کوروش کوچک

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
کوروش کوچک
شاهزاده هخامنشی
Portrait of an anonymous Satrap IONIA, Phokaia. Circa 478-387 BC.jpg
پرتره ناشناس از یک ساتراپ آسیای صغیر، در حدود زمان کوروش جوان، از سکه ایونیا، پوکایا، حدود ۴۷۸-۳۸۷ قبل از میلاد.
فرماندار آسیای صغیر
آرامگاه
گور دختر (احتمالاً)
دودمانهخامنشیان
پدرداریوش دوم
مادرپروشات
دین و مذهبمزدیسنا

کوروش جوان یا کوروش کوچک یکی از شاهزادگان هخامنشی، پسر داریوش دوم و پروشات و برادر کوچکتر اردشیر دوم بود. تاریخدانان به این دلیل به او لقب کوچک داده‌اند که با کوروش بزرگ هخامنشی اشتباه گرفته نشود.

در زمان حیات پدر، کوروش به موازات تیسافرن فرمانداری سواحل و مناطق یونانی‌نشین آسیای صغیر را به عهده داشت. وی بعد از مرگ پدرش به امید دست یافتن به مقام پادشاهی و با دلگرمی از پشتیبانی مادر صاحب قدرت و نفوذ خود ملکه پروشات، که آن زمان زمام امور سیاسی را کامل به صورت رسمی در دست داشت و قدرت در اصل در دست او بود دست به شورش علیه برادر بزرگترش اردشیر دوم زد.

وی نیروهای نظامی تحت فرمان خود را گرد آورد و بدون این که قصد خویش را که جنگ با پادشاه بود آشکار کند، شروع به حرکت به سوی پایتخت کرد. مدتی بعد سربازانش در بین راه از قصد و تصمیم وی آگاه شدند. آن‌ها ابتدا با نظر کوروش مخالفت کردند، ولی مدتی بعد قانع شدند که به مسیر خود ادامه دهند و به خواسته او تن در دادند. اردشیر هم با سپاهی بزرگ به مقابله او شتافت. در محلی به نام کوناکسا در میانرودان در سال ۴۰۱ (پیش از میلاد) بین دو سپاه جنگی درگرفت که در تاریخ آن را جنگ کوناکسا می‌نامند. در این نبرد، کوروش کوچک به سخنان و راهنمایی‌های سردسته یونانیان _ که به او توصیه کرده بود برای در امان ماندن از حملات دشمن، در جای کم‌خطری از قشون خود جای گیرد، _ اعتنا نکرد و خود را بی پروا در برابر مخاطرات نبرد قرار داد و سرانجام هم از همین رو کشته شد. با کشته‌شدن وی، سپاهش بی‌سر و سالار ماند و چون رهبر و مقتدای خود را از دست داده‌بود، دیگر انگیزه‌ای برای ادامه جنگ نداشت.

زندگی‌نامه[ویرایش]

کوروش جوان با برادر بزرگتر خود اردشیر دوم (هخامنشی) جنگید.

به گفته کزنفون، کوروش جوان پس از الحاق پدرش در سال ۴۲۴ پیش از میلاد متولد شد. وی یک برادر بزرگتر، به نام اردشیر دوم، و دو برادر کوچکتر به نام‌های اوستن و اکزاترس داشت.

پلوتارک در مورد کودکی کوروش نوشته‌است: «کوروش، از همان جوانی سرسخت بود؛ از طرف دیگر» اردشیر «در همه چیز ملایم تر بود و طبیعت بیشتری در عمل داشت و نرم‌تر بود.»[۱]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. www.gutenberg.org http://www.gutenberg.org/cache/epub/674/pg674.html.utf8.gzip. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۴-۰۸. پارامتر |عنوان= یا |title= ناموجود یا خالی (کمک)
  • ایران باستان، حسن پیرنیا (مشیرالدوله)، جلد ۲.
  • Rüdiger Schmitt (December 15, 1993). «Cyrus the Younger». Encyclopædia Iranica. دریافت‌شده در ۱۲/۲۷/۲۰۱۳. تاریخ وارد شده در |تاریخ بازبینی= را بررسی کنید (کمک)