محمد مؤمن

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
محمد مؤمن قمی
عضو مجلس خبرگان رهبری
فقیه شورای نگهبان
مشغول به کار
۱۳۶۲ – تاکنون
رهبر سیدعلی خامنه‌ای
نماینده مجلس خبرگان قانون اساسی
اطلاعات شخصی
تولد ۱۳۱۶ خورشیدی
۱۹۳۸ (۷۷–۷۸ ساله)
قم
ملیت  ایران
حزب سیاسی جامعه روحانیت مبارز
پیشه سیاستمدار
تخصص روحانی
دین اسلام شیعه

محمد دانش زاده قمی(زاده ۲۲ دی‌ماه سال ۱۳۱۶ در قم)، مشهور به آیت‌الله محمد مؤمن، روحانی و فقیه ایرانی است. وی از فقهای شورای نگهبان و عضو مجلس خبرگان رهبری است.

او از مجتهدین معاصر است که از اواسط دوره اول شورای نگهبان (یعنی از سال ۱۳۶۲) با حکم روح‌الله خمینی به عضویت فقهای شورای نگهبان منصوب شد و تاکنون عضو این شورا می باشد. وی همچنین عضو مجلس خبرگان در چندین دوره بوده‌است. محمد مؤمن آخرین بار در ۲۵ تیر ۱۳۹۲ با حکم علی خامنه‌ای، در سمت خود (فقیه شورای نگهبان) ابقاء شد.[۱]

تحصیلات[ویرایش]

آیت الله محمد مؤمن، در ۲۲ دی‌ماه سال ۱۳۱۶ در قم متولد شد. تحصیلات مقدماتی را در قم و ابتدا در مکتب خانه و سپس در «مدرسه جامع تعلیمات دینی» با موفقیت گذراند و همزمان به تحصیل در حوزه علاقمند شد. وی با بهره‌گیری از اساتید برجسته از جمله امام خمینی (ره)، آیت الله علامه طباطبایی، آیت الله مشکینی، شیخ مرتضی حائری و آیت‌الله گلپایگانی به درجه اجتهاد دست یافت.

مبارزات[ویرایش]

آیت الله مؤمن قبل از پیروزی انقلاب، با پیروی از حضرت امام (ره) و عضویت در جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، در مبارزات مردمی نقش داشت و این فعالیت‌های مبارزاتی به تبعید وی و ۲۴ تن از اعضای جامعه مدر سین انجامید. وی به تویسرکان تبعید گردید.[۲]

مسئولیت‌ها[ویرایش]

عضویت فقهای شورای نگهبان (شش دوره)، عضو مجلس خبرگان رهبری (چهار دوره)، نائب رئیس مجلس خبرگان رهبری، عضو شورای بازنگری قانون اساسی، عضو شورای عالی قضایی، رئیس دادگاه عالی انقلاب اسلامی و مسئول انتخاب و اعزام قضات شرع دادگاه‌های انقلاب در سراسر کشور به دستور حضرت امام خمینی (ره)، عضو شورای عالی سیاستگذاری و رئیس حوزه علمیه قم، عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، عضو مجمع جهانی اهل بیت (س) و رئیس مجمع فقه اهل بیت (ع)، عضو هیئت امنای دانشگاه قم و رئیس دادگاه عالی قم.

منابع[ویرایش]