شاپور شهروراز

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

شاپور شهربراز یا شاپور شهروراز (پارسی میانه: 𐭱𐭧𐭯𐭥𐭧𐭥𐭩𐭩 𐭧𐭱𐭨𐭥𐭥𐭥𐭰) که با نام شاپور پنجم هم شناخته می‌شود، بیست و نهمین پادشاه ساسانی و از غاصبان تخت شاهنشاهی ساسانی بود.شاپور شهربراز در واقع پسر فرآیین و یا همان شهربراز سردار نامی ایران و مادر وی نیز میرهران خواهر خسرو پرویز است.

شاپور شهروراز
شاهنشاه ساسانی
دوران۶۳۰ میلادی
نام کاملشاپور شهروراز
لقب(ها)شاپور پنجم
زادگاهمیشان
پیش ازآزرمی‌دخت
پس ازبوراندخت
دودمانخاندان ساسان
پدرشهربراز
مادرمیرهران خواهر خسرو پرویز
دینزرتشتی


زندگی‌نامه[ویرایش]

شاپور در سال 630 میلادی هنگامی که پوراندخت دختر دایی اش در سلطنت دوره نخست خود توسط بزرگان کشور خلع گشت، شاپور شهربراز با همکاری چندی از بزرگان خود را پادشاه نامید و برای یک مدت بسیار کوتاه پادشاه ایران شد. ولی سلطنت شاپور شهربراز نیز دیری نپایید چرا که بزرگان کشور که در راس آنان فرخ هرمز بود، خلع گشت و آذرمیدخت بر تخت نشست.

پس از برکناری شاپور شهربراز، آذرمیدخت دیگر دختر خسرو پرویز به سلطنت رسید. در این زمان بود که نجیب زاده پارسی یعنی فرخ هرمز از آذرمیدخت خواستگاری کرد(شاید برای رسیدن به پادشاهی یا شاید برای پیوند دادن فراکسیوس پهلو و پارسی و یا علاقه اش به وی) شاپور نیز از فرخ هرمز حمایت کرد. آذرمیدخت که پنهانی فرخ هرمز را به قتل رساند به احتمال زیاد هم شاپور شهربراز، پسر عمه اش را نیز به دلیل حمایت از فرخ هرمز در همان سال به قتل رسانده است.

منابع[ویرایش]