روابط ایران و نروژ

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
روابط ایران و نروژ
نروژ ایران
Norway–Iran relations.png

ایران و نروژ دارای روابط دوسویه هستند.

سیاسی[ویرایش]

تاریخ مراودات سیاسی بین ایران و نروژ به سال ۱۲۸۴ شمسی (۱۹۰۵ میلادی) برمی‌گردد. هم‌زمان با اعلام استقلال نروژ، ابتدا سفراء ایران در روسیه و پس از تأسیس سفارت در استهکلم در سال ۱۲۸۹ شمسی (۱۹۱۰ میلادی)، سفراء ایران در سوئد، در نروژ اکردیته بودند. در ۳۰ فروردین ۱۳۴۲ شمسی (۱۹۶۳ میلادی)، سفارت ایران در اسلو تأسیس گردید و از آن پس روابط ایران و نروژ، بر اساس اصول تفاهم و همکاری گسترش یافت.

در سال ۱۳۵۰ شمسی، اولاف پنجم پادشاه نروژ، به ایران آمد و در همان سال، محمدرضاشاه برای دیدار متقابل به نروژ مسافرت نمود از آن پس، سفر مقامات عالی‌رتبه سیاسی همه‌ساله بین دو کشور وجود داشت.

در اسفندماه ۱۳۵۳ شمسی Severe giellom دبیرکل وزارت امور خارجه نروژ، ضمن سفر به ایران و ملاقات با معاون سیاسی وزارت امور خارجه وقت ایران، دربارهٔ بهبود و گسترش مناسبات دوجانبه مذاکراتی به عمل آوردند.[۱]

اقتصادی[ویرایش]

روابط اقتصادی ایران و نروژ در سال ۱۳۰۹، با امضاء عهدنامه مودت‌آمیزی در زمینه دریانوردی آغاز شد. بعد از آن در تاریخ ۱۰ خرداد ۱۳۲۹ (۲۲ ماه مِی ۱۹۵۰) موافقت‌نامه سرویس‌های حمل و نقل هوائی - بازرگانی میان دو دولت به امضاء رسید و قراردادهائی نیز در (اکتبر ۱۹۵۶)، دربارهٔ معافیت متقابل شرکت‌های هواپیمائی از پرداخت مالیات مورد توافق قرار گرفت.

روابط اقتصادی بین دو کشور، طی سالیان متمادی به صورت سنتی ادامه داشت ولی در سطح نسبتاً پائینی برقرار بوده‌است. در سال ۱۳۵۵، اجلاس مشترکی در زمینه‌های اقتصادی و فنی در سطح وزیران دو کشور در اسلو برگزار شد. در این اجلاس، دولت نروژ برای همکاری خود با ایران در زمینه توسعه صنایع فلزی، کمک به بهبود سیستم کشاورزی ایران و توسعه ارتباطات راه دور اعلام آمادگی نمود و دولت ایران نیز در مقابل موافقت کرد که برخی از اقلام مورد نیاز نروژ را تأمین نماید.

در سال ۱۳۵۷، دومین نشست اقتصادی و فنی مقامات دو کشور برگزار گردید، این کمیسیون موافقت کرد که همه اقداات لازم برای افزایش صادرات کالاهای صنعتی و نیمه تمام ایران به نروژ واگذار شود. ضمن اینکه توصیه‌هائی نیز در مورد افزایش صادرات نروژ به عمل آمد. با وجود این نشست‌ها سطح مبادلات تجاری بین دو کشور ایران و نروژ هیچ‌گاه توسعه چشمگیری نیافت که علت آن، محدود بودن امکانات صادراتی دو کشور، دسترسی آسان نروژ به بازارهای اروپا و آمریکا، بُعد مسافت ایران و نروژ، غنی بودن نفت و گاز نروژ و طبعاً بی‌نیازی نروژ از نفت و گاز ایران می‌باشد.[۱]

فرهنگی[ویرایش]

تبادل هیئت‌های مختلف فرهنگی، اعطاء بورس تحصیلی، تقویت کرسی زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه‌های نروژ، ترتیب مسابقات دوستانه ورزشی ازجمله همکاری‌های فرهنگی دو کشور محسوب می‌شود.

در اردیبهشت ماه ۱۳۵۱، به منظور ادامه همکاری‌های فرهنگی بین دو کشور انجمن دائمی ایران و نروژ تأسیس گردید و در سال ۱۹۷۰ نمایشگاهی از آثار کودکان و دانش‌آموزان و نیز آثار هنری و صنایع‌دستی و باستانی ایران در نمایشگاه صنعتی اسلو در معرض دید گذاشته شد. در خرداد ۱۳۵۳ پروفسور مورگن استرنه (Morgen Stirne) استاد دانشگاه اسلو - ایران‌شناسی معروف نروژی، ضمن سفر به ایران، موفق به دریافت دکترای افتخاری از دانشگاه تهران شد.[۱]

پیوند به بیرون[ویرایش]

  • سفارت ایران در نروژ سفارت جمهوری اسلامی ایران در نروژ - وزارت امور خارجه
  • [www.norway-iran.org/embassy سفارت نروژ در تهران] Embassy and Consulates - Norway - the official site in Iran

پانویس[ویرایش]

  1. ۱٫۰ ۱٫۱ ۱٫۲ روابط قبل از پیروزی انقلاب شبکهٔ اینترنتی آفتاب