مازارس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

مازارس از نام‌های های ایرانی و یکی از فرمانده هان کوروش می‌باشد.
هرودوت از مازارس به عنوان یکی از فرمانده هان در خدمت کوروش کبیر یاد می‌کند. پس از آنکه کوروش در سال ۵۳۹ پیش از میلاد لیدیه را گشود یک افسر لیدی به نام پاکتیاس که کوروش در حکومت خود او را به مقامی در خزانه‌داری مفتخر نموده بود، سپاهی متشکل از لیدی‌ها و یونانی‌های لونی تشکیل داد.
این افسر علیه ساتراپ کوروش در سارد در لیدیه به نام تابالوس شورید، نیروهای ایرانی در قصر سلطنتی را محاصره نمود و جهت تأمین مالی شورش خود به انبار معروف لیدیه [دارایی‌های شاه کراسوس] دستبرد زد.
هنگامی که خبر شورش به گوش کوروش رسید، خشمگین شد و تصمیم گرفت با سوزاندن کامل سارد، لیدی‌ها را مجازات کند. شاه کراسوس که پس از شکست، مشاور کوروش در دربار شده بود از او درخواست نمود که به پایتخت پیشین او آسیب نرساند. به گفتهٔ هرودوت توصیهٔ کراسوس این بود که جمعیت آنجا را خلع سلاح کند و قوانینی برای آنها وضع کند که فکر آنها را به عادت‌های تجمل‌گرایی و خوش‌گذرانی مشغول سازد. کراسوس به کوروش گفت: «با انجام این کار دیری نخواهد پایید که مردم چنان سست و بی‌حال و چنان ضعیف می‌شوند که هیچ ترسی از آنها نخواهی داشت.»
کوروش که به خاطر مهربانی با مردم سرزمین‌هایی که می‌گشود، معروف شده بود با این توصیه موافقت نمود و فرمانده مازارس را فرستاد تا طبق توصیهٔ کراسوس ناآرامی را سرکوب نماید و به او دستور داد پاکتیاس را زنده دستگیرکند تا او را مجازات نماید. اما هنگام نزدیک شدن نیروهای مازارس، پاکتیاس از شهر گریخت و به لونیای یونان پناه برد.
مازارس او را تعقیب کرد و در این حین شهر کشور پرینه و مگنزیا را گشود و پس از چندین حمله پاکتیاس را دستگیر نمود و برای مجازات نزد کوروش فرستاد. پس از آن مازارس به گشودن آسیای صغیر ادامه داد اما در حالیکه مشغول جنگ بود به دلایل نامشخص درگذشت.
سپس کوروش فرماندهٔ برجستهٔ خود هارپاگوس را جایگزین او نمود. هارپاگوس با استفاده از شیوهٔ جدید ساخت خاکریز به منظور رخنه در دیوار شهرهای محاصره شده توانست آسیای صغیر، لیسیا، کیلیکیا و فینیقیه را بگشاید.

منابع[ویرایش]