لبخند

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
زنی می‌خندد

لبخند حالتی از چهرهٔ انسان است که با تکان خوردن عضلات نزدیک به دو گوشهٔ دهان شکل می‌گیرد. اثر خنده را می‌توان در کنار چشم‌ها نیز مشاهده نمود. لبخند معمولاً بیانگر شادی و تفریح و لذت درونی انسان‌هاست. لبخند زبان بین‌المللی جهان است.

مطالعات میان فرهنگی نشان داده‌اند که لبخند روشی برای برقراری ارتباط احساسی در سراسر جهان است، گرچه تفاوت زیادی میان فرهنگ‌های مختلف وجود دارد. لبخند می‌تواند بی‌اختیار (معمولاً شادی ایجاد انگیزه برای خندیدن می‌نماید)، یا ساختگی باشد (وقتی حس‌کنند که باید لبخند بزنند).

پیشینه[ویرایش]

پژوهشی از دانشگاه بینگهمتون در نیویورک نشان می‌دهد که منشا خنده در سير تکاملی انسان به زمانی پيش از آنکه انسان از ميمون‌ها جدا شود، بر می‌گردد. به عبارت ديگر خنده در ميان اولين گروه‌های انسان‌نما، بين دو تا چهار ميليون سال پيش پيدا شد. اما خندهٔ آنها به هاه هاه يا قهقههٔ انسان امروزی شباهتی نداشت، چون دستگاه صوتي‌شان توانايی تلفظ اين صداها را پيدا نکرده بود، و بيشتر به واکنش صوتی در برابر قلقلک يا خنده گوريل‌ها و شامپانزه‌های امروزی شباهت داشت.

در حدود دو ميليون سال پيش در اجداد انسان اين توانايی پديد آمد که بتوانند حالت‌های مختلف بيانی در چهرهٔ خود را کنترل کنند و به اين ترتيب هم بی‌اختيار و هم با ارادهٔ خود بخندند. اما مدت‌ها گذشت تا انسان در مسير تکامل به مراحلی بالاتر از شناخت و آگاهی کاربرد زبان رسيد و خنده با شوخی و مزاح ارتباط پيدا کرد.

لبخند ساختگی[ویرایش]

در قرن نوزدهم گیلام بنجامین آماند دوشن عصب‌شناس فرانسوی در حین تحقیقاتش (تحریک الکتریکی عضلات با استفاده از الکترودهای پوستی) دریافت که لبخند اصیل و واقعی با لبخند تصنعی تفاوت دارد، او لبخند اصیل و واقعی را به نام خودش، لبخند دوشن نامید.

لبخند دارو[ویرایش]

  • با خندیدن، ظرفیت ریه‌های افراد، افزایش یافته و اکسیژن بیشتری وارد بدن شده و به‌سوی سلول‌ها رهسپار می‌شود و مغز با دریافت اکسیژن بیشتری، بهتر عمل می‌کند، به این علت است که خنده از سکته‌های قلبی، مغزی، تنگی رگ‌های قلبی و بیماری‌های تنفسی و ده‌ها بیماری دیگر به‌خوبی پیشگیری می‌کند.
  • خنده، سیستم ایمنی و دفاعی بدن را که در تندرستی و سلامتی نقش اساسی دارد، تقویت کرده و فعال‌تر می‌سازد.
  • هورمون سایتو - کنیاز که به آن هورمون شادی، نیز گفته می‌شود، در اثر شاد بودن و خندیدن، ترشح شده و دستگاه ایمنی بدن را قوی‌تر می‌سازد.
  • هورمون اندورفین که در شخص احساس اعتماد به‌نفس و سرخوشی می‌کند، در اثر خندیدن، تولید می‌شود. مقدار این هورمون با ورزش و فعالیت‌های نشاط‌آور، بالا می‌رود.

شعر[ویرایش]

ایرج میرزا

لبخند نهاد بر لب من بر غنچه ٔ گل شکفتن آموخت

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]

ویکی‌پدیای انگلیسی، دسترسی اول مارس ۲۰۱۱

عليزاده طوسی، سایت بی‌بی‌سی فارسی