مهدی شب‌زنده‌دار

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
آیت الله
محمدمهدی شب زنده‌دار جهرمی
عکس از آیت الله شب زنده دار.jpg
زادروز ۱۳۳۲ ش
تبار ایرانی
پیشه فقه، اصول، اخلاق و قرآن
سال‌های فعالیت مجتهد معاصر
شناخته‌شده برای عالم مسلمان،
دین اسلام
مذهب شیعه دوازده‌امامی
استادها حسین شب زنده دار جهرمی (پدر)، مرتضی حائری یزدی، کاظم قاروبی تبریزی، حسین وحید خراسانی، میرزا جواد تبریزی، سید موسی شبیری زنجانی، محمد مؤمن، سید رضا صدر و عبدالله جوادی آملی و…

محمدمهدی شب‌زنده‌دار (زاده ۱۳۳۲ - جهرم) از فقیهان و علمای شیعه، اعضای شورای نگهبان و از اساتید مطرح درس خارج فقه و اصول در حوزه علمیه قم است؛ درس وی جزء پرجمعیت‌ترین دروس خارج قم می‌باشد؛ و در مسجد اعظم برگزار می‌شود.

تبار و مسئولیت‌ها[ویرایش]

وی فرزند حسین شب‌زنده‌دار جهرمی - از شاگردان روح‌الله خمینی- و نوه دختری غلام حسین شرعی شیرازی است.

او مدیر مؤسسه بقیةالله است که به صورت تخصصی در جهت پرورش طلاب در رشتهٔ فقه و اصول فعالیت دارد.

وی عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و عضو سابق شورای عالی حوزه بوده و اینک نمایندگی شورای عالی حوزه در هیئت امنای مرکز جهانی علوم اسلامی و سازمان مدارس خارج از کشور و نیز عضویت در مجمع مشورتی فقهی شورای نگهبان را بر عهده دارد. وی عضو هیئت امناء جامعه المصطفی و از فقهای شیعه می‌باشد[۱] او از مدرسین حوزه علمیه قم است و در مسجد اعظم قم به تدریس خارج فقه و اصول اشتغال دارد و جمعیت زیادی از طلاب در درس وی شرکت می‌کنند.

در پی درگذشت غلامرضا رضوانی، در فروردین ماه سال ۹۲، محمدمهدی شب زنده دار جهرمی در تیرماه همان سال با حکم سید علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران عضو شورای نگهبان شد. طبق قانون، فقهای شورای نگهبان عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز هستند. او در ۲۴ تیر ماه ۹۵ با حکم سید علی خامنه‌ای در سمت اش ابقاء شد.[۲]

تحصیلات[ویرایش]

شب‌زنده‌دار جهرمی در سال ۱۳۴۵ تحصیلات حوزوی خود را آغاز کرد و دروس مقدمات و سطح را نزد پدرش حسین شب زنده دار جهرمی و سیدحسن طاهری خرم‌آبادی، علی مشکینی، محمد مؤمن، احمد جنتی، جعفر سبحانی، مصلحی اراکی و ستوده فرا گرفت؛ وی دروس فلسفه و کلام را از محضر سیدرضا صدر، جوادی آملی، حسن‌زاده آملی، ابراهیم امینی و انصاری شیرازی بهره برد. اساتید برجسته او در دروس خارج فقه و اصول، کاظم قاروبی تبریزی، مرتضی حائری یزدی، حسین وحید خراسانی، میرزا جواد تبریزی و حاج آقاموسی شبیری زنجانی بوده‌اند. شب‌زنده‌دار سال‌های متمادی دروس سطح و مقدمات حوزه علمیه قم را تدریس کرده‌اند و قریب ۱۵سال است به تدریس خارج فقه و اصول اشتغال دارد.

خانواده[ویرایش]

او فرزند حسین شب زنده دار که از علماء شیعه است و پدر مادر او غلام حسین شرعی است که او هم از علماء معاصر شیعه می‌باشد. او دارای پنج فرزند است.

فعالیت‌ها[ویرایش]

منابع[ویرایش]