ریبوز

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
D-Ribose
D-Ribose.png DRibose Fischer.svg
Beta-D-Ribofuranose.svg Beta-D-Ribopyranose.svg
شناساگرها
شماره ثبت سی‌ای‌اس ۵۰–۶۹–۱ ✔Y
پاب‌کم ۵۷۷۹
EC-number 200–059–4
دراگ‌بانک DB01936
ChEMBL CHEMBL۱۱۵۹۶۶۲ N
خصوصیات[۱][۲]
فرمول مولکولی C5H10O5
جرم مولی 150.13 g/mol
شکل ظاهری white solid
دمای ذوب ۹۵ درجه سلسیوس (۲۰۳ درجه فارنهایت; ۳۶۸ کلوین)
انحلال‌پذیری در آب very soluble
چرخش ویژه [α]D −21.5° (H2O)
ترکیبات مرتبط
مرتبط با aldopentoses آرابینوز
گزیلوز
لیگزوز
ترکیبات مرتبط داوکسی‌ریبوز
به استثنای جایی که اشاره شده‌است در غیر این صورت، داده‌ها برای مواد به وضعیت استانداردشان داده شده‌اند (در 25 °C (۷۷ °F)، ۱۰۰ kPa)
 N (بررسی) (چیست: ✔Y/N؟)
Infobox references

ریبوز(به انگلیسی: Ribose) یا رِنا[۳] با فرمول شیمیایی C5H10O5 یک قند حلقوی دارای پنج کربن است.

ریبوز با شناسه پاب‌کم ۵۷۷۹ است که جرم مولی آن 150.13 g/mol می‌باشد. شکل ظاهری این ترکیب، جامد سفید است.

ساختار[ویرایش]

ریبوز نام یک ترکیب آلی است که دارای فرمول شیمیایی C5H10O5 می‌باشد. این ترکیب آلی که نوعی قند و یک مونوساکارید است دارای فرمول خطی H−(C=O)−(CHOH)4−H می‌باشد. در قند ریبوز، تمام هیدروکسیل‌های روی کربن‌ها، در یکسمت قرار دارند. واژهٔ ریبوز به دو انانتیومر ریبوز اطلاق می‌شود. یکی از آن‌ها D-ریبوز است که به طور گسترده در طبیعت وجود دارد و در بدن موجودات زنده به فراوانی یافت می‌شود. تصویر آینه‌ای آن یعنی L-ریبوز به طور نادری وجود دارد.

مولکول D-ریبوز اولین بار در ۱۸۹۱ توسط فردریک میشر گزارش شد. ریبوز یک اپیمر C-2 آرابینوز است. هر دوی این قندها نام خود را صمغ عربی گرفته‌اند.

ریبوز به شکل گسترده در ساختار و در اسکلت اصلی مولکولی به نام RNA یافت می‌شود. مولکول آر ان آ مولکولی است که به طور گسترده در فرایند بیان ژن و در رونویسی نقش دارد. مولکول مشابه دیگر به نام دئوکسی ریبوز مولکولی است که به طور گسترده در DNA دیده می‌شود. DNA ماده ژنتیک تقریباً تمامی سلول‌های زنده است (تفاوت ریبوز و دئوکسی ریبوز تنها در این است که دئوکسی ریبوز یک اتم اکسیژن کمتر از ریبوز دارد). وقتی ریبوز فسفریله شود، می‌تواند بخشی از مولکول‌هایی چون ATP، NADH، و برخی از مولکول‌های دیگری که در متابولیسم نقش بسزایی دارند شود. ریبوز یک قند آلدو پنتوز است به اینم عنی که دارای پنج اتم کربن می‌باشد و در ساختار خطی و باز آن، یک گروه آدهید در یک انتهای آن دیده می‌شود. در مولکول‌هایی چون DNA و RNA، کربن‌های ریبوز و دئوکسی ریبوز از '۱ تا '۵ نامگذاری می‌شوند (قرار دادی) و آیت شماره گذاری از کربنی که دارای گروه آلدئید است شروع می‌شود (کربن '۱). دئوکسی ریبوز که به عنوان مشتقی از ریبوز شناخته می‌شود، به جای گروه هیدروکسیل، روی کربن شماره '۲، دارای یک اتم هیدروژن است (یک اتم اکسیژن کمتر دارد).

مثل سایر مونوساکاریدها، ریبوز نیز دارای ۵ ایزومر می‌باشد که یکی از آن‌ها فرم خطی ریبوز بوده و ۴ مورد از آن‌ها فرم‌های حلقوی آن هستند. دو حالت برای ریبو فورانوز و دو حالت برای ریبو پیرانوز. فرم بتا ریبوپیرانوز در محلول‌های آبی، حالت غالب را دارا هست.[۴]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. The Merck Index: An Encyclopedia of Chemicals, Drugs, and Biologicals (11th ed.), Merck, 1989, ISBN 091191028X, 8205.
  2. Weast, Robert C., ed. (1981). CRC Handbook of Chemistry and Physics (62nd ed.). Boca Raton, FL: CRC Press. p. C-506. ISBN 0-8493-0462-8..
  3. واژهٔ مصوب فرهنگستان زبان و ادب فارسی، دفتر نخست تا چهارم، ۱۳۷۶ تا ۸۵
  4. دانشنامه مدرسه - ریبوز
  • «IUPAC GOLD BOOK». دریافت‌شده در ۱۸ مارس ۲۰۱۲.