کمپین اسمیر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

کمپین اسمیر یا تاکتیک اسمیر یا به صورت خلاصه اسمیر، تلاشیست که برای نابودی یا زیر سؤال بردن آبروی یک شخص؛ با ایجاد پروپاگاندای منفی صورت می‌گیرد. کمپین‌های اسمیر می‌توانند علیه اشخاص یا گروه‌ها باشند.

اهداف این نوع کمپین‌ها معمولاً اشخاص معروف، سیاست‌مداران، نامزدهای انتخاباتی، فعالان و همسران سابق هستند. این واژه هم‌چنین ممکن است برای فضای متفاوتی مانند محیط کار نیز به کار رود.

واژه کمپین اسمیر در حدود ۱۹۳۶ میلادی همه‌گیر شد.

تعریف[ویرایش]

یک کمپین اسمیر تلاشی برنامه‌ریزی شده و عامدانه برای کم‌کردن یا نابودی آبرو، اعتبار و شخصیت شخص یا گروه خاصی هستند. مانند کمپین‌های منفی، اکثر کمپین‌های اسمیر سیاستمداران، مقامات دولتی، نامزدهای انتخاباتی و سایر اشخاص نامدار را هدف قرار می‌دهند. هرچند ممکن است اشخاص غیرنامدار یا گروه‌های شناخته نشده نیز در محیط‌هایی مانند شرکتها، موسسات آموزشی، سیستم قانونی و سایر گروه‌های رسمی هدف این نوع کمپین‌ها قرار گیرند.

تاکتیک‌های اسمیر معمولاً با بحث و گفتمان‌های عادی تفاوت زیادی دارند. چرا که یک کمپین اسمیر، تلاشی ساده و هدفدار برای از بین بردن آبرو و اعتبار یک شخص است.

اغلب این کمپین‌ها، از حملات شخصی به شکل‌های مختلف مانند ایجاد اختلال در کار، افزودن دروغ به حقایقی که در مورد آن شخص یا گروه صادق است یا حتی دروغ‌های محض ساخته می‌شوند. این نوع کمپین‌ها معمولاً توسط مجلات زرد پخش می‌شوند.

لازم است ذکر شود که حتی وقتی حقایقی در مورد کمپین‌های اسمیر فاش می‌شود، باز این کمپین‌ها تاثیرگذارند. چرا که پیش از روشن شدن حقایق، آبرو و اعتبار هدف این کمپین‌ها از بین رفته‌است.