شاپور چهارم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
شاپور چهارم
𐭱𐭧𐭯𐭥𐭧𐭥𐭩
شاه ارمنستان
سلطنت۴۱۵ – ۴۲۰
پیشینبهرام شاپور
جانشینآرتاشس چهارم
شاهنشاه ایران‌شهر
(مدعی)
سلطنت۴۲۰
پیشینیزدگرد یکم
جانشینخسرو زورستان
درگذشته۴۲۰
تیسفون، ایران‌شهر
خاندانخاندان ساسان
پدریزدگرد یکم
مادرشوشان‌دخت
دین و مذهبمزدیسنا

شاپور چهارم (به پارسی میانه: 𐭱𐭧𐭯𐭥𐭧𐭥𐭩‎) شاه ارمنستان ایران از ۴۱۵ تا ۴۲۰ میلادی و همچنین مدعی تاج و تخت شاهنشاهی ساسانی در سال ۴۲۰ میلادی بود و توانست مدت کوتاهی فرمانروایی کند.

زندگی‌نامه[ویرایش]

شاپور چهارم پسر یزدگرد یکم و شوشان‌دخت بود، و دو برادر به نام‌های بهرام پنجم (بهرام گور) و نرسه داشت. در هنگام مرگ شاه اشکانی ارمنستان، خسرو چهارم ارمنستان، یزدگرد یکم تصمیم گرفت تا به جای اردشیر چهارم ارمنی، برادرزاده خسرو، تاج شاهی ارمنستان را به پسر ارشد خود شاپور چهارم بدهد. در حین پادشاهی شاپور چهارم در ارمنستان، او راه آشتی و مصالحه را پیش گرفت و روابط دوستانه‌ای با اشراف ارمنستان برقرار کرد. او هر چه می‌توانست کرد تا ارمنیان از دین (زرتشتی) برگشته و مسیحی‌شده را دوباره زرتشتی کند، اما تا حد زیادی ناموفق بود.

در سال ۴۲۰، یزدگرد یکم توسط اشراف ساسانی در ورکانه کشته شد، این موضوع شاپور را به سرعت به تیسپون کشاند تا تاج و تخت را بستاند. با این حال، او تنها موفق شد مدت کوتاهی شاهنشاه باشد و اشراف و موبدان او را که سعی داشت تمامی فرزندان یزدگرد یکم را بیرون کند، کشتند. پس از قتل شاپور، اشراف، شاهزاده دیگری به نام خسرو، پسر بهرام چهارم را به عنوان شاهنشاه ایران بر تخت نشاندند.

منابع[ویرایش]

شاپور چهارم
زادهٔ: ؟م درگذشتهٔ: ۴۲۰ م
عنوان سلطنتی
Senmurv.svg
پیشین:
بهرام شاپور
شاه ارمنستان
۴۱۵ – ۴۲۰ م
پسین:
آرتاشس چهارم
پیشین:
یزدگرد یکم
شاهنشاه ایران‌شهر
(مدعی)

۴۲۰ م
پسین:
خسرو زورستان