آزادراه تهران - شمال

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

Freeway in Iran.pngFreeway3.png
Zeichen 123 - Baustelle, StVO 1992.svg

آزادراه 3
3 آزادراه

Tehran-Shomal Freeway
آزادراه تهران - شمال

www.tsfc.ir
اطلاعات مسیر
طول: ۱۲۱ کیلومتر
تقاطع‌های اصلی
از:

چالوس، مازندران
AB-Kreuz-blaugrün.svg Expressway in Iran.pngRoad22.png جاده ۲۲

(کنارگذر بزرگراه چالوس-نوشهر)
  Road59.png جاده ۵۹
به: تهران، استان تهران
AB-Kreuz-blaugrün.svg Expressway in Iran.png بزرگراه آزادگان
Expressway in Iran.png بزرگراه همت
موقعیت
استان‌ها: تهران، البرز، مازندران
شهرستان‌ها: تهران، تهران
چالوس، مازندران
سیستم بزرگ‌راه

بزرگ‌راه‌های ایران

آزادراه‌ها

آزادراه تهران - شمال نام یک پروژهٔ بزرگ راه‌سازی در کشور ایران است که قرار است شهر تهران را به شهرهای غربی استان مازندران متّصل کند.[۱]

ماشین‌آلات راهسازی در حال کار در آزادراه تهران-شمال

مشخصات قطعات چهارگانهٔ آزادراه تهران-شمال[ویرایش]

الف) مشخصات قطعهٔ یک آزادراه تهران-شمال:

این منطقه از تقاطع بزرگراه آزادگان و بزرگراه شهید همت شروع و با عبور از مناطق کن، سولقان، امامزاده عقیل، تونل تالون و دره لانیز به سه‌راهی شهرستانک می‌رسد؛ اجرای این قسمت که طول آن تقریباً ۳۲ کیلومتر بوده و تکمیل آن در اولویت است، موجب می‌شود قسمتی از راه فعلی که از طریق کرج می‌گذرد حذف شده و مسیر فعلی حدود ۶۰ کیلومتر کوتاه‌تر شود و صرفه‌جویی قابل‌توجهی در مصرف سوخت، استهلاک و وقت مسافران را به دنبال خواهد داشت. احداث و تکمیل این منطقهٔ مهم که در مصوبهٔ هیئت دولت اولویت اول را دارد سال‌ها به تعویق افتاده اما احتمالاً تا پایان سال ۱۳۹۶ تکمیل می‌شود. مهم‌ترین قسمت این قطعه احداث تونل تالون به طول ۴٫۸۵ کیلومتر[۲] بوده که حفاری آن توسط چینی‌ها (شرکت STA) صورت گرفت که بعداً به دلیل تاخیرات زیاد در اجرای پروژه و اختلافات مالی، شرکت چینی از ادامه فعالیت منع و تنها قطعات مهم در دست این شرکت باقی ماند (احداث کامل تونل ۱۱، ادامه حفاری تونل‌های ۱۳، ۱۴، ۱۵ تکمیل عملیات لاینینگ تونل تالون و احداث پل شماره شش ۳۲۰ متری) و ادامه عملیات به هفت شرکت ایرانی (ارسا ساختمان، شرکت دی، شرکت آباد راهان پارس، ناودیس راه، پورنام، اویول و ملی ساختمان) واگذار گردید.[۳][۴][۴][۵] قطعه یک آزاد راه تا آخر پاییز ۹۶ پیشرفت ۸۸ درصدی داشته‌است.[۶]

ب) مشخصات قطعهٔ دو آزادراه تهران-شمال:

این منطقه حدفاصل دو آب شهرستانک - پل زنگوله به طول تقریبی ۲۲ کیلومتر است؛ تونل‌های بلند البرز هر یک به طول ۶٬۳۵۰ متر در این منطقه قرار می‌گیرد، با اجرای این قسمت، طول مسیر جاده فعلی کرج - چالوس حدود پنج کیلومتر کوتاه می‌شود؛ در این منطقه هیچ‌گونه اقدام اجرایی اساسی صورت نگرفته‌است، در منطقه دو از سال ۸۲ تا پایان سال ۸۹ تنها به حفر تونل اکتشافی در قسمت میانی دو تونل اصلی رفت و برگشت با مقطع کوچک، بسنده شده‌است.

ج) مشخصات قطعهٔ سه آزادراه تهران-شمال:

این مسیر حدفاصل پل زنگوله - سه‌راهی دشت نظیر و مرزن‌آباد به طول تقریبی ۴۶ کیلومتر است. مسیر دارای دو خط رفت و دو خط برگشت است و در قسمت‌های فراز، یک خط کندرو به مسیر اضافه می‌شود. در این منطقه نیز هیچ‌گونه اقدامی درمورد عملیات اجرایی انجام نگرفته‌است.

د) مشخصات قطعهٔ چهار این آزادراه:

قطعهٔ چهار آزادراه تهران - شمال حدفاصل سه‌راهی دشت نظیر مرزن‌آباد - چالوس به طول حدود ۲۰ کیلومتر است. مسیر دارای دو خط رفت و دو خط برگشت است و در قسمت‌های فراز، یک خط کندرو به مسیر اضافه می‌شود. اجرای این قطعه از سال ۱۳۷۵ آغاز شد و در دولت دهم ابتدا با پیشرفت فیزیکی ۹۷درصدی به بهره‌برداری رسید و سپس به تدریج تکمیل شد.

ویژگی‌های آزادراه[ویرایش]

 • طول آزادراه ۱۲۱ کیلومتر است.[۲]
 • جمعاً ۱۴۵ تونل در باند رفت و برگشت به طول تقریبی ۸۸ کیلومتر دارد. (بلندترین آنها تونل‌های تالون و البرز هستند)[۲]
 • تعداد پل‌های بزرگ این مسیر در باند رفت و برگشت جمعاً ۹۷ پل به طول کل حدود ۱۳ کیلومتر است.[۲]
 • حداکثر شیب جاده ۶ درصد است.
 • تمام جاده ۲ خط و در مکان‌های بهمن‌گیر و پرارتفاع و گردنه‌ها ۳ خط است.
 • بزرگترین و مهم‌ترین جادهٔ ارتباطی بین استان تهران و استان مازندران است.
 • کاهش ۳۵درصدی سوخت.
 • هزینهٔ بسیار سنگین حدود ۵۰۰۰ میلیارد تومانی برای احداث آزادراه طبق گفته‌های یکی از نمایندگان مجلس.

طرح اوّلیهٔ پروژه[ویرایش]

پروژهٔ آزادراه تهران-چالوس به منظور تأمین ارتباط مطمئن، سریع، و ارزان بین منطقهٔ شمالی و مرکزی کشور و سهولت ارتباط با کشورهای همسایهٔ شمالی در حال اجراست. طرح اولیه آن سال ۱۳۵۶داده شد که پس از انقلاب سال ۵۷ مطالعات مسیر آزادراه از سوی وزارت راه و ترابری به مسابقه گذاشته شده و بهترین طرح توسط هیئتی متشکّل از وزارت راه و ترابری و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی نهاد ریاست جمهوری کشور انتخاب شد. درضمن، در طرح کالبدی منطقهٔ گیلان و مازندران و مجموعهٔ راهبردها و سیاست‌ها، که در سال ۱۳۷۳ به تصویب شورای عالی معماری و شهرسازی رسیده، بر ساخت یک راه ارتباطیِ سریع میان تهران و غرب مازندران تأکید شده‌است. این آزادراه بخشی از «آزادراه سراسری شمال-جنوب» است که کوتاه‌ترین مسیر ارتباطیِ دریای خزر با خلیج فارس بوده و در ترانزیت منطقه عمده‌ترین نقش را بر عهده خواهد داشت.

منابع[ویرایش]

 1. وزیر اسبق راه: مشکل پروژهٔ آزادراه تهران-شمال بنیاد مستضعفان است
 2. ۲٫۰ ۲٫۱ ۲٫۲ ۲٫۳ «افتتاح قطعه یک آزادراه تهران – شمال تا ۲ سال دیگر». ایسنا، ۱۶ دی ۱۳۹۲. بازبینی‌شده در ۲۰ تیر ۱۳۹۵. 
 3. «مشروح پاسخ‌های قاطعانه وزیر راه و شهرسازی در صحن علنی مجلس». بازبینی‌شده در ۲۰۱۷-۰۲-۲۴. 
 4. ۴٫۰ ۴٫۱ Empty citation (help) 
 5. سیما, IRIB NEWS AGENCY | خبرگزاری صدا و. «بهره‌برداری از قطعه یک آزادراه تهران - شمال در نوروز». IRIB NEWS AGENCY | خبرگزاری صدا و سیما. بازبینی‌شده در 2017-01-07. 
 6. «۱۲درصد تا افتتاح قطعه نخست آزادراه تهران-شمال». ایسنا. ۱ دی ۱۳۹۶.