آریوبرزن

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
آریوبرزن
Ariobarzan statue تندیس آریوبرزن - panoramio.jpg
تندیس آریوبرزن، یاسوج
درگذشت ۳۳۰ پیش از میلاد
محل زندگی ایران
ملیت ایرانی
شناخته‌شده برای مقابله با سپاه اسکندر
خویشاوندان پدر فارنابازوس

آریوبَرزَن (به یونانی: Aριoβαρζάνης) نام یکی از شاهزادگان هخامنشی و سردار ایرانی بود که در برابر سپاه اسکندر مقدونی ایستادگی کرد و خود و سربازانش تا واپسین تن کشته شدند. نام آریوبرزن در پارسی کنونی به گونه آریابرزین هم گفته و نوشته می‌شود که به معنی ایرانی باشکوه است.[۱][۲]

نام[ویرایش]

نام آریوبرزن از شکل یونانی آن، آریوبرزنس (Ἀριοβαρζάνης) گرفته شده است، حال آنکه این نام در پارسی باستان به شکل آریه برزنه (*Āriya-bṛdāna-) آمده است.[۳] به عقیده برخی ممکن است « پایان واژه های هخامنشی در پارسی باستان متاخر تنها نوشته می شده و خوانده نمی شده، بنابراین این نام می تواند به شکل آری‌برزن (Āriy-bṛdān) نیز خوانده شود.

نبرد دربند پارس[ویرایش]

نبردگاه آریوبرزن و اسکندر را در چند جای گوناگون حدس زده‌اند، به هر روی ناآشنایی اسکندر با منطقه به سود پارسیان بود ولی یک چوپان که تاریخ‌نگاران نامش را لی‌بانی(اسیر اسکندر) نوشته‌اند راه گذر از کوهستان را به مقدونیان نشان می‌دهد و اسکندر می‌تواند آریوبرزن و یارانش را به دام اندازد گفته می‌شود اسکندر پس از پایان جنگ آن اسیر را به خاطر خیانت می‌کشد. آریوبرزن با ۴۰ سوار و ۵۰۰۰ پیاده خود را بی‌پروا به سپاه مقدونی رسانده و شمار بسیاری از یونانیان را کشته و خود نیز تلفات بسیاری داد اما موفّق گردید از محاصرهٔ سپاه مقدونی بگریزد.

چون از محاصره بیرون آمد خواست تا به کمک پایتخت بشتابد و آن را پیش از رسیدن سپاه مقدونی اشغال کند. اما لشکر اسکندر که از راه جلگه به پارس رفته بودند، مانع او شدند. در این هنگام وی به مخاطرهٔ سختی افتاد، ولی راضی نشد تسلیم گردد. گفته می‌شود ایستادگی آریوبرزن یکی از چند ایستادگی انگشت شمار در برابر سپاه اسکندر بوده‌است.

بر پایه یادداشتهای به دست آمده از کالیستنس تاریخ‌نگار اسکندر، ۱۲ اوت سال ۳۳۰ پیش از میلاد، نیروهای اسکندر مقدونی در پیشروی به سوی پرسپولیس پایتخت آن زمان ایران، در یک منطقه دربند پارس که منطقه‌ای کوهستانی و سخت‌گذر است متوقف شدند و در این منطقه درگیری میان اسکندر و آریو برزن رخ داد. به گفته اسکندر بعد از ورود به سرزمین ایذج خورشید را به مدت سه شبانه روز بچشم ندیدم بعلت انبوه درختان و ازدیاد باران. اسکندر با یک هنگ ارتش ایران که شامل ۵۰۴۰ تا ۵۰۰۰ نفر بود به فرماندهی آریو برزن رو به رو شد. این هنگ چندین روز مانع ادامه پیشروی ارتش ده‌ها هزار نفری اسکندر شده بود که مصر، بابل و شوش را پیشتر گرفته بود و در سه جنگ، داریوش سوم را شکست و فراری داده بود. سرانجام این هنگ با محاصره کوه‌ها و حمله به افراد آن از ارتفاعات بالاتر از پای درآمد و فرمانده آن آریوبرزن نیز کشته شد.

مقایسه با نبرد گوگمل[ویرایش]

کالیستنس درخصوص مقایسه نبرد دربند و نبرد گوگمل نوشته‌است:

اگر چنین مقاومتی در نبرد گوگمل (در کردستان عراق کنونی) در برابر ما صورت گرفته بود، شکست مان قطعی بود. در گوگمل با خروج غیرمنتظره داریوش سوم از صحنه، واحدهای ارتش ایران نیز که در حال پیروز شدن بر ما بودند در پی او دست به عقب‌نشینی زدند و ما پیروز شدیم. داریوش سوم در جهت شمال شرقی ایران فرار کرده بود و آریوبرزن در ارتفاعات جنوب ایران و در مسیر پرسپولیس به ایستادگی ادامه می‌داد.[۴]

دفاع آریوبرزن[ویرایش]

بعد از فتح بابل و شوش بدست اسکندر، او دربارهٔ جاده‌ها، منابع و آب‌های پارس اطلاع جمع کرد. سپس نیروی منتخب ۱۷ هزار نفری به سمت پارسه (مرکز ملی و دودمانی امپراتوری) روانه کرد.[۵]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. «آریوبرزن»(فارسی)‎. وب‌سایت آریوبرزن. بازبینی‌شده در ۱۶ مرداد ۱۳۹۰. 
  2. electricpulp.com. “ARIOBARZANES – Encyclopaedia Iranica”. www.iranicaonline.org. Archived from the original on 5/3/2018. Retrieved 2018-03-05. 
  3. "Ariobarzanes of Persis". Wikipedia (in انگلیسی). 2018-07-06. 
  4. «سالروز آغاز پدافند مردانه فرمانده آریو برزن»(فارسی)‎. وب‌سایت آریوبرزن. بازبینی‌شده در ۱۶ مرداد ۱۳۹۰. 
  5. Sh. Shahbazi، ARIOBARZANES، 406-409.
  • بهرامی، عسگر. «آریوبرزن». در دانشنامه ایران. ج. 2. تهران: مرکز دائرةالمعارف بزرگ اسلامی، 1386. 674-675. بازبینی‌شده در 8.23.2013. 

پیوند به بیرون[ویرایش]