روابط ایران و کوبا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
Iran-Cuba (روابط)
Map indicating locations of Iran and Cuba

ایران

کوبا

روابط ایران و کوبا شامل همکاری‌های اقتصادی و دوستانه می‌باشد. بین دو دولت در ژانویه ۲۰۰۶ یک سند همکاری برای تقویت روابط در هاوانا برقرار شد.[۱] دو کشور هم‌اکنون در خاک یکدیگر دارای سفارتخانه‌های رسمی و در سطح مقام سفیر می‌باشند. این دو کشور از سال ۱۳۵۳شمسی با یکدیگر روابط سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و … با افت و خیز برقرار کردند. همچنین روابط بین آن‌ها یک بار در سال ۱۳۵۵ از سوی دولت ایران قطع شده‌است.

پیشینه[ویرایش]

ایران و کوبا در بهمن ماه ۱۳۵۳، مبادرت به برقراری روابط سیاسی در سطح سفارت نمودند و اولین سفیر این کشور در آذر ۱۳۵۴استوارنامه خود را تسلیم مقامات وقت ایرانی نمود. در سال ۱۳۵۴ در جریان بیست‌وپنجمین کنگره حزب کمونیست شوروی ملاقات دوستانه‌ای میان هیئت نمایندگی حزب توده ایران و هیئت نمایندگی حزب کمونیست کوبا صورت پذیرفت، که همین امر موجب برداشت دولت وقت ایران مبنی بر دخالت در امور داخلی گردید، که متعاقب آن در سال ۱۳۵۵ روابط دو کشور قطع شد.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران[ویرایش]

پس از انقلاب اسلامی ایران روابط سیاسی بین دو کشور با عزیمت وزیر خارجه ایران به اجلاس سران کشورهای غیرمتعهد در هاوانا دوباره برقرار شد. روابط بین دو کشور در آغاز به دلیل حمایت کوبا از انقلاب اسلامی مردم ایران به خوبی پیش می‌رفت ولی در دوران جنگ ایران و عراق به علت وابستگی سیاسی کوبا به شوروی، آن کشور از عراق حمایت سیاسی می‌کرد.

از جمله همکاری‌های شاخص دو کشور، می‌توان به همکاری در زمینه دارو و واکسن اشاره کرد. این همکاری از سال ۱۹۹۷ با تولید مشترک واکسن پنومونی آغاز شد و در مراحل بعد، واکسن هپاتیت و واکسن کووید ۱۹ را شامل می‌شد.[۲]

همکاری‌های بین‌المللی[ویرایش]

توافقات بین دو کشور[ویرایش]

حسن روحانی (هفتمین رئیس‌جمهور ایران) و فیدل کاسترو (رهبر انقلاب کوبا) - سال ۲۰۱۶
  • گسترش روابط تجاری متقابل خصوصاً نفت و شکر
  • همکاری‌های صنعتی در خصوص صادرات منسوجات، همکاری‌های آموزشی و تحقیقاتی، خرید نیکل، و فروش ورقه‌های آلومینیوم و پروفیل به کوبا
  • تبادل اطلاعات و گسترش همکاری بین شیلات دو کشور و همکاری در صنعت نیشکر و صنایع جانبی
  • گسترش همکاری‌هایی در مورد بنادر و کشتیرانی و صنعت حمل و نقل زمینی
  • همکاری‌های ورزشی و پزشکی و …

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. "Iran, Cuba sign banking agreement". Islamic Republic News Agency. 2008-02-19. Archived from the original on 24 January 2008. Retrieved 2008-06-08.
  2. رئیس انستیتوپاستور ایران: واکسن کرونای ایرانی - کوبایی جزو افتخارات دنیا خواهد بود خبرگزاری فارس