بحث الگو:شاهنشاهان ساسانی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

دلائل حذف[ویرایش]

سه شاه بعد از شیرویه، یعنی خسرو سوم، هرمز پنجم، خسرو چهارم، تنها توسط بخش از ایران به شاهی پذیرفته شدند و به عنوان شاه تمامی ایران در زمان ساسانی بشمار نمی رفتند. رزیتا ‏۱۲ مارس ۲۰۱۰، ساعت ۰۳:۱۱ (UTC)

تغییرات جدید با منابع منطبق نیست[ویرایش]

در الگوی قبلی ترتیب و نام شاهان بر اساس منابع تنظیم شده بود. و ۳۴ شاه داشت. الگوی جدید با فهرست شاهان ساسانی منطبق نیست و برای اثبات تفاوت با این فهرست نیاز به ذکر منابع هست.Roozitaa (بحث) ‏۳ ژانویهٔ ۲۰۱۲، ساعت ۱۳:۵۲ (UTC)

این الگو فراداده (متادیتا) است. الگوهای ناوباکس، جعبه اطلاعات، رده‌ها، صفحه‌های ابهام‌زدایی و غیره فراداده‌اند و نیازی به منبع ندارند. همین که مقاله‌هایشان وجود است و در آن‌ها با منبع ذکر شده که این شاه ایران است کافی‌است. در هر حال. واگرداندم. --Z ‏۴ ژانویهٔ ۲۰۱۲، ساعت ۰۳:۰۳ (UTC)

ترتیب[ویرایش]

شاهنشاهی ساسانی ۳۷شاه داشت که به این ترتیب بود:

  • اردشیر بابکان- شاپور یکم- هرمز یکم- بهرام یکم- بهرام دوم- بهرام سوم- نرسی- هرمز دوم- آذر نرسی- شاپور دوم- اردشیر دوم- شاپور سوم- بهرام چهارم- یزگرد اول- بهرام گور- یزدگرد دوم- هرمز سوم- پیروز یکم- بلاش- قباد یکم- جاماسب- قباد یکم- خسرو انوشیروان- هرمز چهارم- خسروپرویز- بهرام چوبین- خسرو پرویز- قباد دوم (شیرویه)- اردشیر سوم- شهربراز- خسرو سوم- جوانشیر- پوراندخت- پیروز دوم- آذرمی‌دخت- هرمز پنجم- خسرو چهارم- پیروز دوم- خسرو پنجم- یزدگرد سوم

فقط مشکل در قسمت پیروز دوم است که معلوم نیست نوه خسرو انوشیروان است یا برادرزاده خسرو پرویز. اگر نوه خسرو انوشیروان باشد، شاهی او بعد خسرو چهارم بوده و اگه برادرزاده خسروپرویز باشد شاهی او بعد پوراندخت بوده. حالا مشکل فقط تشخیص همینه.♠ ahand§ ♠ ‏۸ مارس ۲۰۱۳، ساعت ۱۳:۰۵ (UTC)

الگوی فعلی درست بر اساس کتاب تاریخ ساسانیان کریستن سن تنظیم شده است. و 34 پادشاه دارد. اگر شما منبع برای 36 پادشاه در اختیار دارید در همین صفحه بحث نام پادشاهان و ارجاع دقیق را از روی کتاب مطرح بفرمائید.Roozitaa (بحث) ‏۸ مارس ۲۰۱۳، ساعت ۲۱:۳۲ (UTC)
من از این منابع از طریق فهرست مطالبشون بدست آوردم
  1. نژاد اکبری مهربان، مریم (۱۳۸۶). شاهنشاهی ساسانیان. تهران: انتشارات کتاب پارسه. شابک ۹۷۸-۶۰۰-۵۰۲۶-۳۰-۶. (در این کتاب راجع به پیروز نوه انوشیروان بود و پیروز برادرزاده خسروپرویز)
  2. علی بابایی، غلامرضا (۱۳۸۹). تاریخ ارتش ایران (از ۵۵۸ پیش از میلاد تا ۱۳۵۷ شمسی). تهران: انتشارات محقق. شابک ۹۶۴-۷۵۱۸-۱۴-۵. (در این کتاب فقط راجع به پیروز نوه انوشیروان بود)
  3. محمودآبادی، اصغر (۱۳۸۶). شاهنشاهی ساسانیان در گزارشه‍ای تاریخی اسلامی و غربی. انتشارات افسر. شابک ۹۶۴-۶۲۰۵-۱۸-۳ مقدار |شابک= را بررسی کنید: checksum (کمک). کاراکتر zero width joiner character در |کتاب= در موقعیت 28 (کمک) (در این کتاب فقط راجع به پیروز برادرزاده خسروپرویز بود)
  4. پیرنیا، حسن (۱۳۸۸). تاریخ ایران (از مادها تا انقراض ساسانیان). تهران: انتشارات دبیر. شابک ۹۷۸-۹۶۴-۲۶۲۱-۳۲-۳.(در این کتاب هم فقط راجع به پیروز نوه انوشیروان بود)
حالا می‌مونه که تشخیص بدیم کدوم پیروز ، پیروز اصلی و حقیقیه که شاه بوده؟؟؟؟♠ ahand§ ♠ ‏۹ مارس ۲۰۱۳، ساعت ۱۱:۴۱ (UTC)
به نظر نمی‌رسد که در تمامی این منابع نام تمامی شاهان بطور یکدست و بدون اختلاف، پشت سرهم آمده باشد. بهتر صبر کنید تا در این مورد مشورت شود.Roozitaa (بحث) ‏۹ مارس ۲۰۱۳، ساعت ۱۲:۰۹ (UTC)
نه اینجوری هم که فکر می‌کنید نیست، فرق بین این چهار کتاب فقط تو قسمت پیروز دوم هستش که زمان شاهی بودنش معلوم نیست، فقط همین. ولی بقیه شاههارو هر چهار کتاب یکی نوشتن. ♠ ahand§ ♠ ‏۹ مارس ۲۰۱۳، ساعت ۱۳:۲۴ (UTC)
در الگویی که شما پیشنهاد کردید نام اردشیر بابکان از قلم افتاده است. در حال حاضر الگو ۳۷ شاه دارد. الگو را تغییر دادم در حال حاضر بین الگو:شاهنشاهان ساسانی و الگوی انگلیسی دو تا اختلاف هست. مورد اول: در ویکی انگلیسی فرخزاد خسرو نوشته نشده‌است و بعد از خسرو چهارم باید اضافه شود. مورد دوم: پیروز دوم در الگوی شاهنشاهان انگلیسی بین بوراندخت و آذرمیدخت نیست و باید اضافه بشود چون در چند منبع این مطلب تأیید شده‌است.

در مقاله دیگری به نام فهرست شاهنشاهان ساسانی انگلیسی هم چند اختلاف وجود دارد که از همه مهمتر این است که گستهم (دائی خسرو پرویز) را جزو شاهان قرار داده. گستهم همزمان با خسرو پرویز به مدت ۶ سال پادشاهی کرده است. «بر پشت سکه‌های موجود از ویستهم به ترتیب سال های دوم، سوم، چهارم، پنجم و ششم حکومت او نقش گردیده‌است. سکه‌ها اغلب ضرب ری بوده و تعدادی نیز در نیشابور ضرب شده‌اند. این سند بیانگر تسلط ویستهم بر قسمت وسیعی از جاده ابریشم یعنی ری، کومش و خراسان در آن زمان می‌باشد.» ولی از خاندان ساسانی نیست نیز باید یکی از شاهان دوران ساسانی به شمار بیاید و در فهرست شاهنشاهان ساسانی نامش آورده شود یا خیر؟Roozitaa (بحث) ‏۱۰ مارس ۲۰۱۳، ساعت ۰۳:۰۴ (UTC)

رزیتای عزیز قضیه هرمز ششم (هرمز پنجم) چیه ;) ؟ آخه بعد هرمز چهارم کسه دیگه‌ای شاه نشده پس این هرمز می‌شود هرمز پنجم دیگه. راست میگیا اردشیر بابکانو یادم رفته بود :دی ♠ ahand§ ♠ ‏۱۰ مارس ۲۰۱۳، ساعت ۰۶:۰۰ (UTC)
داستان هرمز پنجم اینست که احتمالاً این هرمزد همان خواستگار آزرمیدخت، بنام سپاهبد فرخ هرمزد (پدر رستم فرخزاد) بوده و ابتدا به عنوان هرمز پنجم شناخته می‌شده‌است تا زمانی که سکه‌های شخص دیگری به نام هرمز پیدا می‌شود که زمان انتشار آن در اوایل سال‌های حکومت خسرو پرویز یعنی زمانی زودتر از این سکه بوده‌است. بنابر این برای جا باز کردن برای این شاه تازه کشف شده، نامگذاری عوض شده و به سکه‌های هرمز پنجم، سکه‌های هرمز پنجم سابق و یا هرمز ششم گفته می‌شود. صاحب این سکه‌های هرمز پنجم جدید بخوبی شناخته شده نیست اما احتمال می‌رود متعلق به مهرهرمزد پسر مردانشاه (پاذوسپان نیمروز) باشد.Roozitaa (بحث) ‏۱۰ مارس ۲۰۱۳، ساعت ۰۶:۵۴ (UTC)
درست است، ویستهم در این نواحی شاهنشاه بوده، من الان از دو کتاب مطالعه کردم، ولی اینکه از خاندان ساسانی نیست بگم که شهربراز و بهرام چوبین هم از خاندان ساسانی نبودند ولی اسمشان در لیست شاهان ساسانی است، پس این ویستهم هم در این لیست جا بدیم که اون دنیا خِرِمونو نگیره که چرا اسمشو تو لیست نیاوردیم :) از شوخی که بگذریم، ولی اسمش بیاید بهتر است. ♠ ahand§ ♠ ‏۱۱ مارس ۲۰۱۳، ساعت ۰۶:۰۴ (UTC)
اگه فرخزاد خسرو، خسرو چهارم هستش، پس تو الگو چرا بعد خسرو چهارم آمده؟ ♠ ahand§ ♠ ‏۱۳ مارس ۲۰۱۳، ساعت ۰۶:۳۳ (UTC)

پیروز سوم و پسرش[ویرایش]

پیروز سوم جانشین یزدگرد سوم بوده که ابتدا به تخارستان (افغانستان) فرار کرد و بعدش هم به چین رفت، بیست سال هم در نزدیکی‌های مرز با اعراب برای بازگشت به شاهنشاهی تلاش کرد ولی به سرانجام نرسید. پیروز سوم هم باید جزو شاهان بیاید چون برای بازگشت شاهنشاهی تلاش میکرده و از چین هم کمک می‌گرفته، و حتی امپراتوری چین اون رو به عنوان امپراتور ایران قبول داشته. ♠ ahand§ ♠ ‏۱۵ مارس ۲۰۱۳، ساعت ۰۷:۴۳ (UTC) پسر پیروز سوم یعنی نرسی هم باید جز شاهان بیاید چون هم در بعضی از منابع فارسی خوانده‌ام و هم در لیست شاهان ساسانی در نسخه انگلیسی آمده. من هردو را در لیست آوردم. ♠ ahand§ ♠ ‏۱۶ مارس ۲۰۱۳، ساعت ۰۸:۰۲ (UTC)

مشکلات پیوند[ویرایش]

من درحال درست کردن فهرست شاهنشاهان ساسانی بودم که متوجه شدم پیوند به زبانهای دیگر سه شاه یعنی هرمز ششم و خسرو چهارم مشکل دارد و در الگو انگلیسی که دقت کردم، در آنجا جدا جدا هرمز پنجم و هرمز ششم را به عنوان شاه در الگو آورده‌اند ولی در الگو فارسی هرمز پنجم را همان هرمز ششم می‌دانیم، من کمی مطالعه کردم و متوجه شدم که هرمز ششم همان هرمز پنجم نیست. حالا با این قضیه چکار باید کرد؟ ناشناس شدیم رفتیه چیزی بگو ‏۳۰ آوریل ۲۰۱۳، ساعت ۱۸:۰۴ (UTC)

هرمز ششم درست است در پیوند هم آمده که هرمز پنجم یا هرمز ششم Hormizd VI or V ، پیوند میان ویکی خسرو چهارم به مقاله‌های به نام هرمز پنجم است که بنا بر اطلاعات خودر ویکی انگلیسی همان هرمز ششم است و مقالهٔ جداگانه لازم ندارد. باید هرمز پنجم انگلیسی حذف شود و بجای آن خسرو چهارم در ویکی انگلیسی ساخته شود.Roozitaa (بحث) ‏۳۰ آوریل ۲۰۱۳، ساعت ۲۳:۱۴ (UTC)
من زبان انگلیسیم ضعیفه، حالا شما زحمت صحبت با اجنبی‌هارو می‌کشین؟ یا نه میشه یه جوری حذفش کرد؟ ناشناس شدیم رفتیه چیزی بگو ‏۱ مهٔ ۲۰۱۳، ساعت ۱۲:۲۷ (UTC)
از نظر ضعیف بودن زبان انگلیسی با شما همدردم. بجای ایجاد و نوشتن مقاله خسرو چهارم به انگلیسی می‌توان نام مقاله و همچنین محتویات هرمز پنجم انگلیسی en:Hormizd V را با خسرو چهارم عوض کرد. هر چند که منبع مقاله انگلیسی بریتانیکا است. باید اول دید که چرا اشتباه شده‌است. بهتر است در قهوه خانه مطرح کنید شاید یک داوطلب برای حل موضوع در ویکی انگلیسی پیدا شود.Roozitaa (بحث) ‏۲ مهٔ ۲۰۱۳، ساعت ۰۱:۲۶ (UTC)

ترتیب شاهان[ویرایش]

@Sahand Ace: بنده که چیزی نگفته‌ام شما از من شکایت فرموده‌اید؟ البته قطعاً ویکی ارثیهٔ من و یا هیچ کس دیگری نیست و من (و هر کس دیگری) حق ندارم چنین چیزی بگویم (بنده نیز به یاد ندارم چنین چیزی گفته باشم). این که بنده ویرایش شما را واگردانی کردم به این دلیل است که این ترتیب از روی منبعی نوشته شده که بسیار جدید و معتبر است (در مقایسه با کتاب‌های کریستین‌سن که کهنه و الان دیگر تااندازه‌ای از رده خارج است). به هر حال من نمی‌خواهم شما اینگونه بپندارید که من ویکی را حق خودم زده‌ام و کسی را راه نمی‌دهم (شوخی). اگر نظری دارید، بنده خوشحال می‌شوم با هم بحث کنیم و به اجماع برسیم. -- کوهی (گفتگو) ‏۱۳ مهٔ ۲۰۱۶، ساعت ۲۱:۰۱ (UTC)

@Kouhi: شما که اجازه ندادید ما اول کار خودمان را بکنیم سپس شما نظر خودتان را بدهید، شما از منابع بنده اطلاعی نداشتید، من بر اساس آن منابع ‌ها ویزاش می‌کردم و نه همان منابع‌های گذشته که خیلی‌ها را به عنوان شاه معرفی نکرده بودند، راستش با آن کار شما و پیگری نشدن درخواست من و همچنین اهمیت ندادن خانوم رزیتا(که بسیار زیاد در گذشته باهم کار کردیم) به درخواست بنده، همه اینا باعث شد که بنده میل و رغبتی برای ادامه ویرایش این الگو نداشته باشم، اگر دو سال پیش این مشکل را با من داشتید رفتار دیگری از من می‌دیدید، متاسفانه همان رفتارهای پیگیرانه، عجولانه، تند و نادرست، باعث شد بنده دو سال از ویکیفا دور باشم، همین دور بودن باعث شد که بی‌حرمتی از کسی که بارها در گذشته باهم کار کردیم ببینم که بسیار ناراحت کننده بود، و اینکه خیلی کاربران هستند اصلاً با کارهای بنده آشنایی ندارند که هیچ، حتی فکر می‌کنند که بنده تازه وارد هستم :-) و باز این هم ناراحت کنندس برای من. این نیز بگذرد، ارادتمند Sahand Ace ‏۱۴ مهٔ ۲۰۱۶، ساعت ۰۶:۱۷ (UTC)
@Sahand Ace: به نظرم شما کمی خشمگین هستید، گویا از دست من. اگر گفته‌های من شما را رنجانده، من بر خود می‌دانم که از شما پوزش بخواهم. به هر روی، Sahand Ace گرامی، «شما که اجازه ندادید ما اول کار خودمان را بکنیم سپس شما نظر خودتان را بدهید» بدور از عرف ویکی‌نویسی است. این الگو مدت زیادی است که به همین ریخت بوده و از روی منابع معتبر نوشته شده؛ برپایهٔ وپ:سکوت و اجماع این ریخت کنونی الگو پذیرفته شده و تغییر آن می‌بایست با منبع معتبر باشد. ولی من هنوز ندیدم شما از منبعی برای تغییراتی که انجام دادید، یاد کنید. در مورد باقی چیزهایی که نوشتید، راستش بنده نفهمیدم این فرموده‌های شما چه ارتباطی به این الگو یا من دارد؟ بنده دیگربار می‌گویم که مایل به همکاری، نه تنها در این الگو، بلکه در همهٔ نوشتارهای شاهنشاهی ساسانی هستم و اگر شما دیدگاهی دربارهٔ این فهرست دارید، من خوشحال می‌شوم آن را بشنوم و منابع شما را ببینم. -- کوهی (گفتگو) ‏۱۴ مهٔ ۲۰۱۶، ساعت ۰۹:۳۶ (UTC)
@Kouhi: اول این که اصلا از شما خشمگین نیستم، منتها فقط با کاری که شما نگذاشتین به ثمره برسانم و نادیده گرفتن درخواستهای من توسط دوستان، بنده را فعلا از رغبتم برای ویرایش در این قسمت انداخته. اتفاقاً حرفهای بنده ربط دارد به شما و این موضوع زیرا حرف بنده در نبود دو ساله‌ام برش خود را از دست داده، ولی به زودی این مشکل با حضور فعالم حل می‌شود. شما به ویرایشهای بنده هیچ دقتی ندارید، اصول ویرایشی من همیشه بر یک پایه بوده، ابتدا مطلب را به مقاله می‌افزایم سپس در آخر منبع را ارجاع می‌دهم. شما حتی به حرفهایی که زدم [۱] هم توجهی نکردید، بنده گفتم صبور باشید، یعنی اجازه دهید کار خودم را تکمیل کنم بعد نظرتان را بدهید، و متاسفانه فقط واگردانی و خنثی‌سازی کردید، بنده هم عوض درگیری مثل گذشتهه، از ویرایشش بیخیال شدم. تمام مطالبی که من تا الان به ویکیفا افزوده‌ام با ارجاع منبع بوده و هست و خواهد بود، من خودم شخصاً سختگیرانه واگردانی می‌کنم ویرایش کاربرانی را که بدون منبع مطلب می‌افزایند. و آخرین چیزی که باید بگویم این است که هیچ کاربری در ویکیفا روی مقاله‌های ساسانیان از شاهان کرفته تا جنگهاو فهرستشان و... مثل بنده وقتش را کامل کردن و بهسازی‌اش نگذاشته، البته من بابتش هیچ منتی نمی‌گذارم چون وظیفه‌ی خود می‌دانم به عنوان یک ویکیفا. موفق باشید Sahand Ace ‏۱۴ مهٔ ۲۰۱۶، ساعت ۱۰:۰۴ (UTC)
Sahand Ace گرامی، من نگذاشتم نیست، واگردانی‌های من بر پایهٔ قوانین دانشنامه بوده است و من همچنان باور دارم واگردانی‌هایم درست بوده است. تغییر دادن محتوایی که منبع معتبر دارد باید با بحث و بررسی باشد، شما پیش از انجام تغییر در مقاله‌ها، باید در صفحات گفتگو منابع خود را معرفی و دربارهٔ تغییرات توضیح می‌دادید و بعد تغییرات را اعمال می‌کردید، اینگونه نمی‌شود که نخست بیاییم محتوای منبع‌دار را آنطور که دلمان می‌خواهد تغییر بدهیم و بگوییم سر فرصت منابع را اضافه می‌کنیم و در پایان دیگران را متهم کنیم که با الگوی ویرایشی ما آشنا نیستند، الگوی ویرایشی جاافتاده در ویکی جز این است. در ضمن، من این بحث را برای این شروع نکردم که تبدیل بشود به حملهٔ شخصی و متهم کردن و ستیز با هم. لطفاً اگر سر بهبود الگو با منابع معتبر و بحث سازنده دارید، این گفتگو را ادامه دهید. گفتگوهایی که جز این باشند، نه برای شما، نه برای من، و نه برای دانشنامه فایده‌ای ندارند. -- کوهی (گفتگو) ‏۱۵ مهٔ ۲۰۱۶، ساعت ۰۸:۵۷ (UTC)
قبول کردن اشتباه چیزه بدی نیست... من هرچه می‌خواهم قبول کنم که حرف شما درست است اصلاً راه ندارد، چرا؟ چون حرفهایتان متاسقفانه باهم تناقض دارند، اول می‌گویید تغییر در این الگو باید قبلش با بحث انجام شود، ولی عزیز من شما که بدون بحث تغییر دادید، متاسفانه بنده هم در آن موقع نبودم. حالا که بنده در حال درست ترتیب دادن به الگو هستم شما جلوی من را گرفتید، آن هم منی که هیچوقت بدون منبع یک کلمه هم وارد ویکیفا نکرده‌ام، باشد اشکالی هم ندارد. بلاخره دوری من از ویکی ضررهایش را کم کم نشانم داده. خواهشاً‌ادامه به این بحث ندهید چون فایده‌ای ندارد. ارادتمند Sahand Ace ‏۱۵ مهٔ ۲۰۱۶، ساعت ۱۵:۴۸ (UTC)