نلی بلای

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
نلی بلای
نلی بلای در ۱۸۹۰
نلی بلای در ۱۸۹۰
نام اصلی
الیزابت جین کوکران
زاده۵ مهٔ ۱۸۶۴
آرمسترانگ کانتی، پنسیلوانیا
درگذشته۲۷ ژانویهٔ ۱۹۲۲ (۵۷ سال)
نیویورک سیتی
پیشهروزنامه‌نگار و نویسنده
ملیتآمریکایی
همسر(ها)رابرت سیمن

نلی بلای (به انگلیسی: Nellie Bly) (زاده ۵ مه ۱۸۶۴ با نام الیزابت جین کوکران – درگذشته ۲۷ ژانویه ۱۹۲۲) روزنامه‌نگار و نویسنده مشهور آمریکایی بود. او در انجام دو کار شهرت دارد: شکستن رکورد سفر به دور دنیا در شبیه‌سازی رمان ژول ورن[۱] و یک تحقیق که در آن او خود را به دیوانگی زد تا بتواند یک آسایشگاه روانی را از داخل مورد مطالعه قرار دهد. دولت آمریکا به منظور تجلیل از فعالیت روزنامه‌نگاری اینوستیگیتیو وی، یک تمبر پستی به نام و یاد وی منتشر کرده‌است که عکس «نلی بلی» بر روی آن چاپ شده‌است.

مسافرت به دور دنیا[ویرایش]

در سال ۱۸۸۸ میلادی بلی به سردبیر خود در نیویورک تایمز پیشنهاد داد که سفری به دور دنیا داشته باشد و تلاش نمود که برای اولین مرتبه موضوع داستان کتاب دور دنیا در هشتاد روز را در عمل اثبات نماید. پس از گذشت ۱ سال، در ساعت ۹:۴۰ بامداد ۱۴ نوامبر ۱۸۸۹ [۲] نلی سوار بر کشتی آگوستا ویکتوریا گردید که یک کشتی بخار فعال در خط هامبورگ آمریکا لاین بود[۳] و به این تربیب، بلی سفر ۴۰۰۷۰ کیلومتری خودش را آغاز کرد. لباسی که برای این سفر تدارک دید، یک لباس پشمی، یک پالتو مستحکم و چندین دست لباس زیر قابل‌تعویض به همراه یک کیف سفری کوچک بود که وسایل آرایش او را حمل می‌نمود. بلی همچنین بیشتر پول خود را که شامل ۲۰۰ پوند از اسکناس‌های بانکی انگلستان، طلا و مقداری حواله‌های آمریکایی می‌گردید را درون یک کیف و به دور گردنش آویخت.[۴][۵]

روزنامهٔ نیویورک برای حفظ علاقه و تحریک کنجکاوی خوانندگان در قبال سفر بلی، مسابقه‌ای تحت عنوان حدس‌وگمان نلی بلای ترتیب داد که در آن از خوانندگان خواسته می‌شد تا زمان رسیدن بلی به مقصد بعدی را حدس بزنند. البته این موضوع با جوایزی نیز همراه بود که ابتدا عنوان شد یک مسافرت رایگان به اروپا است و بعد نیز عنوان شد که تقبل پرداخت هزینهٔ مسافرت است.[۶][۷] بلای با کمک کشتی‌های بخار و شبکهٔ راه‌آهن موجود سفر کرد.[۸] همین موضوع باعث بروز موانع چندی به ویژه دربخش آسیایی سفر وی گشت.[۹] در طول توقف، توانست از قرارگاه جذامی‌ها در چین بازدید نماید[۱۰][۱۱] و در سنگاپور نیز یک میمون ابتیاع نمود.[۱۰][۱۲] در تاریخ ۲۱ ژانویه در یک آب و هوای طوفانی بر پهنهٔ اقیانوس آرام با خط کشتیرانی وایت استار لاین بلی وارد سان فرانسیسکو شد[۹][۱۳] و در نهایت در ۲۵ ژانویه ۱۸۹۰، ساعت ۳:۵۱ بعدازظهر به نیوجرسی، مبدأ سفرش بازگشت.[۱۴] نلی بلای پس از ۷۲ روز عزیمت از هابوکن، نیوجرسی به نیویورک بازگشت در حالی که تمام دنیا را به تنهایی پیموده بود.[۳] در سال ۱۸۹۰ بلای سفر دور دنیای خودش را در کتابی تحت عنوان دور دنیا در هفتاد و دو روز به رشتهٔ تحریر درآورد.

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 1. "Five Reasons why a Google Doodle Tribute to Nellie Bly is justified". Biharprabha. May 5, 2015. Retrieved May 5, 2015.
 2. Ruddick 1999, p. ۴.
 3. ۳٫۰ ۳٫۱ Kroeger 1994, p. ۱۴۶.
 4. Kroeger 1994, p. 141.
 5. Ruddick 1999, p. ۵.
 6. Ruddick 1999, p. 5.
 7. Kroeger 1994, p. ۱۵۰.
 8. Ruddick 1999, p. ۶.
 9. ۹٫۰ ۹٫۱ Bear, David. "Around the World With Nellie Bly." Pittsburgh Post-Gazette, November 26, 2006
 10. ۱۰٫۰ ۱۰٫۱ Ruddick 1999, p. 7.
 11. Kroeger 1994, p. ۱۶۰.
 12. Kroeger 1994, p. ۱۵۸.
 13. "Phineas Fogg Outdone". Daily Alta California. January 22, 1890. Retrieved July 20, 2013.
 14. Ruddick 1999, p. ۸.