آزادراه تهران - شمال

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

Freeway in Iran.pngFreeway3.png
Zeichen 123 - Baustelle, StVO 1992.svg

آزادراه 3
3 آزادراه

آزادراه تهران - شمال

www.tsfc.ir
اطلاعات مسیر
طول: ۱۲۱ کیلومتر
تقاطع‌های اصلی
از: چالوس، مازندران
AB-Kreuz-blaugrün.svg Expressway in Iran.pngRoad22.png جاده ۲۲ (کنارگذر بزرگراه چالوس-نوشهر)
  Road59.png جاده ۵۹
به: تهران، استان تهران
AB-Kreuz-blaugrün.svg Expressway in Iran.png بزرگراه آزادگان
Expressway in Iran.png بزرگراه همت
موقعیت
استان‌ها: تهران، البرز، مازندران
شهرستان‌ها: تهران، تهران
چالوس، مازندران
سیستم بزرگ‌راه

بزرگ‌راه‌های ایران

آزادراه‌ها

آزادراه ۳ (ایران) یا آزادراه تهران - شمال نام یک پروژهٔ بزرگ راه‌سازی در کشور ایران است که قرار است شهر تهران را به شهرهای غربی استان مازندران متّصل کند.[۱]

ماشین‌آلات راهسازی در حال کار در آزادراه تهران-شمال

مسیر[ویرایش]

مسیر آزادراه از تقاطع غیر همسطح با بزرگراه شهید همت و بزرگراه آزادگان شروع و در امتداد دره کن پس از گذشتن از حاشیه روستای سولقان به تدریج از منطقه کوهستانی توچال عبور کرده، سپس توسط تونل بلند تالون به طول ۴۸۵۰ متر این رشته کوه را قطع نموده و در دامنه‌های شمالی آن در منطقه دو آب شهرستانک قرار می‌گیرد. از آن پس مسیر به موازات جاده قدیم کرج-چالوس امتداد می‌یابد و در دره سرهنگ وارد تونل البرز به طول ۶۴۰۰ متر شده و در پل زنگوله خارج می‌شود، سپس با عبور از ارتفاعات البرز به موازات جاده موجود کرج-چالوس تا شهر چالوس ادامه یافته و در نهایت با یک تقاطع غیر همسطح به کمربندی چالوس-تنکابن متصل می‌گردد.

مشخصات قطعات چهارگانهٔ آزادراه تهران-شمال[ویرایش]

الف) مشخصات قطعهٔ یک آزادراه تهران-شمال:

این منطقه از تقاطع بزرگراه آزادگان و بزرگراه شهید همت شروع و با عبور از مناطق کن، سولقان، امامزاده عقیل، تونل تالون و دره لانیز به سه‌راهی شهرستانک می‌رسد، اجرای این قسمت که طول آن تقریباً ۳۲ کیلومتر بوده و تکمیل آن در اولویت است، موجب می‌شود قسمتی از راه فعلی که از طریق کرج می‌گذرد حذف شده و مسیر فعلی حدود ۶۰ کیلومتر کوتاه‌تر شود و صرفه‌جویی قابل‌توجهی در مصرف سوخت، استهلاک و وقت مسافران را به دنبال خواهد داشت. مهم‌ترین قسمت این قطعه احداث تونل تالون به طول ۴۸۵۰ متر[۲] بوده که حفاری آن توسط چینی‌ها (شرکت STA) صورت گرفت که بعداً به دلیل تاخیرهای مکرر در اجرای پروژه و اختلافات مالی، شرکت چینی از ادامه فعالیت منع و تنها قطعات مهم در دست این شرکت باقی ماند (احداث کامل تونل ۱۱، ادامه حفاری تونل‌های ۱۳، ۱۴، ۱۵ تکمیل عملیات لاینینگ تونل تالون و احداث پل شماره شش، ۳۲۰ متری) و ادامه عملیات به هفت شرکت ایرانی (پورنام، ارسا ساختمان، شرکت دی، شرکت آباد راهان پارس و اویول) واگذار گردید. احداث این قطعه از سال ۱۳۷۵ آغاز شده‌است و اخیرا محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی وعده بهره‌برداری از این قطعه را تا تابستان ۱۳۹۸ داده‌است.[۳][۴][۴][۵]

ب) مشخصات قطعهٔ دو آزادراه تهران-شمال:

این منطقه حدفاصل دو آب شهرستانک - پل زنگوله به طول تقریبی ۲۲ کیلومتر است؛ تونل‌های بلند البرز هر یک به طول ۶۴۰۰ متر در این منطقه قرار دارد، با اجرای این قسمت، طول مسیر جاده فعلی کرج - چالوس حدود پنج کیلومتر کوتاه می‌شود، عملیات عمرانی این قطعه ( به غیر از تونل های البرز ) از خرداد ماه سال ۱۳۹۶ آغاز شده و توسط چهار شرکت (بلند طبقه، مشارکت انصار، آباد راهان پارس و جنرال مکانیک) در حال اجرا می‌باشد.

ج) مشخصات قطعهٔ سه آزادراه تهران-شمال:

این مسیر حدفاصل پل زنگوله - سه‌راهی دشت نظیر و مرزن آباد به طول تقریبی ۴۷ کیلومتر است. مسیر دارای دو خط رفت و دو خط برگشت است و در قسمت‌های فراز، یک خط کندرو به مسیر اضافه می‌گردد. در این منطقه هیچ‌گونه اقدامی درمورد عملیات اجرایی انجام نگرفته‌است.

د) مشخصات قطعهٔ چهار این آزادراه:

قطعهٔ چهار آزادراه تهران - شمال حدفاصل سه‌راهی دشت نظیر مرزن‌آباد - چالوس به طول حدود ۲۰ کیلومتر است. مسیر دارای دو خط رفت و دو خط برگشت است و در قسمت‌های فراز، یک خط کندرو به مسیر اضافه می‌گردد. اجرای این قطعه از سال ۱۳۷۵ آغاز شد و در سال ۱۳۹۱ به بهره‌برداری رسید.

ویژگی‌های آزادراه[ویرایش]

  • طول آزادراه ۱۲۱ کیلومتر می‌باشد.[۲]
  • جمعاً ۱۸۰ رشته تونل در باند رفت و برگشت به طول تقریبی ۱۰۰ کیلومتر وجود دارد. (بلندترین آنها تونل‌های تالون و البرز هستند)[۲]
  • تعداد پل‌های بزرگ این مسیر در باند رفت و برگشت جمعاً ۹۵ دستگاه به طول تقریبی ۱۳ کیلومتر می‌باشد.[۲]
  • حداکثر شیب طولی مسیر ۶ درصد است.
  • کاهش ۳۵درصدی سوخت نسبت به جادهٔ موجود.

طرح اوّلیهٔ پروژه[ویرایش]

پروژهٔ آزادراه تهران-چالوس به منظور تأمین ارتباط مطمئن، سریع، و ارزان بین منطقهٔ شمالی و مرکزی کشور و سهولت ارتباط با کشورهای همسایهٔ شمالی در حال اجراست. طرح اولیه آن سال ۱۳۵۳ داده شد که پس از انقلاب سال ۵۷ مطالعات مسیر آزادراه از سوی وزارت راه و ترابری به مسابقه گذاشته شده و بهترین طرح توسط هیئتی متشکّل از وزارت راه و ترابری و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی نهاد ریاست جمهوری کشور انتخاب شد. درضمن، در طرح کالبدی منطقهٔ گیلان و مازندران و مجموعهٔ راهبردها و سیاست‌ها، که در سال ۱۳۷۳ به تصویب شورای عالی معماری و شهرسازی رسیده، بر ساخت یک راه ارتباطیِ سریع میان تهران و غرب مازندران تأکید شده‌است. این آزادراه بخشی از «آزادراه سراسری شمال-جنوب» است که کوتاه‌ترین مسیر ارتباطیِ دریای خزر با خلیج فارس بوده و در ترانزیت منطقه نقش عمده ای را بر عهده خواهد داشت.

منابع[ویرایش]

  1. وزیر اسبق راه: مشکل پروژهٔ آزادراه تهران-شمال بنیاد مستضعفان است
  2. ۲٫۰ ۲٫۱ ۲٫۲ ۲٫۳ «افتتاح قطعه یک آزادراه تهران – شمال تا ۲ سال دیگر». ایسنا، ۱۶ دی ۱۳۹۲. بازبینی‌شده در ۲۰ تیر ۱۳۹۵. 
  3. «مشروح پاسخ‌های قاطعانه وزیر راه و شهرسازی در صحن علنی مجلس». بازبینی‌شده در ۲۰۱۷-۰۲-۲۴. 
  4. ۴٫۰ ۴٫۱ Empty citation (کمک)
  5. سیما, IRIB NEWS AGENCY | خبرگزاری صدا و. «بهره‌برداری از قطعه یک آزادراه تهران - شمال در نوروز». IRIB NEWS AGENCY | خبرگزاری صدا و سیما. بازبینی‌شده در 2017-01-07. 

پیوند به بیرون[ویرایش]