هری پاتر و سنگ جادو

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از هری پاتر و سنگ جادوگر)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
هری پاتر و سنگ جادو
Harry Potter and the Philosopher's Stone
Hpps-cover.jpg
نویسندهجی کی رولینگ
برگردانندهویدا اسلامیه
ناشرانتشارات بلومزبری (بریتانیا) بریتانیا
انتشارات اسکلاستیک (ایالات متحده)
انتشارات تندیس (ایران)ایران
تاریخ نشر۲۶ ژوئن ۱۹۹۷ (بریتانیا)بریتانیا
۱ سپتامبر ۱۹۹۸ (ایالات متحده)ایالات متحده آمریکا
شابک0-7475-3269-9
تعداد صفحات۲۲۳ (نسخه بریتانیا)بریتانیا
۳۳۲ (نسخه ۲۰۱۴ بریتانیا)بریتانیا
۳۰۹ (نسخه ایالات متحده)ایالات متحده آمریکا
۳۳۶ (نسخه ۲۰۱۳ ایالات متحده)ایالات متحده آمریکا
۳۴۶ (نسخه ایران)ایران
۲۵۶ نسخه مصور
سبکفانتزی
زبانانگلیسی
سریهری پاتر
هری پاتر و تالار اسرار

هری پاتر و سنگ جادو (به انگلیسی: Harry Potter and the Philosopher's Stone) نخستین جلد از مجموعه کتاب‌های هری پاتر، نوشتهٔ نویسندهٔ انگلیسی جی. کی. رولینگ است که به روایت زنده ماندن هری پاتر از حمله ولدمورت و کشته شدن پدر و مادرش در آن حمله می‌پردازد. این کتاب در ۲۶ ژوئن ۱۹۹۷ توسط انتشارات بلومزبری در لندن انتشار یافت. سپس این کتاب در ۱ سپتامبر ۱۹۹۸ میلادی در ایالات متحده توسط انتشارات اسکولاستیک منتشر شد و به رکورد قابل توجهی از فروش دست یافت. همچنین در سال ۲۰۰۱ میلادی، فیلمی به اقتباس از این کتاب و با همین نام ساخته شد و مورد استقبال قرار گرفت. نخستین فیلم هری پاتر را کریس کلمبوس کارگردانی کرد و نقش هری پاتر را دنیل ردکلیف به همراه اما واتسون در نقش هرمیون گرنجر و روپرت گرینت در نقش رون ویزلی از دوستان هری پاتر ایفا کردند.

خلاصه داستان[ویرایش]

هری پاتر یک ساله به صلاح دید آلبوس دامبلدور پیش خانواده خاله و شوهر خاله‌اش، دورسلی‌ها، که به اصلاح به آنها مشنگ گفته می‌شود برده می‌شود. خانواده دورسلی پسری هم‌سن با هری به نام دادلی دارند. آلبوس دامبلدور به وسیله افسونی که برگرفته از خون مادر هری است، او را در آنجا در کنار خانواده خاله‌اش قرار می‌دهد تا از هر گونه تهدید به وسیله ولدمورت ناپدید شده در امان باشد.

هری پاتر در سن یک سالگی بر اثر حملهٔ ولدمورت جادوگر سیاه دوران، پدر و مادر خود را از دست داد و زخمی شد، زخمی به شکل صاعقه که در سمت راست پیشانی اش بر اثر آن حادثه به یادگار ماند.

خانواده دورسلی همگی از جادو بیزارند برای برخی از رفتار عجیب هری او را آزار می‌دهند و می‌ترسند که هری هم روزی جادوگر شود، تا این که هری نامه پذیرش از مدرسه جادوگری هاگوارتز را دریافت می‌کند و با روبیوس هاگرید شکاربان مدرسه آشنا می‌شود متوجه می‌شود که او یک جادوگر است و پدر و مادرش نه در تصادف (همان‌گونه که خاله‌اش همواره برای او بازگو می‌کرد) بلکه توسط جادوگری به نام ولدمورت (اسمشو نبر) کشته شده‌اند.[۱]

جستارهای وابسته[ویرایش]

مجموعه داستان‌های هری پاتر

منابع[ویرایش]

  1. اطلاعات کلی تر را می‌توانید در صفحه " مجموعه داستان‌های هری پاتر " بیابید.