خود استفاده نموده ‌است که از جمله ی آن ‌ها بنجامین بریجمن می‌باشد. وی همچنین در بین خدمه و همکارانش با نام لانگ بن (بن درازه) نیز شناخته می‌شد.

ایوری که اغلب با لقب ‌هایی همچون «تاج دزدان دریایی» و «پادشاه دزدان دریایی» توسط معاصران شناخته می‌شود،یکی از بدنام‌ترین دزد دریایی زمان خود بود؛ او عمده ی شهرت خود را مدیون آن است که وی یکی از معدود کاپیتان های معروف دزدان دریایی است که بدون دستگیر شدن و یا کشته شدن در میدان نبرد و با وجود دست داشتن در آنچه که به عنوان «بزرگترین تاراج دزدان دریایی در طول تاریخ» نامیده می شود، توانست با اموال فراوان ناشی از دزدی دریایی برای همیشه بگریزد.[۳]

اگر چه حرفه ی ایوری به عنوان یک دزد دریایی، تنها دو سال به طول انجامید، با این حال الگو و شیوه‌ های کار وی، باعث الهام گرفتن بسیاری از افراد دیگر و روی آوردن آنها به این حرفه شد. همچنین شهرت و داستان زندگی وی بذر آثار متعدد ادبی را کاشته ‌است.

شروع حرفه ی دزدی دریایی ایوری نخستین بار از زمانی آغاز گشت که وی به عنوان افسر اول کشتی جنگی چارلز دوم مشغول بود. در آن زمان هنگامی که کشتی چارلز دوم در بندر اسپانیایی لاکرونیا در شمال این کشور پهلو گرفت، عدم پرداخت مقرری خدمه چارلز دوم موجب شد که خدمه ی کشتی طی یک شورش ایوری را به عنوان کاپیتان دوم برگزینند و نام کشتی را از چارلز دوم به فنسی تغییر دادند.

در فرهنگ عامه[ویرایش]

گانسوی و غارت آن در بازی رایانه‌ای ۲۰۱۶ با عنوان آنچارتد ۴: عاقبت یک دزد برجسته شده‌است.

یادداشت[ویرایش]

  1. (Woodard 2007، ص. 19)
  2. The Republic of Pirates: Being the True and Surprising Story of the Caribbean Pirates and the Man Who Brought Them Down.
  3. هنری ایوری، p.  138