مالتودکسترین

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
مالتودکسترین
Maltodextrin.png
شناساگرها
شماره ثبت سی‌ای‌اس 9050-36-6 ✔Y
پاب‌کم 62698
کم‌اسپایدر 56445 ✔Y
UNII 7CVR7L4A2D ✔Y
جی‌مول-تصاویر سه بعدی Image 1
خصوصیات
فرمول مولکولی C6nH(10n+2)O(5n+1)
جرم مولی variable
شکل ظاهری white powder
انحلال‌پذیری در آب Freely soluble or readily dispersible in water[۱]
انحلال‌پذیری slightly soluble to insoluble in anhydrous alcohol[۱]
خطرات
لوزی آتش
Flammability code 1: Must be pre-heated before ignition can occur. Flash point over 93 °C (200 °F). E.g., canola oilHealth code 2: Intense or continued but not chronic exposure could cause temporary incapacitation or possible residual injury. E.g., chloroformReactivity code 0: Normally stable, even under fire exposure conditions, and is not reactive with water. E.g., liquid nitrogenSpecial hazards (white): no codeNFPA 704 four-colored diamond
1
2
0
به استثنای جایی که اشاره شده‌است در غیر این صورت، داده‌ها برای مواد به وضعیت استانداردشان داده شده‌اند (در 25 °C (۷۷ °F)، ۱۰۰ kPa)
 ✔Y (بررسی) (چیست: ✔Y/N؟)
Infobox references

مالتودکسترین (به انگلیسی: Maltodextrin) با فرمول شیمیایی C6nH(10n+2)O(5n+1) یک ترکیب از الیگوساکاریدها با شناسه پاب‌کم 3382465 است. که جرم مولی آن متغیر می‌باشد.مالتودکسترین در واقع یک کربوهیدرات پیچیده ساخته شده از ذرت، برنج یا نشاسته سیب زمینی است ، همچنین، این ماده شامل مولکول های گلوکز آزاد است. و مانند دکستروز، به طور مستقیم از طریق روده جذب می شود. بنابراین سطح قند خون و سطح انسولین را به همان اندازه افزایش می دهد. شکل ظاهری این ترکیب، پودر سفید است ، به دلیل خواص مفیدی که برای تغذیه ورزشی دارد ، ازمالتودکسترین اغلب در تهیه نوشیدنی های ایزوتونیک یا ژل های با انرژی بالا استفاده می شود که معمولاً در ترکیب با فروکتوز است .

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • "IUPAC GOLD BOOK". International Union of Pure and Applied Chemistry. Retrieved 17 July 2013.